Podróże

Najlepsze pomysły na twoje zdjęcia z wakacji

zdjęcie z wakacji

Mało kto pamięta czasy aparatów analogowych i tych na kliszę. Rozwój technologii sprawia, że możemy robić zdjęcia bez żadnych ograniczeń. Może z wyjątkiem momentu, kiedy dostajemy komunikat, że karta pamięci jest pełna. Wówczas przypomina nam się, że mieliśmy wywołać zdjęcia z wakacji, artystycznie rozplanować fotografie z naszych urodzin i wysłać świąteczną fotoksiążkę dla babci. Co więc zrobić z naszymi zdjęciami z podróży?

Zazwyczaj chcemy wyeksponować te zdjęcia, które udały się nam najlepiej. Oto kilka porad, jak sprawić, by zdjęcia z twojego telefonu zachwyciły wszystkich.

 1. Użyj opcji siatki

Włącz w aparacie na swoim smartfonie opcję siatki, aby skomponować idealne zdjęcie, bazując na zasadzie trójpodziału. W ten sposób utrzymasz idealny balans kompozycyjny, przyjemny dla oka.

 1. Przemyśl to, jakie filtry używasz

Istnieje wiele darmowych programów do obróbki zdjęć, dzięki którym możesz łatwo dodać kontrast, rozświetlić czy też wyostrzyć zdjęcie – warto z nich skorzystać. Jeżeli chcesz użyć filtra, pamiętaj, aby być w tym konsekwentnym. Użyj jednego filtra, aby stworzyć klimatyczną historię, np. do zdjęć z twojej wyprawy na rodzinną wieś pasować będzie styl retro, ale już niekoniecznie wysoko podkręcone kolory.

 1. Spójrz na swoje zdjęcie pod innym kątem.

Dosłownie! Znajdź swój kąt widzenia i stwórz unikatową historię. Pokaż swoją perspektywę, to, w jaki sposób ty postrzegasz przestrzeń i obiekty. Być może warto zrobić zdjęcie pięknego mostu z perspektywy podłogi, albo uchwycić modernistyczną klatkę schodową celując swój aparat prosto do góry?

Jeżeli jesteś osobą, która uwielbia robić zdjęcia, ale później jest przytłoczona ich liczbą i brakuje ci fajnego pomysłu na to, jak wyeksponować swoje fotograficzne wspomnienia, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Podane przykłady mogą ci także posłużyć jako idealny pomysł na prezent ze zdjęciami.

 1. Użyj chmury, aby przechować swoje zdjęcia.

Zapisanie twoich zdjęć w chmurze jest najlepszym rozwiązaniem, aby mieć dostęp do nich w każdym momencie i w każdym miejscu. Choć nie jest to sposób na wyeksponowanie zdjęć, to jednak pomoże ci w zwolnieniu przestrzeni na telefonie, a także uporządkowaniu zdjęć, które chcesz zachować. Dzięki temu zweryfikujesz, które zdjęcia chcesz zatrzymać i łatwiej będzie ci wybrać te, które na przykład chcesz wywołać. Link do swojego dysku możesz też dowolnie udostępniać i dzięki temu dać do nich dostęp bliskim, z którymi nie możesz się spotkać.

 1. Skorzystaj z zewnętrznego dysku.

Jeżeli zamiast zapisywania danych w chmurze wolisz mieć je na dysku, wybierz dysk zewnętrzny. Komputer nie zawsze ma wystarczającą ilość pamięci, poza tym istnieje ryzyko, że w którymś momencie się zepsuje i utracimy nasze ciekawe zdjęcia wakacyjne. Warto wybrać lekkie i wytrzymałe dyski, takie, jakie oferuje na przykład Toshiba.

 1. Wydrukuj fotoalbum, albo stwórz własną książkę.

Fotoalbumy są bardzo prostym rozwiązaniem. Nie musisz szukać albumu na zdjęcia, a potem wywoływać pojedynczych zdjęć i męczyć się z wsunięciem ich za plastik. Co więcej, fotoksiążka daje ci też dość dużą dowolność w wyborze rozmiaru fotografii. Jej zamówienie jest również banalnie proste. Istnieje wiele firm, które oferują stworzenie i wysyłkę fotoksiążki. Firma Colorland daje też dużą swobodę, jeżeli chodzi o wybór szablonu czy też utworzenie designu. Jeżeli czujesz się kreatywnie i lubisz rękodzieło, dobrym pomysłem będzie stworzenie własnej pamiątki ze zdjęciami. Możesz zszyć własny zeszyt lub wybrać jakiś ze sklepu, a następnie wkleić tam zdjęcia, bilety czy wpisy z twojego podróżniczego pamiętnika. Choć jest to niezwykle czasochłonne to twój album ze zdjęciami z pewnością będzie unikatowy.

 1. Utwórz post na blogu.

Obecnie istnieje bardzo duży wybór stron, na których możesz stworzyć darmowego bloga. Na przykład, w WordPress czy też Wix możesz w bardzo prosty sposób skomponować stronę, na której umieścisz swój unikalny album ze zdjęciami. Kto wie, może blogowanie spodoba ci się na tyle, że zaczniesz regularnie dodawać posty ze swoimi zdjęciami z podróży.

 1. Zrób pokaz slajdów.

Pokaz slajdów ze zdjęć nie musi być wcale nudny. Czasy, kiedy męczyliśmy się ze stworzeniem prostej prezentacji w PowerPoincie minęły. Obecnie istnieje niezliczona ilość programów, w których możemy zrobić pokaz naszych zdjęć oraz filmów, dodając do nich napisy, muzykę i efekty specjalne czy też filtry. Przykładowo, jeżeli chcesz tworzyć pokazy slajdów regularnie, możesz wybrać program do montażu filmów Movavi.

 1. Opublikuj zdjęcia na social media.

To chyba jeden z najprostszych sposobów na wyeksponowanie twoich zdjęć. Możesz dzielić się nimi wyłącznie z twoimi przyjaciółmi i rodziną, jeżeli chcesz ustawić swój profil jako prywatny, bądź też pokazać je całemu światu. Wybierz najlepsze zdjęcia i edytuj je w programie, na przykład AdobeLightRoom tak, aby zachwycały twoich followersów.

 1. Sztuka na ścianie.

Chyba wszyscy chcemy, by nasz dom wyglądał jak najlepiej. Nie ważne, czy gustujesz w minimalistycznym stylu, czy też wolisz bardziej rozbudowane aranżacje – istnieje wiele fajnych sposobów na to, by wyeksponować twoje zdjęcia.

 • ramki na zdjęcia – ten klasyczny sposób pokazywania zdjęć nie musi być wcale nudny. Możesz powiesić ramki na ścianie w niebanalny sposób, lub stworzyć je na przykład z drewnianych pudełek, w których umieścisz nie tylko zdjęcia, ale też pamiątki z podróży: kamyki czy muszelki. Jeżeli nie masz pomysł na to, jak zrobić ramkę na zdjęcia, skorzystaj ze stron z inspiracjami takimi jak na przykład Pinterest.

 • duża tablica korkowa – zamontuj tablicę korkową na ścianie i przypnij do niej ulubione zdjęcia; możesz zmieniać je co jakiś czas bez dużego wysiłku. Istnieją też tablice korkowe w kształcie mapy świata.

 • sznurek i klamerki – unikatowym sposobem na to, by stworzyć kolaż ze zdjęć jest zwykły sznurek i dekoracyjne klamerki. Sznurek możesz rozpiąć w dowolnym miejscu, w dowolnej wielkości.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu znalazłeś lub znalazłaś idealny pomysł na zdjęcia. Powyższe sposoby pomogą ci nie tylko w utrzymaniu porządku na telefonie, ale także rozweselą twoim bliskich, a także nadadzą twojemu wnętrzu personalnego charakteru.