Porady

Wszystko co chcecie wiedzieć o podróży samolotem z dzieckiem

dziecko w podroży

Planujesz wkrótce podróż samolotem ze swoim dzieckiem? Martwisz się, co pomyślą inni pasażerowie i jak sobie poradzisz? Zarówno loty krajowe jak i międzynarodowe mogą stanowić wyzwanie dla dziecka, ale nie muszą być kompletnym koszmarem.

Krzyczące dziecko nie jest zabawą dla nikogo, ale z pewnym wyprzedzeniem możesz pomóc swojemu dziecku podróżować szczęśliwie. Zebraliśmy 10 najważniejszych wskazówek dotyczących latania z dzieckiem, aby pomóc Ci w bezproblemowej podróży. Prawdopodobnie będziesz zaskoczona, jak wiele z tych wskazówek ma zastosowanie, zanim jeszcze zbliżysz się do samolotu!

1. Zarezerwuj bezpośredni lot

Najważniejszą z porad dotyczących latania z dzieckiem jest zarezerwowanie bezpośredniego lotu, jeśli to możliwe. Niebezpieczne” punkty w długich lotach z dzieckiem są skoncentrowane wokół wsiadania i wysiadania z samolotu oraz wokół startu i lądowania. Więc im mniej z nich musisz zrobić, tym lepiej. Nawet jeśli taryfa dla dorosłych jest trochę droższa, dla większości rodzin jest to warte zachodu.

Jeśli bezpośrednia trasa nie jest możliwa dla twojego długiego lotu, zarezerwuj taką, która daje ci co najmniej dwie lub trzy godziny na lotnisku. Daje to szansę na uzupełnienie zapasów, których Ci brakuje, zmianę brudnej pieluchy i pozwolenie starszym dzieciom na rozprostowanie nóg. Niektóre lotniska posiadają nawet prysznice, jeśli sprawy podczas lotu potoczyły się tak źle, że jedno z Was potrzebuje prysznica i zmiany ubrania!

2. Sprawdź, czy potrzebujesz biletu

Niemowlęta latają za darmo na trasach międzynarodowych w wielu liniach lotniczych, więc twój maluch może nie potrzebować płatnego miejsca. Może to jednak nie dotyczyć wszystkich lotów, a kilka linii lotniczych może nalegać, aby nawet małe dziecko miało swoje własne miejsce. Definicja „dziecka” to zazwyczaj dziecko poniżej dwóch lat, ale zawsze należy to sprawdzić.

Jeśli możesz sobie pozwolić na zarezerwowanie dodatkowego miejsca dla dziecka, jest to zawsze dobry pomysł. Kiedy Twoje dziecko ma swoje własne miejsce, zwalnia to dużo miejsca i oznacza, że nie musisz trzymać go na kolanach przez cały lot.

 3. Zorganizuj odpowiednie zabezpieczenie

Jeśli Twoje dziecko znajduje się w osobnym foteliku, większość linii lotniczych będzie nalegać, abyś miał odpowiedni fotelik dla dzieci dla ich własnego bezpieczeństwa. Zasady dotyczące niemowląt w podróży różnią się w zależności od kraju i linii lotniczych. Niektóre linie lotnicze zapewniają urządzenia przytrzymujące, a niektóre nie.

4. Zarezerwuj odpowiednie miejsce

Oczywiście, siedzenie w pierwszej klasie jest najlepszą opcją, jeśli twój budżet rozciągnie się na to. Będziesz miał o wiele więcej miejsca i to robi ogromną różnicę, zwłaszcza na długich lotach. Z dala od pierwszej klasy, spróbuj zapakować jeden z foteli w przednim rzędzie. Dzięki temu masz o wiele więcej miejsca na nogi, a niektóre linie lotnicze oferują kosze dla bardzo małych dzieci. Kołyska jest jak małe łóżeczko i mieści się na ścianie grodziowej przed siedzeniem. Gdy dziecko śpi, Ty odzyskujesz swoje kolana! Kosze mają ograniczenia wiekowe i wagowe i nie mogą być używane podczas startu, lądowania i okresów turbulencji.

Siedzenie przy przejściu jest najlepsze, jeśli masz malucha, który wymaga wielokrotnych wycieczek do toalety. Jeśli jednak karmisz piersią, możesz preferować prywatność miejsca przy oknie. Środkowe siedzenie prawdopodobnie nie jest najlepszym wyborem, ponieważ nie daje ani łatwego dostępu, ani prywatności.

5. Sprawdź wagę swojej walizki

Cały dodatkowy sprzęt dla dziecka, którego potrzebujesz, zwiększa prawdopodobieństwo, że przekroczysz limit bagażu na dany lot. Nawet jeśli pakujesz się lekko, warto to sprawdzić przed wyjściem z domu. To bardzo żenujące, gdy musisz wyjmować rzeczy z walizki i przenosić je do torby podręcznej na oczach innych pasażerów. Jeszcze gorzej jest to robić, gdy żongluje się dzieckiem i kilkoma innymi torbami w tym samym czasie!

Sprawdź również, jakie przedmioty muszą być sprawdzone w luku bagażowym, a jakie można zabrać ze sobą. Niektóre linie lotnicze pozwalają na przewożenie wózka i fotelika samochodowego, ale inne nie. Możesz również mieć możliwość sprawdzenia wózka i fotelika samochodowego przy bramce, zostawiając je u stewarda tuż przed wejściem na pokład. Możesz nawet otrzymać torby podróżne, w których możesz umieścić rzeczy, których nie będziesz potrzebować podczas lotu.

6. Noś wygodne warstwy

Najlepszym podejściem podczas latania z dzieckiem jest noszenie warstw. Dzięki temu oboje będziecie mogli dostosować się do zmian temperatury, które nieuchronnie napotkacie podczas lotu. Lotniska są zwykle dość ciepłe, samoloty mogą być dość chłodne, jeśli klimatyzacja jest włączona. Jednak niemowlę na kolanach może sprawić, że będzie Ci gorąco! Jeśli wybierasz się do słonecznego miejsca, prawdopodobnie będziesz musiał odrzucić kilka warstw po dotarciu na miejsce.

7. Użyj nosidełka i kocyka dla dziecka

Nosidełko dla dziecka jest bardzo przydatne podczas lotu z dzieckiem. Twój maluch będzie czuł się bezpiecznie i pewnie, ponieważ jest blisko Ciebie. To pozostawia twoje ręce wolne, aby zająć się starszymi dziećmi i wszystkimi formalnościami związanymi z podróżą lotniczą.

8. Zrób listę niezbędnych rzeczy

Będziesz potrzebowała osobnej torby na sprzęt dla dziecka, a taka z szerokim otworem pozwoli Ci dobrze widzieć, co jest w środku, abyś mogła szybko to chwycić.

Pieluszki, chusteczki, podkładka do przewijania i plastikowe torebki na brudne pieluszki.

Jedzenie dla dziecka i sztućce.

Zapasowe ubrania. Latanie z dzieckiem może być bardzo brudne!

Leki. Jeśli Twoje dziecko przyjmuje leki, musisz je zabrać ze sobą. Możesz również zabrać paracetamol dla dzieci, odpowiedni dla wieku dziecka.

Podróż samolotem jest notorycznie nieprzewidywalna. Dlatego zsumuj ilości powyższych rzeczy, które uważasz, że będą Ci potrzebne na daną długość lotu – a następnie podwoić je!

9. Zabierz ze sobą rozrywkę

Kluczem do udanego lotu z dzieckiem jest zapewnienie mu rozrywki. Dla małych dzieci oznacza to upewnienie się, że są wygodne, ciepłe i nakarmione. W przypadku starszych dzieci wymaga to jednak jakiejś formy rozrywki!

10. Przyjedź na lotnisko wcześniej

Ostatnią rzeczą, której potrzebujesz, gdy lecisz z dzieckiem, jest konieczność ścigania się w poczekalni lotniska, ponieważ jesteś spóźniony na swój lot. O wiele lepiej jest przybyć wcześniej na odprawę, a następnie spędzić czas na lotnisku przygotowując dziecko do lotu.

Skorzystaj z toalety na lotnisku, aby zmienić pieluszkę tuż przed wejściem na pokład. W wielu liniach lotniczych obowiązuje rodzinna kolejka do wejścia na pokład, dzięki czemu możesz wejść do samolotu jako pierwszy i uspokoić swoje dziecko, zanim wejdą na pokład inni pasażerowie.

Na koniec zignoruj niemiłe spojrzenia! Latanie z dzieckiem nie jest łatwe, zwłaszcza podczas długiego lotu. Dzieci płaczą i jest to zrozumiałe, jeśli zmiana ciśnienia w kabinie spowodowała, że bolą je uszy (możesz pomóc, dając im pić mleko/wodę lub ssać smoczek podczas startu i lądowania) lub jeśli są zmęczone lub głodne. Większość współpasażerów to zrozumie, nawet ci z tego samego rzędu co Ty. Jeśli Twoje dziecko płacze, a Ty robisz wszystko co w Twojej mocy, aby je uspokoić, nie możesz zrobić nic więcej. Obsługa lotu jest często bardzo pomocna w takich sytuacjach i może mieć kilka sztuczek, które odwrócą uwagę dziecka na tyle długo, że zapomni ono o tym, co płakało!