Porady

Podróż do Meksyku – istotne porady przed podróżą dotyczące bezpieczeństwa

ludzie stojący na rogu drogi w pobliżu betonowych budynków w trakcie dnia

Meksyk coraz częściej staje się  wymarzoną destynacją dla podróżnych. Na taki wyjazd decydują  się nie tylko studenci i ludzie bez rodzinnych zobowiązań, ale także pary z dziećmi.

Czy podróż do kraju, o którym tyle się słyszy, może być bezpieczna?

Bezpieczeństwo podczas podróży do Meksyku

Meksyk ma dla zwiedzających bardzo dużo do zaoferowania. Przestrzeganie pewnych zasad pomoże nam cieszyć się z wyjazdu i czuć bezpiecznie. Jakie zagrożenia na nas czekają  i jak zminimalizować ryzyko kłopotów?  Oto najważniejsze informacji na temat tego kraju, które warto poznać.

Meksyk – podstawowe informacje

Leży w Ameryce Północnej i jest trzecim co do wielkości Państwem na kontynencie. Turystom oferuje wiele zabytków i miejsc archeologicznym, ale również rajskich plaż, pustyń i dżungli. Zarówno aktywni turyści, jak i Ci szukający relaksu na złotych piaskach, znajdą coś dla siebie. Najwyższym szczytem jest stratowulkan Pico de Orizaba. Mierzy on  5636 m n.p.m. Religia Meksyku to w większości katolicyzm, jednak wzbogacony o pogańskie zwyczaje. Niewielki odsetek to jednak również  wyznawcy islam,  czy judaizmu.

Pieniądze i kradzieże

Wybierając się do  Meksyku, najlepiej zaopatrzyć się w dolary. Na miejscu można je wymienić  na pesos, chociaż nie jest to konieczne, ponieważ płacić można obydwoma walutami. Z pewnością musimy pilnować pieniędzy, ponieważ dużym zagrożeniem   są tutaj napady, kradzieże i rozboje. Bardzo częste są rabunki kieszonkowe, dokonywane na ulicach. Warto więc trzymać pieniądze w specjalnych torebkach umieszczonych blisko ciała lub poprostu sumę, jaką posiadamy przy sobie, rozłożyć na więcej niż jedną kieszeń. W razie kradzieży, pozwoli nam to zachować chociaż cześć pieniążków. Turyści zagraniczni bywają także ofiarami zagubienia  kart płatniczych, oraz dokumentów, które powinny pozostawać w hotelowych sejfach, lub innych bezpiecznych miejscach. Warto wykonać kserokopię dokumentów na wypadek kontroli przez policję, lub wojsko, które z powodu wysokiej przestępczości, są częste w tym kraju. Pamiętaj również, aby nigdy nie trzymać bagażu podręcznego z dala od siebie. Nie powinniśmy także nosić ze sobą karty powiązanej z kontem, na którym mamy wszystkie oszczędności.

Choroby zakaźne i jak się przed nimi bronić.

W Meksyku występuje duże ryzyko zarażenia się malarią i żółtą febrą. Pojawia się również  tutaj bardzo często  wirus zika, chikungunya czy denga. W pewnych miejscach w tym kraju, ryzyko zachorowania jest szczególnie wysokie. Np. na obszarach rolnych.   Warto wiec pomyśleć o wszelkich środkach odstraszających komary, jak również  szczepieniach, chociaż nie są one obowiązkowe. Najważniejsze zasady to:

1. Nie pić wody z kranu, ani żadnych niepewnych źródeł.

2. Dbać o higienę i często myć ręce, szczególnie przed posiłkami.

3. Unikać kontaktu z gryzoniami, oraz chorymi i podejrzanie zachowującymi się  zwierzętami, a najlepiej nie dotykać żadnych milusińskich.

4. Pamietajmy również, aby unikać   surowej żywności. Zarówno mięsa, jak i warzyw. Jeśli decydujemy się na ich jedzenie to nie zapomnijmy o myciu i obraniu.

Niebezpieczna natura. Pogoda oraz zwierzęta

Musisz mieć również świadomość możliwości erupcji wulkanu, lub trzęsienia ziemi. Takie katastrofy zdarzają się tutaj bardzo rzadko, nie mniej jednak obszar ten  jest pod tym względem  aktywny. Uważać musisz  również na bardzo zmienną i różnorodną pogodę, co można przypłacić przeziębieniem i złym samopoczuciem.

Meksyk to bowiem pustynie, ale również zimne wilgotne lasy. Musimy pamiętać o ciepłych, jak i zarówno przewiewnych i delikatnych ubraniach na cieplejsze dni. Wędrując po Meksyku, musimy zwracać również uwagę na bezpańskie psy, których jest tutaj bardzo dużo. Nie tylko przenoszą one choroby, ale mogą być także agresywne. Spotkać możemy również wielkie pająki, węże oraz skorpiony.

Nierzadko wybierając się na wycieczkę do dżungli natkniemy się na egzotyczne zwierzęta, jak małpy. Niestety, ale potrafią one gryźć i kraść nasze osobiste rzeczy. Pamietajmy aby zachować dystans i nie panikować podczas spotkania z dzikim zwierzęciem, a w razie ugryzienia, jak najszybciej zasięgnąć konsultacji medycznej.

  Porwania dla okupów i zabójstwa

Meksyk ma poważny problem z przestępczością związaną z narkotykami i wiele z zabójstw wynika właśnie z walki karteli. Ich wskaźnik w Meksyku to 21,5, czyli w porównaniu  z Polską, bardzo dużo. Tutaj wynosi on 1,2. Zabójstwa występują główne wśród tamtejszej ludności, a rzadko spotykają turystów. Nie znaczy to jednak, że mamy pozostawić zdrowy rozsądek w kurorcie, czy hotelu i nie obawiać się porwań, oraz pobicia, czy zabójstwa.

Należy bezwzględnie unikać wsiadania do zatrzymujących się nam taksówek, które same oferują przewóz. Najlepiej dzwonić samemu, upewniając się wcześniej wśród lokalnej ludności lub rezydentów wycieczek na temat danej firmy. Unikajmy zapuszczania się późnymi godzina do mniej znanych miejsc,  czy barów. Jeśli nie macie powiązania ze światem przestępczym,  to przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa powinno pozwolić wam zwiedzić piękne miasta Meksyku bez żadnych niespodzianek.

Podsumowując. Nie jest to do końca bezpieczne miejsce, ale tak jest na całym świecie. Meksyk jest przepiękny, bardzo różnorodny  i warty odwiedzenia, mimo że wielu ludziom nadal kojarzy się przede wszystkim tylko z kartelami.

Musimy byś świadomi zagrożeń, oraz czujni. Spotkamy tam wiele niedogodności, jak  stan dróg czy wszędobylskie i nie dające się niezauważyć ubóstwo, ale nie zagrozi to z pewnością naszemu życiu, przy zachowaniu bezpieczeństwa. Warto wiec odwiedzić ten kraj i pozbyć się wielu stereotypów.