10 Najlepszych Atrakcji na Podlasiu w 2024 🚗
Podlasie to bardzo ciekawy region w północno – wschodniej Polsce. Ciekawy zarówno pod względem krajobrazowym jak i historycznym i religijnym. Stanowi ono największe w Polsce skupisko wyznawców prawosławia, które w tym regionie ma tysiącletnie tradycje. Podczas wizyty w tej części kraju warto w 2024 roku odwiedzić kilka ciekawych miejsc.
Zobacz też, z czego słynie Podlasie lub najlepsze atrakcje dla dzieci w Podlaskim.
1. Grabarka
Jest największym prawosławnym sanktuarium w Polsce. Jej tradycje sięgają 1710 roku a związane są ze słynącym z cudów źródełkiem. Obecna cerkiew pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego została wybudowana w 1992 roku, w miejscu poprzedniej, zniszczonej przez pożar. Święta Góra Grabarka to miejsce ważne dla wyznawców prawosławia i bardzo ciekawe dla zwiedzających. Wierni składają tu w podziękowaniach za łaski krzyże. Jest ich ponad 7 tysięcy. Na pewno na każdym zrobi to wrażenie.
2. Sobór Trójcy Świętej w Hajnówce
Bardzo ciekawa budowla, znacznie odbiegająca od innych tego typu obiektów. Zaprojektowana przez Aleksandra Grygorowicza świątynia posiada nowoczesny i oryginalny wygląd. Dwupoziomowy sobór posiada betonową konstrukcję, kilka wieżyczek zwieńczonych kopułami i krzyżami, a wewnątrz siedem ikonostasów i freski greckiego malarza. Dzięki idealnej akustyce organizowany tu jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej. Budynek jest w stanie pomieścić 5 tysięcy osób.
3. Białystok
Najważniejsze i największe miasto na Podlasiu. Jego barwna i bogata przeszłość sięga 1320 roku. Wśród wielu zabytków warto zobaczyć chociaż te najciekawsze.
Pałac Branickich
Najwspanialsza i najlepiej zachowana rezydencja magnacka z epoki saskie. Po zniszczeniach wojennych została odbudowana i do dzisiaj zachwyca swoją architekturą.
Kościół Świętego Rocha
Uznawany jest za najciekawszą budowlę modernistyczna w całej Europie. Stanowi symboliczny pomnik odzyskania przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej
Ratusz miejski
Duży budynek usytuowany przy samym Rynku Kościuszki. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Podlaskie.
4. Białowieski Park Narodowy
Jest jedynym dzikim obszarem Polski, który znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Uchodzi za najstarszy polski park. Założony w 1947 roku jest ścisłym rezerwatem chroniącym dziewicza przyrodę dla przyszłych pokoleń. Największym skarbem Białowieskiego Parku są żubry, które doskonale zadomowiły się wśród naturalnych zbiorowisk leśnych, niezmienionych przez człowieka.
5. Biebrzański Park Narodowy
Chroni największy w Polsce i w Europie obszar bagienny i torfowiskowy. Występuje tu prawie 300 gatunków ptaków. Miejsce występowania orła przedniego, bielika i wielu innych. Dzikie lasy stanowią ostoję łosia a czyste wody Biebrzy obfitują w 36 gatunków ryb.
6. Narwiański Park Narodowy
Najpiękniej wygląda z lotu ptaka. Jego bogactwem jest ciekawie rozbudowany system koryt rzecznych i starorzeczy. Unikatowa szata roślinna a przede wszystkim rośliny wodne i szuwarowe są pod ścisłą ochroną.
7. Muzeum Ikon w Supraślu
Powstało ono przyprawo sławnym klasztorze. Multimedialna wystawa, licząca ponad 300 ikon gromadzi zarówno te stare, jak i całkiem nowe. W specjalnym pokoju można zobaczyć zakonnika piszącego ikonę, przyjrzeć się jego pracy i samemu spróbować stworzyć własną. Muzeum zajmuje się również konserwacją starych ikon. Jest to miejsce wyjątkowe. Dzięki specjalnemu oświetleniu i atmosferze tam panującej można się wyciszyć i zatopić we własnych myślach.
8. Góra Zamkowa w Drohiczynie
Majestatycznie wznosząca się nad miastem a z drugiej strony otoczona wodami rzeki Bug. Wystarczy wspiąć się na nią żeby zobaczyć malowniczy widok. Niestety po zamku i warowni nie zostały już żadne ślady. Jedynie zamkowe wzgórze przypomina, że kiedyś było miejscem XIV wiecznego zamku, strzegącego miasta i jego mieszkańców. Jak większość takich miejsc i to jest owiane legendą. Starsi mieszkańcy Drohiczyna opowiadają o lochach, które góra skrywa w sobie i o skarbach w nich ukrytych. Na szczyt wzgórza zamkowego prowadzą schody, wprost na punkt widokowy.
9. Rondo w Krynkach
Niby tylko rondo ale takiego nie ma żadne miasto w Polsce. Krynki na Podlasiu posiadają największe w Polsce i drugie co do wielkości na świecie rondo. Od ronda odchodzi 12 ulic. Jest to centralny punkt miasta stanowiący Rynek. Po środku znajduje się piękny park, ulubione miejsce mieszkańców, zwłaszcza podczas upałów. Rondo nie jest nowatorskim pomysłem, ponieważ jego układ pochodzi z XVIII wieku i do dzisiaj zachwyca. Praktycznie na każdej z odchodzącej od ronda ulic można znaleźć jakieś zabytki i ciekawe miejsca.
10. Skit Świętego Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w Ordynkach
Jest to jedyna w Polsce, prawosławna pustelnia. Położona jest na małej wysepce, na rozlewisku Narwi. Ze światem zewnętrznym łączy mnichów tylko drewniana kładka. Niezależnie od wyznawanej religii, warto zwiedzić to miejsce. Ci którzy tu byli zgodnie twierdzą, że jest tu jakaś dziwna energia, która pomaga się wyciszyć i nabrać dystansu do świata.
Podlasie to bardzo duży region, piękny i zachwycający. Żeby go poznać nie wystarczy jedna wizyta. Tutaj trzeba po prostu wracać i odkrywać po kawałku to co najważniejsze.
Czytaj dalej: Co warto zobaczyć na Podlasiu