Polska

Z czego słynie Podlasie?

podlasie

Podlasie – co zwiedzać? Puszcze i Parki Krajobrazowe

Puszcza Knyszyńska

Puszcza Knyszyńska jest to największy z kompleksów leśnych w Polsce. Swoim zasięgiem obejmuje aż 11 gmin, a zajmowany przez nią obszar to ponad 100 tysięcy hektarów. Z powodu swoich rozmiarów nazywana jest młodsza siostrą Puszczy Białowieskiej. W Puszczy znajduje się kilkadziesiąt gatunków chronionych roślin oraz chronione zwierzęta, które trudno na co dzień spotkać w zwykłych lasach, np.: rysie, bobry, wilki czy jelenie szlachetne. Ozdobą i dumnym królem tych terenów jest też żubr. Cisza i spokój, jakich można doznać spacerując po puszczy, skłaniają do wielogodzinnych wędrówek po ponad 50 szlakach turystycznych. Puszczę Knyszyńską można zwiedzić nie tylko na własnych nogach, ale również na rowerze, konno, samochodem lub zobaczyć z perspektywy spływu kajakowego.

Narwiański Park Narodowy

Narwiański Park Narodowy jest najmłodszym z narodowych parków w Polsce. Chroni on dolinę Narwi, którą niektórzy nazywają polską Amazonką. Najłatwiejszą trasą, jaka prowadzi przez Narwiański Park Narodowy jest ta, która wiedzie przez drewniane kładki Śliwno-Waniewo. Jej długość to około 3 kilometrów jest więc do pokonania również dla dzieci. Ważne jednak, by pamiętać, iż na niektórych odcinkach tej trasy znajdują się ruchome elementy kładek lub pomost umocowany na linie, przez które dzieci będą musiały się przeprawić przy pomocy dorosłych. Alternatywą dla zwiedzania tych terenów jest przeprawienie się przez nie kajakami, które łatwo można wypożyczyć na terenie Parku.

Podlaskie pałace i zamki

Pałac Branickich w Białymstoku

Będąc na Podlasiu nie sposób pominąć Białegostoku. Szczególnie Pałac Branickich wydaje się godny polecenia. Pięknie zaprojektowany zachwyca pałacowymi ogrodami. Obecnie stanowi on siedzibę władz Uniwersytetu Medycznego, ale jego zwiedzanie jest możliwe. We wnętrzu można podziwiać liczne barokowe sztukaterie, herby rodowe czy też apartamenty Izabeli Branickiej. W prawym skrzydle znajduje się Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, w którym to możemy zobaczyć mnóstwo eksponatów związanych z aptekarstwem. Po obejrzeniu pałacu koniecznie trzeba zajrzeć do Ogrodu Górnego i Dolnego. Każda część posiada inny klimat, gdyż część Górna urządzona jest w stylu francuskim, natomiast w Dolnej dominuje styl angielski. Pełne uroku pawilony, altany oraz promenady prowadzą wśród licznych klombów i fontann, odsłaniając dostojne posągi oraz pomniki. Spacer po ogrodzie wycisza i pozwala oddać się kontemplacji. Sprzyja też planowaniu dalszej trasy wycieczki po Białymstoku.

Pałac Buchholtzów w Supraślu

Powstanie pałacu Buchholtzów w Supraślu wiąże się z romantyczną historią. Przybyły z Łodzi do Supraśla żydowski włókiennik, właściciel fabryki Adolf Buchholtz, chciał ożenić się z jedną z najbogatszych panien łódzkich fabrykantów – Adelą Scheibler. Rodzice dziewczyny postawili jeden warunek – ich córka musi mieszkać w godnych warunkach, więc wybranek jej serca musi postawić dla niej pałac. Tak też fabrykant zrobił. Z tym, że budowa obiektu trwała 13 lat, a zakochany niedługo cieszył się z posiadania żony, gdyż niedługo po ślubie miał wypadek.. Żona postawiła mu piękne mauzoleum i przez 30 kolejnych lat chodziła tam w każdą niedzielę składać kwiaty. Obecnie w pałacu mieści się Liceum Plastyczne im. Artura Grottgera. Obiekt jest udostępniany do zwiedzania.

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie warto odwiedzić ze względu na bogatą historię. Pierwotnie wybudowany został w połowie XV w. przez ród Gasztołdów jako drewniany obiekt warowny. W połowie XVI wieku przejął go Zygmunt II August, który stworzył z niego rezydencję królewską. Zamek przechodził wiele burzliwych zdarzeń, które wymagały późniejszych gruntownych rekonstrukcji. Obecnie zamek znajduje się w rękach prywatnych i oddany jest do kolejnej renowacji.

Obiekt można zwiedzać z przewodnikiem i jest to najbardziej godna polecenia forma zwiedzania zamku. Dowiemy się dokładnie, jak przebiegały poszczególne etapy rozbudowy zamku i kto oraz kiedy go zamieszkiwał. Zwiedzimy przy tym liczne sale i krużganki oraz zamkowe podziemia. Dzięki temu możemy się wczuć w klimat tego miejsca i wyobrazić sobie, jak wyglądało życie w dawnych czasach. Z wieży więziennej, która stanowi najwyższy okoliczny punkt widokowy, możemy wykonać interesujące zdjęcia i podziwiać panoramę okolicy.

Podlasie – co i gdzie zjeść?

Podlasie to nie tylko piękna przyroda i zabytki. To również niezwykła, wielokulturowa kuchnia serwująca dania, których nie zjemy w żadnym innym regionie. Jednym z nich jest pierekaczewnik, który można skonsumować w Tatarskiej Jurcie w Kruszynianach. Jest to listkowane ciasto makaronowe podawane albo z nadzieniem mięsnym, serem lub jabłkami. Nazwa oraz sam produkt chronione są znakiem unijnym. Z kolei w Supraślu w restauracji Prowincja spróbować możemy lokalnego, słodkiego przysmaku, czyli sękacza. Kto woli zjeść na słono, może zamówić tam również ser koryciński lub kartacze – ziemniaczane kluski wypełnione mięsem i polane skwarkami. W zamku w Tykocinie możemy uraczyć się babką ziemniaczaną z sosem grzybowym lub smakować tatarskie czebureki – czyli smażone pierogi z jagnięciną i sosem jogurtowym.

Podlasie – jak zaplanować wycieczkę?

Znajomość atrakcji to jedno, ale zaplanowanie interesującej trasy – to już wyższa szkoła jazdy. Skąd mamy bowiem wiedzieć, ile godzin zajmie nam dana wycieczka i jakie punkty najlepiej zobaczyć, a które sobie odpuścić? Tu z pomocą może nam przyjść wydawnictwo Pascal. Opracowane przez nie trasy po Podlasiu są dostępne do wydruku na stronie:

Dzięki nim dowiemy się np., jak spędzić weekend aktywnie lub zaplanować sobotę i niedzielę podążając szlakiem folkloru i skansenów. Miłośnicy zabytków też mają opracowane przez wydawnictwo gotowe trasy, którymi mogą podążać, aby poznać dzieje Podlasia, a wielbiciele wypoczynku zasięgną informacji, gdzie najlepiej zaplanować wypoczynek nad wodą oraz jak urządzić udany spływ kajakowy.

Źródła:

http://basniowysuprasl.pl/palac-buchholtzow/

https://podlaskie.tv/5-faktow-o-palacu-buchholtzow-supraslu/

https://podrozeodkuchni.pl/2017/11/top-10-atrakcji-podlasia-podroze-od-kuchni/