Podróże

Plecak na wycieczki rowerowe – Jak wybrać?

plecak

Wycieczki rowerowe to jedna z największych atrakcji w lecie. Na taki wypad rowerowy warto wziąć ze sobą kilka ważnych rzeczy, pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, kasku, oraz wygodnym stroju. Spore znaczenie ma także wybór lekkiego i funkcjonalnego plecaka. Podpowiadamy, jaki plecak na wycieczki rowerowe wybrać.

Na co zwrócić uwagę wybierając plecak na rower?

Jednym z najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, przed zakupem plecaka na rower, są indywidualne preferencje dotyczące długości wycieczek rowerowych. Osoby, które zwykle jeżdżą na rowerze do pracy, na kawę w centrum, czy też na przejażdżkę po bulwarach lub parku, potrzebują niewielki plecaczek, do którego zmieszczą się najpotrzebniejsze artykuły. Z kolei ci, którzy wycieczki rowerowe traktują bardziej profesjonalnie i chętnie wybierają się na znacznie dłuższe wyprawy, powinni zdecydować się na większy plecak sportowy lub turystyczny. Oczywiście plecaki na dłuższe wycieczki powinny pomieścić cały bagaż, na przykład zapasową dętkę, napoje i coś do jedzenia, narzędzia rowerowe oraz cieplejsze ubrania. Takie plecaki dobrze sprawdzą się w trakcie długich wycieczek, na przykład w góry. Z kolei dla osób, które jeżdżą na rowerze tylko rekreacyjnie, na przykład przez godzinę lub dwie dziennie, idealnym rozwiązaniem będzie niewielki, lekki plecak, lub nerka. Podejmując decyzję o zakupie konkretnego plecaka, należy wziąć pod uwagę także materiał, z którego jest on wykonany. Najlepiej jeśli jest to lekki, materiałowy plecak, który nie ma dodatkowych elementów, zwiększających jego wagę. Do najważniejszych cech plecaków rowerowych można zakwalifikować:

  • niewielkie gabaryty i niska waga,
  • odpowiednia pojemność, dopasowana do indywidualnych potrzeb,
  • wygodny w trakcie użytkowania, odpowiedni system nośny,
  • wentylacja, która sprawia, że plecy nie zaczynają się pocić (ma to szczególne znaczenie w trakcie jazdy w górach lub na dłuższych trasach),
  • możliwość przymocowania kasku,
  • kompatybilny z bidonem.

W sklepach stacjonarnych oraz na stronie internetowej marki CCC można znaleźć szeroki wybór plecaków rowerowych. Dostępne są tutaj małe i lekkie plecaki miejskie, jak i profesjonalne modele sportowe oraz turystyczne. W sklepach CCC każdy znajdzie coś dla siebie.

Jaki plecak na rower na krótkie wycieczki wybrać?

Na krótką przejażdżkę rowerową najlepiej sprawdzi się miejski plecak. Najlepiej jeśli jest on wykonany z lekkiego materiału, także sportowego. Taki plecak może także być skórzany, zwłaszcza jeśli po zejściu z roweru ma on stanowić element całej stylizacji. Sporym atutem będzie duża liczba przegródek, które zapewniają wygodę i bezpieczeństwo. Dobrze jeśli jedna przegródka znajduje się z tyłu plecaka, ponieważ można tam włożyć klucze oraz smartfon lub gotówkę. Miejski plecak ma być funkcjonalny, ale także estetyczny i stylowy, ponieważ jest jednym z elementów outfitu.

Idealny plecak na długie wyprawy rowerowe

Na długie wycieczki należy wybrać plecak bardzo lekki, wykonany ze sportowego materiału i z większa pojemnością. Spore znaczenie mają tutaj także dodatkowe funkcje, na przykład kompatybilność z systemem nawadniania oraz możliwość przymocowania kasku. Plecak sportowy powinien mieć nieco więcej miejsca w środku tak, aby możliwe było włożenie tam wielu potrzebnych akcesoriów. Niektórzy producenci tworzą nawet specjalne plecaki rowerowe, dopasowane do wzrostu i figury danej osoby. W sklepach można znaleźć także lekkie plecaki z pasem na biodra, które są wyprofilowane specjalnie dla potrzeb rowerzystów.