Podróże

Niesamowity aparat w smartfonie ze średniej półki cenowej

redmi note 10 pro

Wszyscy robimy dziś zdjęcia telefonami. Nawet profesjonaliści korzystają ze smartfonów, bo te poręczne i mobilne urządzenia oferują możliwości, które pozwalają osiągać efekty zbliżone do profesjonalnego sprzętu. Mnogość obiektywów, ustawień, algorytmów i trybów sprawia, że zrobienie naprawdę dobrej fotografii jest stosunkowo łatwe, jeśli posłużymy się odpowiednim telefonem, choćby takim jak Xiaomi Redmi Note 10 Pro ze 108 Mpx matrycą. Xiaomi to marka znana z produkcji smartfonów z dobrymi aparatami instalowanymi nie tylko w modelach Premium, ale także w telefonach ze średniej półki cenowej, a nawet w tych budżetowych. Z każdym nowym modelem obiektywy są polepszane i modyfikowane, dzięki czemu zdjęcia stają się coraz lepsze.

Czym cechuje się dobry aparat umieszczany w smartfonie?

Zanim zaprezentujemy możliwości aparatu znajdującego się w smartfonie Xiaomi Redmi Note 10 Pro, dowiedzmy się, na co zwrócić uwagę wybierając telefon, jeśli zależy nam na dobrej jakości zdjęć czy filmów. W szczególności będą to parametry bezpośrednio związane z obiektywami, takie jak:

 • odpowiednia jasność obiektywu (parametr umożliwia wykonanie dobrych zdjęć w niesprzyjających warunkach);
 • obecność diody doświetlającej;
 • odpowiedni stosunek Mpx do światła (nie ilość Mpx!);
 • szybko działający autofocus;
 • stabilizacja obrazu.

Ważne mogą okazać się dodatkowe funkcje aparatu, czyli np. opcja wykonywania dobrych zdjęć macro czy atrakcyjnych fotografii w trybie panoramy.

Duża ilość megapixeli a zdjęcia wysokiej jakości

Choć producenci smartfonów coraz częściej oferują ogromne ilości megapixeli matrycy cyfrowej, warto wiedzieć, że nie wpływa ona wprost na jakość zdjęć, szczególnie przy słabym oświetleniu. Innymi słowy, duża ilość megapixeli, choć odpowiada za szczegółowość obrazu, nie musi koniecznie oznaczać rewelacyjnych fotografii. Aby zdjęcia były dobre, oprócz wielkości matrycy, kluczowa jest również wielkość pojedynczego pixela. Im pixel jest większy, tym lepsza jest jakość fotografii – szczególnie w słabym świetle.

Balansując pomiędzy dużą rozdzielczością, a wielkością pojedynczego piksela, marka Xiaomi wykorzystała w smartfonie Redmi Note 10 Pro ciekawe rozwiązanie, które pozwala na zwiększenie ilości megapixeli bez utraty jakości zdjęć.

telefon srebrny

Jak Xiaomi „powiększył” małe pixele w Redmi Note 10?

Producent zastosował w głównym obiektywie Redmi Note 10 Pro, 108 Mpx matrycę ze światłem 1.9. Rzecz jasna, ilość Mpx przekłada się na wysoką jakość fotografii, jednak ta zależy w znacznym stopniu również od innych czynników, takich jak:

 • fizyczna wielkość matrycy;
 • rozmiar pojedynczego pixela;
 • optyka zastosowana w smartfonie;
 • wielkość przesłony.

W Smartfonie Redmi Note 10 Pro, użyto nie tylko matrycy o dużej rozdzielczości, ale także zastosowano dodatkowe rozwiązania:

 • Tryb Nocny 2.0.
 • podwójne natywne ISO (światłoczułość matrycy),
 • binowanie 9 w 1,

Dzięki połączeniu różnych technologii, osiągnięto wysoką jakość wykonywanych zdjęć. Ciekawym zabiegiem jest tu binowanie 9 w 1. Co to oznacza? Wszystkie 108 megapixeli rozdzielonych zostaje na 12 grup, w których za każdy z 9 „małych” pixeli odpowiedzialny jeden „większy”, o wielkości 2,1 µm. Innymi słowy, dane z 9 pixeli łączą się w 1 pixel. W ten sposób powstają większe pixele, które lepiej kumulują i przetwarzają światło w scenie. W konsekwencji, wrażliwość matrycy na światło zostaje zwiększona o 900%, a jakość zdjęć w słabym oświetleniu ulega znacznemu polepszeniu. Jednocześnie fotografie nie tracą na szczegółowości, mimo dużej ilości pixeli.

Redmi Note 10 Pro to nie tylko dobry aparat

Warto podkreślić, że choć obiektyw główny zdecydowanie jest najważniejszym atutem Xiaomi Redmi Note 10 Pro, to jednak pozostałe parametry telefonu nie straciły przy tym na jakości.

Telefon odznacza się eleganckim designem i został wyposażony w wydajny akumulator o pojemności 5020 mAh, ośmiordzeniowy procesor Snapdragon 732G od Qualcomma oraz układ graficzny Adreno 618. Nakładka MIUI 12 zapewnia znacznie lepszą personalizację smartfona niż czysty Android, a wielu użytkowników chwali Redmi Note 10 Pro również za doskonale działający czytnik linii papilarnych.