Podróże

Planowanie wakacji w Polsce. Bezpieczna podróż

rodzina

Dwie najważniejsze kwestie podczas planowania wakacji w Polsce to bezpieczna podróż oraz pewny nocleg w sprawdzonym miejscu. Zwłaszcza podczas planowania wakacji z dziećmi i podróży nad polskie morze, gdzie ruszamy często w kilkugodzinną trasę, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy: trasę dojazdu, zaplanowanie atrakcji w drodze i na miejscu czy sprawdzenie wiarygodności wybranego miejsca noclegowego. Podpowiadamy, jak dobrze zaplanować bezpieczną i komfortową podróż oraz wspaniałe wakacje w Polsce.

Jak zaplanować wakacje w Polsce

Początek roku to dobry czas na planowanie wyjazdu wakacyjnego. Jeśli planujesz wakacje w Polsce, to masz podobne plany, jak większość rodaków, dlatego w przypadku najlepszych miejsc noclegowych – kto pierwszy, ten lepszy. Zanim jednak zarezerwujesz pokój, hotel czy domek, warto dowiedzieć się, jak dobrze zaplanować wypoczynek w Polsce oraz jak dojechać na urlop bezpiecznie.

Najbardziej rozchwytywanymi miejscami będą oczywiście miejscowości nad Bałtykiem. Do najpopularniejszych kierunków nad polskim morzem należą: Darłowo, Świnoujście, Gdańsk, Rewal, Kołobrzeg, Mielno, Dziwnów, Władysławowo, Ustka, Ustronie Morskie i Łeba. To miejsca, które słyną nie tylko z pięknych plaż i nadmorskiego klimatu, ale także dodatkowych atrakcji dla dzieci i dorosłych- muzeów, zabytków, gwarnych deptaków, parków linowych, akwariów czy oceanariów. 

Bezpieczna podróż nad morze – o czym musisz pamiętać?

Bezpieczna podróż samochodem na wakacje nad morzem powinna zacząć się od kilku podstawowych kroków:

 • sprawdzenia stanu technicznego Twojego pojazdu, 
 • zweryfikowania, czy w samochodzie znajdują się: apteczka samochodowa, koło zapasowe, trójkąt ostrzegawczy i gaśnica,
 • sprawdzenia stanu technicznego klimatyzacji – podróż w nieklimatyzowanym samochodzie podczas upałów może być groźne dla zdrowia kierowcy i pasażerów, 
 • planując trasę, zapoznaj się z dotyczącymi jej informacjami. Sprawdź, czy w trakcie Twojej podróży planowane są jakieś remonty i objazdy oraz jakie warunki panują na wybranej trasie w okresie wakacji w wybrane dni tygodnia. Być może dzięki temu uda Ci się uniknąć korków. 

Jeśli podróżujesz z dziećmi, kolejne ważne kroki to:

 • sprawdzenie mocowania fotelików dziecięcych (jeśli twoje pociechy takowych używają) lub zadbanie o wymagane siedziska dla starszych dzieci,
 • zadbanie o atrakcje dla dzieci podczas podróży. Jeśli oglądają bajki w telefonie lub na tablecie – naładuj urządzenia, a odcinki najlepiej pobierz, żeby nie zacinały się przez słabe połączenie z internetem. Najlepiej zadbać też o słuchawki dla nich, żeby dźwięki nie dekoncentrowało kierowcy samochodu. Na drogę warto zapakować też napoje, przekąski i ulubione zabawki,
 • zaplanowanie postojów na trasie. Wcześniej sprawdź, jak bardzo oblegane w konkretnych przedziałach czasowych są miejsca postoju i restauracje, w których planujecie się zatrzymać. W innym przypadku kiedy Twoje dziecko będzie potrzebowało do toalety, ta może okazać się niedostępna z uwagi na długą kolejkę.

Aby podróż na wakacje była w pełni bezpieczna, kierowca powinien zadbać też o własny komfort, tzn.:

 • wyspać się i odpowiednio wypocząć przed podróżą,
 • zabrać butelkę wody oraz kubek z kawą (jeśli kierowca pije),
 • ubrać się wygodnie, by ubrania nie krępowały ruchów i nie denerwowały podczas podróży,
 • zaplanować postój na “rozprostowanie nóg”
 • jeśli podróż trwa więcej niż 3-4 godziny, dobrze jest też zadbać o osobę, która zmieni nas w trakcie podróży.

Najważniejszą zasadą bezpieczeństwa jest jednak unikanie brawury. Jedziesz na wakacje, nie spiesz się, nie przekraczaj dozwolonej prędkości i miej oczy dookoła głowy. Uważna i przepisowa jazda to klucz do bezpiecznej podróży na wakacje.

Wakacje nad polskim morzem – pewny i bezpieczny nocleg

Zanim wyruszysz w podróż, musisz te zaplanować miejsce, w którym Ty i Twoja rodzina będziecie nocować podczas swojego urlopu. Często kuszą nas atrakcyjne oferty tanich noclegów dostępne na portalach społecznościowych czy stronach, gdzie można wystawić swoje oferty w różnorodnych kategoriach. Pamiętaj, że nie jesteś w stanie zweryfikować prawdziwości dużej części z takich propozycji. Aby mieć pewność, że miejsce noclegowe, które rezerwujesz, naprawdę istnieje, korzystaj ze sprawdzonych portali, które pośredniczą między osobami wynajmującymi kwatery i domki wakacyjne, a ludźmi poszukującymi sprawdzonego noclegu – jak Ty. W Polsce istnieje sporo różnorodnych platform, natomiast jedną z tych, godnych polecenia do wyszukiwania sprawdzonych noclegów nad polskim morzem jest portal e-wczasy.pl (www.e-wczasy.pl). Łączy on turystę bezpośrednio z osobą wynajmującą domki, apartamenty czy pokoje na wakacje. Dzięki temu masz pewność, że nie zostaniesz oszukany/a, a na miejscu będzie czekał na Ciebie znany już gospodarz i zweryfikowany, pewny nocleg, który spełni Twoje oczekiwania.