Ciekawostki

15 interesujących ciekawostek o Piratach z Karaibów

Jack Sparrow

„Piraci z Karaibów” to jedna z najpopularniejszych serii filmów przygodowych. Powstawała i wciąż powstaje z inicjatywy Jerry’ego Bruckheimera wraz z Walt Disney Picture. Pierwsza część w postaci „Klątwy czarnej perły” ujrzała światło dzienne w 2003 roku, zyskując niemal natychmiastowe uznanie krytyków oraz widzów na całym świecie. Na przestrzeni kolejnych lat powstały jeszcze cztery części, a wieści mówią, że w planach jest kolejna. Głównym bohaterem jest Kapitan Jack Sparrow, w którego wcielił się Johnny Depp.

1. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że tworząc postać Kapitana Sparrowa Johnny Depp inspirował się Keith’em Richards’em, znanym muzykiem z The Rolling Stones.

2. Początkowo producenci zastanawiali się nad obsadzeniem innych aktorów w roli głównej. Depp nie był jedynym wyborem, bo rywalizował między innymi z Jim’em Carrey’em oraz Christopherem Walkenem. Brano pod uwagę również Roberta de Niro, ale ten odmówił, wieszcząc filmowi totalne niepowodzenie kasowe.

3. Charakterystyczny styl mówienia Jacka Sparrowa początkowo nie budził entuzjazmu ludzi zaangażowanych w produkcję filmu. Niektórzy żartowali nawet, że jest do tego stopnia niezrozumiały, iż trzeba będzie dodawać napisy. Dziś nikt nie wyobraża sobie, by Sparrow miał mówić inaczej.

4. Charakterystyczny brud na twarzy piratów podobno był uzyskiwany między innymi za pomocą czekolady.

5. Johnny Depp potrzebował dublera w trakcie kręcenia niektórych scen. O dziwo, nie chodzi o sceny skomplikowane pod względem wykonania i wymagające kaskaderów, ale o dłonie. Podobno dłonie aktora były tak wypielęgnowane, że w ogóle nie wpasowywały się w charakter jego brudnej postaci.

6. Depp chciał się przygotowywać do roli możliwie jak najlepiej. Właśnie z tego względu na czas kręcenia filmu przenosił się na łódź, w której nocował, choć miał zapewniony luksusowy hotel.

7. Nazwiska pojawiające się w filmie, m.in. Sparrow czy Swann pochodzą od nazwisk ornitologów, którzy nazwali odkryte przez siebie ptaki własnymi nazwiskami.

8. Podczas kręcenia aktorzy mieli sporą przestrzeń do improwizacji, ponieważ autorzy scenariusza byli cały czas na miejscu. Chętnie z tego korzystano, dodając spontaniczne wypowiedzi, które finalnie pozostawały w filmie. Reżyser także chętnie zaskakiwał aktorów, pragnąc uzyskać jak najbardziej realne reakcje.

9. W pierwszej części Piratów z Karaibów pojawia się ukryty motyw głowy Myszki Miki w postaci chmury dymu po strzale armaty. Jest to pewnego rodzaju ukłon w kierunku Walta Disneya, który stał się pewnego rodzaju tradycją.

10. Piratów z Karaibów kręcono tak naprawdę na kilku kontynentach. Częściowo w Australii, w Stanach Zjednoczonych oraz z Wielkiej Brytanii.

11. W trakcie kręcenia wszystkich części Piratów z Karaibów Johnny Depp nosił soczewki, które działały jak okulary przeciwsłoneczne.

12. Podczas kręcenia Skrzyni Umarlaka na Bahamach konieczna była ewakuacja ze względu na huragan.

13. W filmie pojawia się wzmianka o tym, że Sparrow spędził trochę czasu w Singapurze. Trzeba jednak podkreślić, że akcja rozgrywa się w czasach, kiedy Singapuru jeszcze nie było.

14. W jednym z ujęć widać tatuaż Orlando Bloom’a, który jest pamiątką po Władcy Pierścieni.

15. Rozpoczynając nagrania do filmu Keira Knightley miała raptem siedemnaście lat i w związku z tym na planie musiała znajdować się jej mama.