AzjaCiekawostki

Fascynujące informacje i ciekawostki o Bangladeszu

Bangladesz

Bangladesz, położony w północno-wschodniej części Azji Południowej, maleńki kraj otoczony przez Indie i Zatokę Bengalską. Na północy i południu leży w Zatoce Bengalskiej wielkie Himalajskie Pasmo Górskie.  Bangladesz, znany z piękna przyrody i gościnności, staje się coraz bardziej popularny jako wschodnioazjatycka destynacja turystyczna.

Mahasthangarh jest najstarszym znanym miastem Bangladeszu.

To, co obecnie nazywane jest Bangladeszem, jest częścią historycznego regionu Bengalu, północno-wschodniej części subkontynentu indyjskiego. Bangladesz składa się głównie z Bengalu Wschodniego oraz z dzielnicy Sylhet w indyjskim stanie Assam. Zachodni Bengal jest częścią Indii, a jego mieszkańcy to głównie Hindusi.

Bangladesz zarabia na pracy tekstylnej ogromną ilość pieniędzy rocznie. Głównym źródłem przychodów z tytułu różnic kursowych w kraju jest przemysł włókienniczy. Po Chinach Bangladesz jest obecnie drugim co do wielkości producentem odzieży gotowej. W ciągu najbliższych pięciu lat Bangladesz stanie się największym producentem.

Położony w słynnej dzielnicy Bogra i powszechnie uważany za jeden z głównych celów turystycznych kraju, Mahasthangarh pochodzi z trzeciego wieku, pne. Dowody archeologiczne sugerują, że Mahasthangarh była stolicą prowincji dla Maurya, Gupta i Pala Imperium Hinduskiego.

Wzrost liczby ludności uległ drastycznemu spowolnieniu dzięki spadkowi wskaźnika dzietności z 6,33 urodzeń na jedną dorosłą kobietę w 1975 roku do 2,1 w 2016 roku, co stanowi wskaźnik zastępowalności pokoleń. Bangladesz doświadcza również odpływu ludności z kraju.

W Bangladeszu używa się ponad 50 milionów telefonów komórkowych.

W Bangladeszu znajduje się 17 lotnisk.

Będąc krajem nadrzecznym z największą zatoką (Zatoka Bengalska) na świecie u jej podnóża, Bangladesz szczyci się bogato żyzną ziemią, która jest idealna dla rolnictwa. W związku z tym wieś składa się głównie z rolników, których styl życia i źródła utrzymania koncentrują się wokół upraw ryżu, pszenicy i herbaty.

Nazwa Bangladesz oznacza „kraj bengalski” w oficjalnym języku bengalskim.

Bangladesz produkuje około 80 filmów rocznie.

Rolnicy stanowią ponad połowę ludności Bangladeszu.

Najbardziej popularnym sportem w Bangladeszu jest krykiet.

Waluta w Bangladeszu nosi nazwę Taka.

Stolicą Bangladeszu jest Dhaka.

Shangshad Bhaban jest jednym z największych domów parlamentarnych na świecie.

Główny kompleks legislacyjny Bangladeszu zajmuje ogromną powierzchnię 200 akrów. Został zaprojektowany i zaplanowany przez znanego architekta Louisa Kahna i został uznany za jedno z najważniejszych osiągnięć architektonicznych XX wieku.

Bangladesz ma głęboką, bogatą i żyzną glebą, darem z trzech głównych rzek, które tworzą równinę deltową, na której się znajduje. Rzeki Ganges, Brahmaputra i Meghna schodzą z Himalajów, niosąc substancje odżywcze, które uzupełniają pola Bangladeszu.

Muzułmanie, których liczba wynosi aż 150 milionów, stanowią nie tylko największą część ludności Bangladeszu, ale także trzecią co do wielkości populację muzułmańską na świecie. Religia w Bangladeszu odgrywa znaczącą rolę społeczną i kulturalną. Prawie każda wioska Bangladeszu posiada meczet, a islam jest oficjalnie uznawany za religię państwową.

Bandarban jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Bangladeszu, szczycącym się zapierającymi dech w piersiach zielonymi zboczami i naturalnymi niebieskimi zbiornikami wodnymi, z których jezioro Boga przyciąga najwięcej turystów. To tutaj jedna z największych wspólnot plemiennych Bangladeszu rozwija się dzięki wspólnym wysiłkom aż 13 różnych plemion. Rdzenni mieszkańcy Bandarbanu są bardzo gościnni dla turystów.