10 najlepszych atrakcji w Piasecznie

źródło: Bolando / Wikipedia

Piaseczno jest miastem położonym w województwie mazowieckim, w sąsiedztwie Ursynowa. Korzystna lokalizacja wpłynęła na jego szybki rozwój które w 2010 zostało uznane za najbardziej atrakcyjne miasto dla biznesu.

Prawa miejskie nadane zostały 5 listopada 1429. Aktualna liczba mieszkańców to około 50 tys. Wzmianki o małej wsi w tym miejscu sięgają już XIII wieku. Głównym miejscem miasta tamtym czasie był rynek na którym działa się większość życia społecznego. Oferuje obecnie bardzo bogatą historię i liczne ciekawe zabytki, przez co jest bardzo atrakcyjne na wakacyjne wyjazdy i wypoczynek z rodziną.

Zacznijmy od miejsca sprzyjającego aktywności fizycznej.

1. Lasy Chojnowskie

Na południe od Piaseczna rozciągają się Lasy Chojnowskie, posadzone w głównej mierze przez człowieka zawierają roślinność która rośnie tam naturalnie od wieków. Piękna natura sprzyja spacerom i spędzaniu czasu.

2. Zimne Doły

Naturalne uzdrowisko pośrodku Lasów Chojnowskich przyciąga spokojem i naturalną harmonią. Skorzystacie tam z zabiegów pielęgnacyjnych które pomogą zarówno dla duszy jak i ciała.

3. Kolej wąskotorowa

Będąc w Piasecznie warto zafundować sobie przejażdżkę taką własnie koleją. Zbudowana w 1914 jako element z Warszawy do Góry Kalwarii. Obecnie jest nie lada atrakcją którą można zwiedzić okolice w ciekawy sposób.

4. Zabytkowy kościół

Wzniesiony w 1565 roku, kościół Świętej Anny, w stylu późnogotyckim i odrestaurowany po wojnie polsko-szwedzkiej 1736, jest jednym z piękniejszych zabytków w Piasecznie.

5. Kawał skały

Miejscem gdzie zrobicie piękne zdjęcia jest głaz narzutowy Mazur. Ten to nowy potwór mierzący 17, 5 m obwodu i 2, 5 m wysokości został przeniesiony do nas z półwyspu skandynawskiego w czasie Epoki lodowcowej. Jego wielkość oraz okolica w której się znajduje sprzyjają fotografią z wakacji.

6. Park Miejski

Zwany parkiem Chyliczkowskim, stanowi świetne miejsce do spacerów i podziwiania spokoju natury. Wystarczy usiąść wygodnie w ławce i rozkoszować się śpiewem ptaków.

7. Muzeum Regionalne

Znajdują się tam miejscowe zabytki i przedmioty związane z miastem i mieszkańcami oraz informacje historyczne dotyczące miasta.

8. Budynki historyczne

Takimi budynkami są nimi szpital z czasów Powstania Warszawskiego czy też remiza ochotniczej straży pożarnej. Oba budynki pochodzą z czasów XX wieku i stanowią element historii miasta.

9. Mykwa

Historia tego miasta to również historia Żydów go zamieszkujących. Od dziesiątek lat żyli oni bowiem tam w zgodzie z mieszkańcami. Niestety w czasie II Wojny Światowej zostali oni wywiezieni do getta w Warszawie i w dużej mierze wymordowani. Pozostałości po ich osadnictwie to dwa zachowane budynki. Pierwszy z nich to rytualna łaźnia zwana Mykwą znajdująca się na ul. Zgoda. Drugą budowlą jest kirkut z zabytkowymi zdobieniami. Są to jedyne pozostałości po tej społeczności.

10. Restauracje

Jeśli chodzi o jedzenie to wybór jest bardzo duży. Możemy wybrać miejsca gdzie skosztujemy dań gruzińskich i polskich oraz pysznej pizzy. To takich restauracji należy na przykład Szara eminencja czy Zwrotnica. Wszystkie cechuje regionalizm i naturalne składniki.

Miasto to cechuje niesamowity spokój pomimo i znajduje się zaledwie 15 km od Warszawy. Jest idealnym miejscem w którym można wypocząć zwiedzając na przykład Warszawę jeśli zabytki Piaseczna byłyby dla nas niewystarczająca. Jednak uważam że miasto to przekona do siebie każdego z was. Łatwy dojazd i możliwość łatwego przemieszczania się z Piaseczna do Warszawy może przekonać również osoby które przyjeżdżają tam w sprawach służbowych ponieważ mogą łatwo, wypoczywając w spokoju i ciszy Piaseczyńskich hoteli odpoczywać od zgiełku dużego miasta.

2 komentarzy. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

 • 13 maja 2020 o 17:01

  Fajny artykuł, ale przydały by się zdjęcia i namiary.
  Wspomnianej skały nie mogę znaleźć.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 5 lipca 2020 o 13:56

  Witam, wystarczy wpisać w google „głaz narzutowy Mazur” i od razu wyskakuje wspominania skala

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *