10 najlepszych atrakcji w Piasecznie

źródło: Bolando / Wikipedia

Piaseczno jest miastem położonym w województwie mazowieckim, w sąsiedztwie Ursynowa. Korzystna lokalizacja wpłynęła na jego szybki rozwój. W 2010 zostało uznane za najbardziej atrakcyjne miasto dla biznesu.

Prawa miejskie nadane zostały 5 listopada 1429. Aktualna liczba mieszkańców wynosiło około 50 tys. Wzmianki o małej wsi w tym miejscu sięgają już XIII wieku. Głównym miejscem miasta w tamtym czasie był rynek na którym odbywała się większość życia społecznego.

Miasto oferuje ma bogatą historię i liczne ciekawe zabytki, przez co jest bardzo atrakcyjne na wakacyjne wyjazdy i wypoczynek z rodziną.

Zacznijmy od miejsca sprzyjającego aktywności fizycznej.

1. Lasy Chojnowskie

Na południe od Piaseczna rozciągają się Lasy Chojnowskie, posadzone w głównej mierze przez człowieka. Zawierają roślinność która rośnie tam naturalnie od wieków. Piękna natura sprzyja spacerom.

2. Zimne Doły

Naturalne uzdrowisko pośrodku Lasów Chojnowskich przyciąga spokojem i naturalną harmonią. Skorzystacie tam z zabiegów pielęgnacyjnych które pomogą zarówno duszy jak i ciału.

3. Kolej wąskotorowa

Będąc w Piasecznie warto zafundować sobie przejażdżkę taką własnie koleją. Zbudowana w 1914 jako element z Warszawy do Góry Kalwarii. Obecnie jest nie lada atrakcją którą można zwiedzić okolice w ciekawy sposób.

4. Zabytkowy kościół

Wzniesiony w 1565 roku, kościół Świętej Anny, w stylu późnogotyckim i odrestaurowany po wojnie polsko-szwedzkiej 1736, jest jednym z piękniejszych zabytków w Piasecznie.

5. Kawał skały

Miejscem gdzie zrobicie piękne zdjęcia jest głaz narzutowy Mazur. Ten to nowy potwór mierzący 17,5 metrów obwodu i 2,5 m wysokości został przeniesiony z półwyspu skandynawskiego w czasie Epoki lodowcowej. Jego wielkość oraz okolica w której się znajduje sprzyja fotografom.

6. Park Miejski

Zwany parkiem Chyliczkowskim, stanowi świetne miejsce do spacerów i podziwiania spokoju natury. Wystarczy usiąść wygodnie w ławce i rozkoszować się śpiewem ptaków.

7. Muzeum Regionalne

Znajduje się tu miejscowe przedmioty związane z miastem i mieszkańcami oraz informacje historyczne dotyczące miasta.

8. Budynki historyczne

Takimi budynkami są szpital z czasów Powstania Warszawskiego czy też remiza ochotniczej straży pożarnej. Oba budynki pochodzą z czasów XX wieku i stanowią element historii miasta.

9. Mykwa i kirkut

Historia tego miasta to również historia Żydów go zamieszkujących. Od dziesiątek lat żyli oni bowiem w zgodzie z mieszkańcami. Niestety w czasie II Wojny Światowej zostali oni wywiezieni do getta w Warszawie i w dużej mierze wymordowani. Pozostałości po ich osadnictwie to głownie dwa zachowane budynki. Pierwszy z nich to rytualna łaźnia zwana Mykwą znajdująca się na ul. Zgoda. Drugą budowlą jest kirkut z zabytkowymi zdobieniami. Są to jedyne pozostałości po tej społeczności.

10. Restauracje

Jeśli chodzi o jedzenie to wybór jest bardzo duży. Możemy wybrać miejsca gdzie skosztujemy dań gruzińskich i polskich oraz pysznej pizzy. Do takich restauracji należy na przykład Szara eminencja czy Zwrotnica. Wszystkie cechuje regionalizm i naturalne składniki.

Miasto to cechuje niesamowity spokój pomimo, że znajduje się zaledwie 15 km od Warszawy. Jest idealnym przystankiem w którym można wypocząć zwiedzając na przykład pobliską Warszawę. Miasto to przekona do siebie każdego z was. Łatwy dojazd i możliwość łatwego przemieszczania się z Piaseczna do Warszawy może przekonać również osoby które przyjeżdżają tu w sprawach służbowych, ponieważ mogą łatwo wypocząć w spokoju i ciszy Piaseczyńskich hoteli.

4.2/5 - (9 votes)2 komentarzy. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

 • 13 maja 2020 o 17:01

  Fajny artykuł, ale przydały by się zdjęcia i namiary.
  Wspomnianej skały nie mogę znaleźć.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 5 lipca 2020 o 13:56

  Witam, wystarczy wpisać w google „głaz narzutowy Mazur” i od razu wyskakuje wspominania skala

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *