Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Zegrzu i Okolicach

Zegrze

Zegrze znana dość wieś położona w województwie mazowieckim, w bliskim sąsiedztwie Warszawy, nad Jeziorem Zegrzyńskim. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że to tylko nic nie znacząca, mała wieś.

Niemniej jednak jej początki sięgają piętnastego wieku oraz może ona poszczycić się wieloma ciekawymi atrakcjami. Co warto robić w Zegrzu? Zobaczmy! Poniżej wymienionych zostało 10 najważniejszych atrakcji tego miejsca i okolic!

1) Port Nieporęt – Pilawa

To główna atrakcja jeziora Zegrzańskiego. Tu znajduje się przede wszystkim piękna promenada, na której można odpocząć od codziennego hałasu i zgiełku miasta. Co więcej jednak można także tutaj wypożyczyć sprzęt wodny – szczególnie zaś kajaki czy łódki i wybrać się na wspaniały wodny spacer. Co ciekawe spotkamy także tutaj małą lokalną szkółkę windsurfingu – idealną na początek! Warto także wybrać się do lokalnej Tawerny na pyszne piwo oraz smażoną rybkę!

2) Dzika plaża w Nieporęcie

Oczywiście warto także wybrać się w Nieporęcie na wspaniałą plażę. Warto dodać, że położona jest ona w zaledwie niecałe pół godziny jazdy samochodem od centrum Warszawy i co zrozumiałe – nieco więcej czasu jazdy autobusem. Plaża ta jest czynna od 28 czerwca do 31 sierpnia a zatem stanowi doskonałe miejsce na letnie wypady. Warto jednak podkreślić, że otwierana jest ona o 10 a zamykana o 18. Co jest także szczególnie istotne – to została tu wydzielona specjalna strefa dla osób, które nie umieją pływać oraz płytki brodzik dla dzieci, dzięki czemu kąpiel jest naprawdę bezpieczna. Warto jeszcze dodać, że cały okoliczny teren został pięknie rewitalizowany i znajduje się tu wiele ławeczek, ładna promenada, molo, oświetlenie, siłownia na powietrzu. Słowem – jest to doskonałe miejsce do odpoczynku.

3) Plaża w Serocku

Oczywiście warto również zawitać na plażę w Serocku. Do niedawna jeszcze nie kojarzyła się ona zbyt ciekawie. Niemniej jednak obecnie mamy tam pięknie zagospodarowany teren z boiskami do siatkówki i wieloma innymi atrakcjami, które umilą nam czas tam spędzony.

4) Zegrze południowe

Jednak nie każdy lubi tłumy – jest to w pełni zrozumiałe. Dlatego też warto wybrać się nad południową część zalewu. Tam znajdziemy piękne ścieżki, idealne miejsca do biwakowania nad wodą czy też wspaniałe trasy spacerowo. Dodatkowo znajduje się małe kąpielisko oraz kilka uroczych kawiarenek.

5) Zegrze północne, czyli ahoj przygodo!

Z kolei dla każdej osoby, która chciałaby poznać smak żeglarskiej przygody idealnie nadaje się przeciwstawny brzeg zalewu, a mianowicie jego północ. Tu ruszyła niedawno Warszawska Akademia Żeglarska. Co istotne – można nawet zrobić tam patent na żeglarza jachtowego. Osoby zaś, które już kontynuują swoją przygodę z żeglarstwem zachęcić może na pewno wypożyczalnia nie tylko kajaków i łódek czy rowerów wodnych, lecz także różnego typu żaglówek.

6) Rynia Promenada, czyli witaj Ameryko!

Szczególną miejscowością jest Rynia promenada. Można bowiem tu poczuć prawdziwy smak wolności – wiele młodych par właśnie tam organizuje swoje wesele. A dlaczego? Otóż możemy uraczyć się tu prawdziwymi smażonymi kolbami kukurydzy, wejść do Country Saloon, tudzież spędzić czas na amerykańskich rozrywkach. Oprócz tego oczywiście znajduje się tam kąpielisko, korty tenisowe, boiska do siatkówki i wiele innych atrakcji.

7) Wieś Zegrze

Oczywiście warto także pospacerować po wsi Zegrze, która nie straciła swojego dawnego uroku. Warto zwrócić szczególną uwagę na pałac myśliwski z XIX wieku, który obecnie pełni funkcję hotelu oraz stare kasyno a także forty poszczególnych twierdz.

8) Turystyka rowerowa

Warto jeszcze mieć na uwadze, że okoliczne tereny obfitują w przeróżne szlaki rowerowe oraz miejsca, gdzie można takowe samodzielnie poprowadzić! Dzień spędzony na rowerze, wycieczki dookoła jeziora, pomiędzy malowniczymi miejscowościami oraz na dodatek ochładzająca kąpiel to na pewno będzie zapowiedź wspaniałego dnia!

9) Agroturystyka

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że okolice Zegrza doskonale nadają się do uprawiania różnego rodzaju turystyki. Przede wszystkim zaś znajdziemy tu wiele stadnin oraz co jeszcze ciekawsze – liczne tereny, które można zagospodarować na wycieczki konne w terenie, co obecnie jest coraz rzadziej spotykaną formą rozrywki. Warto również zastanowić się nad lekcjami jazdy konnej dla całej rodziny. Pamiętajmy także, że w takich miejscach jak Zegrze znajdują się również przeróżne gospodarstwa agroturystyczne oferujące prawdziwy odpoczynek od warszawskiego życia.

10) Warszawa i jej atrakcje

Ale właśnie – nie sposób nie wspomnieć o tym, że tuż obok Zegrza znajduje się także Warszawa. Zatem dla wszystkich osób, które przyjechały na wypoczynek nad jezioro, a nie pochodzą z Warszawy, będzie to znakomita okazja do odwiedzenia stolicy. Będąc tam należy przede wszystkim zwiedzić Pałac Kultury i Nauki, przejść się Starówką i Przedmieściem Krakowskim oraz pójść do Parku Łazienkowskiego.