Ciekawostki

15 interesujących ciekawostek o październiku

październik

Październik to miesiąc, który w naszym regionie świata kojarzy się przede wszystkim ze złotą polską jesienią i przygotowaniami do srogiej zimy. Na półkuli północnej jest bowiem miesiącem stricte jesiennym, aczkolwiek warto wiedzieć o tym, że zwiastuje wiosnę na półkuli południowej. Jest ósmym miesiącem w roku i liczy sobie 31 dni.

1. Na przestrzeni lat nazwa tego miesiąca w Polsce zmieniała się wielokrotnie. Aleksander Bruckner, polski slawista uważa, że etymologia tego słowa nawiązuje do paździerzy, czyli do zrewniałych łodyg roślin włóknistych.

2. Niemal w każdym innym kraju nazwa tego miesiąca nawiązuje do wersji łacińskiej, tj. October. Oznacza to po prostu ósmy miesiąc.

3. 7 października obchodzi się Święto Matki Bożej Różańcowej. Data nie jest przypadkowa. Nawiązuje ona do bitwy pod Lepanto z 1571 roku, kiedy to państwa należące do Świętej Ligi pokonały Imperium Osmańskie. Ta legendarna bitwa morska uważana jest za jedną z najbrutalniejszych w historii wszech czasów.

4. To właśnie w pierwszej połowie października pojawia się długo wyczekiwane babie lato, czyli nić przędna pająków. Takie zjawisko występuje przede wszystkim w dosyć pogodne dni, a połyskujące w promieniach słonecznych nici stanowią element złotej polskiej jesieni.

5. To właśnie w październiku liście drzew zaczynają przybierać najrozmaitsze barwy począwszy od żółci, a na intensywnej czerwieni kończąc. Właśnie z tego względu ten miesiąc jest przez wielu ludzi uważany za najpiękniejszy w całym roku.

6. 1 października obchodzimy Światowy Dzień Wegetarianizmu. To święto wszystkich osób, które w swojej diecie unikają spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza mięsa.

7. Istnieje przekonanie, że pogodny październik zwiastuje bardzo srogą zimę. Z tego względu od lat można spotkać się z przysłowiem „Gdy październik ciepło trzyma, zwykla mroźna bywa zima”.

8. 31 października w wielu krajach na świecie obchodzone jest Halloween. Święto zyskało w minionych dekadach ogromną popularność. Tego dnia motywem przewodnim na ogół jest pomarańczowa dynia z wyszczerbionym uśmiechem. Dzieci przebierają się za różnego rodzaju stwory począwszy od duszków, a na zombie kończąc.

9. Uważa się, że ludzie urodzeni w październiku należą do rozsądnych i mądrych. Październikowe osoby raczej unikają kłótni i na ogół posiadają niezwykle wartościową inteligencję emocjnonalną.

10. 30 października obchodzony jest Dzień Kobiecości zwany także Dniem Spódnicy. Tego dnia wiele kobiet ubiera sukienki lub spódnice, by podkreślić swoją kobiecość i cieszyć się tym wyjątkowym momentem.

11. Październik to pod względem historycznym miesiąc, w którym wiele się działo na przestrzeni lat. W 1939 roku to właśnie w październiku Adolf Hitler podpisał dekret o utworzeniu Generalnego Gubernatorstwa.

12. W październiku 1492 roku Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę. Warto jednak pamiętać, że choć to jemu przypisuje się odkrycie nowego kontynentu, hisotryczne źródła dowodzą, że nie był pierwszym żeglarzem z Europy, któremu taki wyczyn się udał.

13. Październik to ulubiony miesiąc grzybiarzy. W tym miesiącu występują najlepsze warunki dla grzybów, które pojawiają się na zalesionych terenach w bardzo dużych ilościach. Grzybobranie w październiku to dla wielu osób tradycja podtrzymywana z pokolenia na pokolenie.

14. W drugiej połowie XVI wieku została założona Poczta Polska. Miało to miejsce właśnie w październiku.

15. Dla wielu Polaków ważną datą jest także 15 październik. To właśnie tego dnia w 1978 roku Karol Wojtyła został papieżem.