Ameryka PółnocnaCiekawostki

Park Narodowy Yellowstone – Ciekawostki i fakty

Yellowstone

Yellowstone, pierwszy na świecie i wciąż najbardziej znany park narodowy, został założony w 1872 roku, w roku budowy Brooklyn Bridge, a Prezydent Ulisses S. Grant ukończył swoją pierwszą kadencję w Białym Domu. Oto wybrane ciekawostki, informacje i fakty o Yellowstone.

1. Historia Yellowstone sięga 11000 lat wstecz. Najwcześniejsze nienaruszone złoża archeologiczne w parku odkryto w miejscu położonym na brzegu jeziora Yellowstone. Pierwszym Amerykaninem, który odkrył ten obszar był John Colter, weteran wyprawy Lewis & Clark.

2. W 1916 r. ekspedycja National Geographic w południowo-wschodniej Alasce eksplorowała „Dolinę dziesięciu tysięcy dymów”, którą Robert F. Griggs nazwał obszarem wulkanicznie aktywnym.

3. Carlsbad Caverns National Park w Nowym Meksyku obejmuje 119 znanych jaskiń, które powstały, gdy naturalny kwas siarkowy rozpuszcza.

4. Jeden z największych na świecie aktywnych wulkanów leży pod Yellowstone. Pierwsza duża erupcja wulkanu Yellowstone miała miejsce 2,1 miliona lat temu i objęła ponad 14996 km kwadratowych popiołem. Jest to jedna z największych znanych erupcji wulkanicznych

5. Przyroda Yellowstone’a jest bogata i różnorodna – szacuje się, że żyje w niej 300 gatunków ptaków, 16 rodzajów ryb i 67 gatunków ssaków. Lista ssaków obejmuje niedźwiedzie grizzly, wilki, rysie, lisy i łosie.

6. Yellowstone ma swój własny Wielki Kanion. Wielki Kanion znajduje się nie tylko w Arizonie – istnieje też Wielki Kanion Yellowstone.

7. Zarządzanie i kontrola nad parkiem pierwotnie podlegała jurysdykcji sekretarza spraw wewnętrznych, pierwszym z nich był Columbus Delano. Jednak armia amerykańska została następnie upoważniona do nadzorowania zarządzania Yellowstone przez 30 lat w latach 1886-1916.

park narodowy

8. Park Narodowy Yellowstone rozciąga się na powierzchni 8983 km2, na którą składają się jeziora, kaniony, rzeki i łańcuchy górskie.

9. Ogromne lasy i łąki obejmują unikalne gatunki roślin. Yellowstone Park jest największym i najbardziej znanym megafaunowym miejscem w Stanach Zjednoczonych.

10. Każdego roku ponad trzy miliony ludzi odwiedza ikoniczny Pomnik Narodowy Górę Rushmore w Południowej Dakocie. Rzeźbienie zajęło 14 lat i zajmowało się tym 400 pracowników. Został ukończony w 1941 roku.

11. W Yellowstone można znaleźć 285 gatunków ptaków.

12. W parku znajduje się ponad 1800 znanych stanowisk archeologicznych.

13. W całym obszarze 2,2 mln akrów Yellowstone znajduje się około 290 wodospadów.

14. W Yellowstone znajduje się ponad 720000 eksponatów muzealnych, w tym 30 pojazdów zabytkowych, miliony zarchiwizowanych dokumentów i ponad 20000 książek, manuskryptów, czasopism.