Ciekawostki

Papuga Mnicha – Ciekawostki, Informacje i Fakty

papuga

Papugi od zawsze cieszyły się dużą sympatią ludzi. Bardzo popularne na całym świecie jest trzymanie papug różnych gatunków w mieszkaniach. Są to ptaki nie pozbawione właściwego im charakteru. Przez wielu uważane za złośnice i uparciuchy. Nie zmienia to faktu, ze spośród wielu odmian każdy kto zapragnie je mieć w domu może wybrać sobie taką która mu najbardziej się podoba i pasuje. Oto wybrane ciekawostki o mnichach nizinnych.

1 Papuga mnicha pochodzi z Ameryki Południowej i obecnie można ją spotkać w wielu domach, gdyż ze względu na łatwość chowu dobrze się asymiluje w nowych warunkach.

2. Przez lata zdołała się przystosować do chłodnego klimatu i w niektórych rejonach świata jej populacja tak się rozwinęła, że zaczęła być uznawana za szkodnika.

3. Jak na papugę jest średniej wielkości ma około 30 centymetrów długości, rozpiętość skrzydeł 45 centymetrów i waży około 100-150 gram.

mnicha nizinna

4. Dziko żyjąca przyjmuje ubarwienie zielono-szare, na skrzydłach ma niebieskie końcówki i charakterystyczny dziób w kolorze pomarańczowym. Pierś i czoło ma w kolorze szarym a reszta piór ma kolor zielony. W niewoli można spotkać ten rodzaj papugi w nieco innych kolorach.

5. W naturalnych warunkach najchętniej zamieszkuje na plantacjach eukaliptusów. Jej naturalnym środowiskiem ostatnio także są ośrodki miejskie

6. Papuga mnicha jest jedynym okazem papug budującym gniazda. Do ciekawostek zaliczyć należy to że gniazda przez nie budowane są zbiorowymi przeznaczonymi dla całej koloni.

7. Według wielu hodowców uważana jest za bardzo rozmowną. Aby taki efekt osiągnąć wymagany jest długi czas i dużo uwagi, które to czynności należy jej poświecić.

papuga mnicha

8. Klatka do domowej hodowli powinna być zawieszona pod sufitem i zaopatrzona w odpowiednią półkę na której zbudują gniazdo. Aby gniazdo powstało należy w odpowiednim momencie wkładać do klatki patyczki.

9. Pożywienie papug to głównie nasiona, jagody, owoce, kwiaty drzew owocowych pędy drzew.

10. Papugi mnicha bardzo mocno rozprzestrzeniły się w Madrycie sprawiając bardzo poważne problemy władzom miasta. Według urzędników tak duża i szybko powiększająca się populacja papug, zagraża innym ptakom, może też z czasem zacząć zagrażać ludziom. Według urzędników należy zabić około 12 tysięcy wolno żyjących papug.