Ciekawostki

Co to jest hoja?

hoja

Hoja to jedna spośród wspaniałych roślin wywodzących się z południowo-wschodniej Azji, Nowej Gwinei i Australii. Roślina ta ma bardzo ciekawy pokrój pnącza.

Hoja to urocza roślina, która posiada niewielkie, zgrubiałe liście o długości zaledwie 2 – 3 centymetrów. Są błyszczące, w kształcie lancetowatym i ułożone są naprzeciwlegle. Prawdziwą ozdobę w przypadku tej rośliny stanowią jej wspaniałe i niezwykle efektowne kwiaty. Zebrane w baldachowate kwiatostany, po 12 – 15 kwiatuszków w każdym.

Każdy z kwiatów jest dość niewielki, mięsisty, w kształcie niewielkiej gwiazdki. Mają kremowobiały kolor, a wnętrze kwiatów jest żółto-czerwone. Roślina ta doskonale i bardzo obficie kwitnie przez całe lato. Kwiaty mają dość wyrazisty, mdły, charakterystyczny zapach. Wytwarzają kropelki lepkiej, w konsystencji podobnej do miodu cieczy.

Hoja w Polsce uprawiana jest jako roślina ozdobna, doniczkowa. W naturalnym środowisku może osiągać nawet powyżej 6 metrów długości, jednak w przypadku uprawy tej rośliny w warunkach domowych, udaje się wyhodować zdecydowanie krótsze jej pędy.

Jako kwiat doniczkowy, jej pędy mogą osiągać do 2 – 3 metrów długości. Młode okazy warto przesadzać na przełomie zimy i wiosny. Powinny wtedy zyskiwać nieco większe doniczki i świeżą, dość lekką i żyzną glebę. Starszych roślin nie należy już przesadzać, gdyż źle znoszą ten zabieg.

Lepiej ograniczyć się do przesadzania jedynie wtedy, gdy jest to konieczne. Hoja zdecydowanie najlepiej czuje się w miejscach jasnych, ale nie powinna być narażana na bezpośrednie nasłonecznienie. Powinno się wybrać dla niej jedno miejsce w domu, np. na przeciwległej ścianie pokoju z oknem od strony południowej.

Wówczas słońce będzie docierało do jej liści i kwiatów przez większość dnia, jednak nie będzie zagrażało roślinie, nie przypali jej liści ani kwiatów. Pamiętajmy także, by miejsce, w którym ustawiamy doniczkę z tym kwiatem nie było narażone na przeciągi. Mają one bardzo negatywny wpływ na roślinę.

Podobnie jak zbyt częste podlewanie. Wystarczy, że w okresie kwitnienia będziemy podlewać hoję dwa razy w tygodniu, a w okresie zimowym wystarczy jedynie raz w tygodniu. Warto także regularnie zraszać liście tej rośliny. Reaguje na to bardzo pozytywnie.

Wymagająca roślina

Hoja należy do roślin, które mają bardzo konkretne wymagania. Jeśli nie zapewnimy jej wszystkiego, czego roślina ta potrzebuje, możemy spodziewać się, że nie będzie pięknie i obficie kwitnąć, zacznie gubić liście, a w niektórych przypadkach może zostać atakowana przez szkodniki.

Warto starać się, by do tego nie dopuścić, ponieważ hoja to niezwykle piękna roślina, a jej widok podczas kwitnienia jest wprost zapierający dech w piersiach. Jej kwiaty są tak niesamowite, że aż trudno uwierzyć, że mogą być prawdziwe.

Aby doczekać się tego widoku w swoim mieszkaniu musimy przede wszystkim zapewnić roślinie wszystko to, czego jej najbardziej potrzeba. Spokojne, zaciszne i jasne miejsce to absolutna podstawa, by roślina ta pięknie rosła i zakwitła.

Dzięki temu będzie również zdrowa i odporna. Ponadto, warto co jakiś czas nawozić roślinę. Do wody, którą podlewamy kwiaty można dodać jakiś naturalny i bogaty w składniki odżywcze preparat. Jednak nie powinno się zbyt często nawozić rośliny, bo można przesadzić.

Bardzo dobre efekty można uzyskać również podlewając hoję deszczówką. Praktyka ta jest stosowana przez wielu hodowców tej rośliny i sprawdza się doskonale. Czasem w amatorskich uprawach tej rośliny zdarza się, że ludzie decydują się na nabłyszczanie jej liści. Nie należy tego jednak robić.

Niemal zawsze przynosi to zupełnie zupełnie odwrotny efekt do tego, jaki oczekujemy. Jeśli zależy nam na pięknym wyglądzie jej liści, wystarczy że przetrzemy je nawilżoną ściereczką i usuniemy z nich zalegający kurz czy inne osadzające się substancje.

Starając się zadbać o piękny wygląd tej rośliny nie należy zapominać również o tym, by nie przycinać jej pędów. Reaguje na to bardzo negatywnie i może zupełnie stracić swój wspaniały wygląd. Niektóre rośliny całkowicie zamierają po zbyt silnym cięciu.

Przyczyny złego wyglądu

Na zły wygląd Hoji może mieć wpływ również wiele innych czynników. Przykładem mogą być brązowe plamy na liściach, które najczęściej są wynikiem oparzenia liści przez słońce. Jeżeli liście zaczynają żółknąć i obumierać, w pierwszej kolejności należy zaprzestać podlewania rośliny.

Taki wygląd liści może być spowodowany przez zbyt obfite podlewanie i gnicie rośliny. Jeśli jednak liście tej rośliny zwijają się i schną, należy podlewać ją nieco obficiej i regularnie zraszać jej liście.

Jeśli natomiast problemem jest brak kwitnienia i zbyt mała ilość młodych liści, nasza Hoja wymagać będzie więcej nawożenia.

Wówczas wystarczy, że do wody, która regularnie podlewamy naszą roślinę dodawać będziemy porcję nawozu naturalnego, by nasza roślina pięknie zakwitła i wytwarzała wiele pięknych, silnych liści.