Australia i OceaniaCiekawostki

Papua – Nowa Gwinea – Ciekawostki, Fakty 2024

Papua - Nowa Gwinea

Na dzień 1 stycznia 2017 r. ludność Papui-Nowej Gwinei szacowana była na 7866 tys. osoby.

Teren Papui-Nowej Gwinei to przede wszystkim góry z nizinami i pagórkami.

Góra Wilhelm jest najwyższą górą w Papui-Nowej Gwinei o wysokości 4509 metrów nad poziomem morza.

Papua Nowa Gwinea jest domem dla 12% języków świata. Szacuje się, że mówi się w ponad 800 językach, choć wiele z nich ma mniej niż 1000 osób które je używają. Dzieje się tak dlatego, że ziemia jest tak gęsto zalesiona w wielu miejscach, że społeczności są odizolowane i często nie widzą innych społeczności przez długie okresy czasu, jeśli kiedykolwiek.

Ze względu na gęste lasy i dżungle, wiele części Papui-Nowej Gwinei jest wciąż nieodkryta przez ludzi Zachodu, a gatunki roślin i zwierząt są nam jeszcze nieznane.

Oficjalnymi językami są angielski, Tok Pisin i Hiri Motu.

Tropikalne lasy deszczowe pokrywają aż 77% powierzchni Papui Nowej Gwinei. Lasy te są bogactwem różnorodności biologicznej.

Szacuje się, że w Papui Nowej Gwinei występuje 11 000 gatunków roślin, 250 gatunków ssaków i 700 gatunków ptaków.

Papua Nowa Gwinea jest jednym z najbardziej zróżnicowanych kulturowo regionów świata. Region ten zamieszkują setki rdzennych grup etnicznych. Życie plemienne pozostaje głównym elementem kultury, a tylko 18% ludności zamieszkuje obszary miejskie.

Istnieje kilka głównych rzek, zwłaszcza rzeka Sepik, która ma długość 1126 km.

Papua Nowa Gwinea, zajmująca powierzchnię ponad 450 tys. kilometrów kwadratowych, składa się z ponad 600 małych wysp i części wyspy Nowej Gwinei, gdzie graniczy z Indonezją. Wyspa Nowa Gwinea jest uważana za jedną z największych na świecie.

W kraju znajdują się cztery różne regiony Highlands, wyspy, Momase i Papua. W ramach tych regionów znajdują się 22 prowincje, z których ostatnie dwie, Hela i Jiwaka, powstały w 2009 roku.

Historycy wierzą, że ludzie przybyli do Papui-Nowej Gwinei około 42 tys. do 45 tys. lat temu i przybyli z Afryki.

Papua Nowa Gwinea posiada kilka wulkanów, ponieważ znajduje się wzdłuż Pierścienia Ognia. Erupcje wulkaniczne nie są rzadkie, a obszar ten jest podatny na trzęsienia ziemi i tsunami.

W 1971 roku, te oddzielne państwa zostały przemianowane na Papuę-Nową Gwineę i uzyskały niepodległość w 1975 roku.

Papua Nowa Gwinea ma 5150 kilometrów linii brzegowej.

Podczas gdy tutejsi ludzie są przesiąknięci tradycjami i praktykami swoich przodków, wielu praktykuje również chrześcijaństwo, wprowadzone przez misjonarzy w latach 40.

Papua Nowa Gwinea jest otoczona rafami koralowymi, które są pod ścisłym nadzorem, w interesie ochrony przyrody.