Ciekawostki

10 ciekawostek dla dzieci o pandach

panda

1. Najpopularniejszą pandą jest oczywiście panda wielka, o biało-czarnym umaszczeniu. Jednak na świecie istnieje również druga panda – panda mała o czerwonym futerku na grzbiecie i brzuchu, białym futerku na pyszczku i ciemnych nogach.

2. Pandy – zarówno mała jak i duża – w większej mierze odżywiają się bambusem, czyli długich roślin o przypominających gałęzie drzewa łodygach. Bambusy tworzą tak zwane lasy bambusowe, które stanowią naturalne środowisko pand.

3. Panda wielka jest jednym z najbardziej znanych zwierząt azjatyckich. Spowodowane jest to jej wyglądem oraz spokojnym trybem życia. Ponad to panda wielka to narodowe zwierzę Chin, gdzie jest jej naturalne środowisko.

4. Pandy są zaliczane do tak zwanej rodziny niedźwiedziowatych. Jest więc ona w pewnym stopniu spokrewniona na przykład z niedźwiedziem brunatnym, grizzly, czy polarnym.

5. Pandy wielkie spożywają nawet 40 kg bambusa dziennie. Przy czym trzeba zauważyć, że pandy wielkie ważą około 100 kg.

6. Na poszukiwaniu pokarmu i jedzenie pandy przeznaczają większość swojego dnia. Spowodowane jest tym, że potrzebują dużej ilości bambusa, by zaspokoić wszystkie swoje potrzeby.

7. Pandy wielkie świetnie pływają i bardzo lubią pić wodę. Dlatego bardzo często w naturze można je spotkać nad wodą, gdzie ustanawiają swoje terytorium i budują legowisko.

8. Młode pandy są bardzo malutkie – ważą około 100 gram, podczas gdy ich matka waży 100 kg. Rodzą się bez futerka, ślepe i całkowicie zależne od matki. Zaczynają przypominać swoich rodziców mniej więcej po miesiącu. Po 9 miesiącach jedzą już tylko bambus. Po osiągnięciu 18 miesięcy osiągają samodzielność. Jednak wagę 80 kilogramów osiągają dopiero po 30 miesiącach, czyli ponad dwóch latach życia.

9. Ze względu na to, że pandy wielkie są bardzo rzadkie, tylko niektóre parki zoologiczne są w stanie poszczycić się posiadaniem pandy. Niestety w Polsce nie ma żadnego takiego ogrodu zoologicznego.

10. Charakterystyczne biało-czarne ubarwienie pandy ma swoje funkcje masujące. Mianowicie pandy znikają dzięki nim w cieniu rzucanym przez lasy bambusowe.