10 najlepszych atrakcji w Ostrołęce
Ostrołęka to miasto będące siedzibą powiatu ostrołęckiego. Leży w województwie mazowieckim nad rzeką Narew. Miasto liczy około 54 tysiące mieszkańców. Jest to okoliczne centrum, jeśli chodzi o przemysł energetyczny czy celulozowo-papierniczy. Jakie natomiast można tutaj znaleźć atrakcje w Ostrołęce?
Jedną z głównych atrakcji w Ostrołęce jest Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Zostało ono usytuowane w budynku, w którym niegdyś mieściła się poczta. Muzeum zostało stworzone w grudniu w 1975 roku. Siedziba jest w neoklasycystycznej kamienicy, która była wybudowana w 19 stuleciu. Zawiera zbiory historyczno-artystyczne z historią mieszkańców i budynków. Eksponaty archeologiczne dotyczą osadnictwa z terenów północno-wschodniego Mazowsza.
Kolejnym miejscem zdecydowanie wartym zobaczenia jest klasycystyczny Ratusz w Ostrołęce. Został zbudowany w 1824 roku. W 1924 został odbudowany po tym, jak doznał licznych zniszczeń podczas I wojny światowej. W kolejnych latach zbudowano też drugie piętro, udoskonalono wieżę i dach. Postawiony został na planie prostokąta. Budulcem, który służył do jego wzniesieniu, była cegła. Ma trzy kondygnacje. We wschodniej części ma półkoliste arkadie, od strony północnej natomiast są okna oraz wejście do ratusza. Posiada też czworoboczną wieżę zegarową. Choć przebudowany i nie ma już dawnego charakteru, to nadal stanowi atrakcję.
Następnym przystankiem może być Zespół Klasztorny Pobernardyński i kościół św. Antoniego. Kościół został wzniesiony w latach 1660 do 1696. Jest wpisany do rejestru zabytków, gdyż należy do najstarszych zabytków Ostrołęki. Świątynia jest jednonawowa, wzniesiona na planie krzyża w stylu barokowym. Ma on aż 9 ołtarzy, centralnym obiektem jest obraz św. Antoniego z dzieciątkiem z XVIII wieku. Ponadto w kościele znajdują się zabytkowe organy. Kościół połączony jest z klasztorem także w stylu barokowym. Przed budynkiem jest tzw. Kalwaria, czyli dziedziniec, który otaczają krużganki ze stacjami męki pańskiej. W 1989 roku doszło do pożaru, ale kościół wraz z kalwarią zachowały się w całości. Klasztor natomiast został przebudowany i z barokowego przekształcony został na bezstylowy. Od 2007 roku kościół posiada relikwie św. Antoniego, sprowadzone z Padwy.
Jednym z osobliwych zabytków, które można odwiedzić, jest także pomnik. To mauzoleum poległych w czasie bitwy pod Ostrołęką w 1831 roku. Miasto zostało zaatakowane przez siły rosyjskie, które wypierały polskie pułki. Polska w tej bitwie poniosła duże straty. Zginęli też generał Kicki czy Kamieński. Mimo to artyleria konna podpułkownika Józefa Bema nie pozwoliła wedrzeć się rosyjskiej kawalerii przez Narew.
W miejscu tych najcięższych bojów dzisiaj znajduje się właśnie ten pomnik. Obecnie niestety jest zapomnianym zabytkiem.
Nietypowo do miejsc atrakcyjnych w Ostrołęce można zaliczyć również Karczmę Ostoję, która słynie z licznych rekordów. Ma najdłuższy rejbak świata, mierzący około 104 metry długości. Karczma ta została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Z tego też powodu przy karczmie postawiono specjalną brytfannę. Do tego upieczono rejbak, czyli tradycyjną kurpiowską potrawę z ziemniaków. W tym celu zużyto ponad 600 kg ziemniaków i 210 kg mięsa, a także wiele innych składników jak cebula, jaja czy mąka. Konsumpcja trwała krócej niż pieczenie, a uczestniczyło w tej zabawie ponad 5 tysięcy osób.
Kolejny rekord został ustanowiony w maju 2004 roku. Wtedy 1400 osób zjadło 680 bochenków chleba i 280 kg smalcu, a także ogórki jednak nieznana dotąd jest ich liczba. Być może odwiedzeni karczmy przypadnie na bicie kolejnego rekordu.
Dla wielbicieli sztuki i kultury ciekawym miejscem jest galeria „Ostrołęka”. Mieści się przy Placu Generała Józefa Bema. Prowadzone są tam zajęcia plastyczne z rysunku, ale i tkactwa, zdobnictwa szkła. Uczestnikami są zarówno dzieci, młode osoby, jak i członkowie Stowarzyszenia „Bractwo w Sztuce”. Prace w tym ośrodku wystawiali m.in. Władysław Hasior, Franciszek Starowiejski i Andrzej Strumiłło.
Dla chwili odpoczynku między zwiedzanymi atrakcjami można udać się na pomnik-ławeczkę z dr. Psarskim, czyli zasłużonym lekarzem z Ostrołęki, który był też działaczem społecznym oraz oświatowym. Jak głoszą pogłoski, wystarczy potrzeć jego stetoskop, aby dopisało nam szczęście.
Jeśli jesteśmy już przy pomnikach, kolejnym cennym w tej kategorii jest pomnik Józefa Bema. Usytuowany jest na Placu Bema – czyli miejsca zwanego ostrołęckim rynkiem. Odsłonięty został 26 maja 1973 roku, a więc w rocznicę bitwy pod Ostrołęką.
Miejscem, które zainteresuje, jest także starośredniowieczne grodzisko. W ciągu prac archeologicznych odkryto dowody na istnienie grodu średniowiecznego. Boisko ma kształt stadionu o średnicy 90 metrów. Położony był na bagnach i prowadził do niego most, a wokół rozpostarte były wały na 4 metry wysokości.
Kolejnym pomnikiem, który postawiono w Ostrołęce i może przykuć uwagę, jest pomnik Jana Pawła II przy Farze. Pomnik mierzy ponad 2 metry i jest wykonany z brązu. Figura zaprojektowana została przez Włocha Guido Mariani z Mediolanu.