Ciekawostki

10 fascynujących ciekawostek o Opowieściach z Narnii

Opowieści z Narnii to seria siedmiu książek fantasy, napisanych przez brytyjskiego autora C. S. Lewisa. Wydawane są od 1954 roku i sprzedały się w ponad 100 milionach egzemplarzy w 41 językach

1. Cykl „Opowieści z Narnii” obejmuje siedem powieści fantasy. Napisał je Brytyjczyk Clive Staples Lewis między 1949 r. a 1954 r. Ilustracje do pierwszych wydań wykonała Pauline Baynes.

2. Jak dotąd zrealizowane zostały trzy adaptacje filmowe. W 2005 r. na ekrany wszedł film „Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa”, w 2008 r. „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”, a w 2010 r. „Opowieści z Narnii: Podróż Wędrowca do Świtu”.

3. Cykl stanowił inspirację dla szwedzkiego zespołu Narnia, uważanego za prekursora chrześcijańskiego power metalu. Na pięciu z siedmiu wydanych przez nich płyt na okładce znajduje się lew Aslan.

4. W cyklu doszukiwano się motywów chrześcijańskich, jednak Lewis zaprzeczył, że pisał z myślą o ich zawarciu. Najpierw pojawiły się u niego obrazy z poszczególnymi postaciami. Jak powiedział: „Na początku nie było w nich nic chrześcijańskiego; ten element sam wplótł się w historię”.

5. Za „Ostatnią bitwę” C.S. Lewis otrzymał w 1956 r. nagrodę Carnegie Medal. Jest to angielska nagroda literacka przyznawana za książkę dla dzieci i młodzieży napisaną w języku angielskim i opublikowaną w roku poprzedzającym przyznanie nagrody.

6. Część ujęć do adaptacji filmowych powstawała w Polsce. Zamarznięte jezioro w części „Lew, czarownica i stara szafa” zagrał zalew Siemianówka z okolic Białowieży. W śnie Łucji z „Księcia Kaspiana” pojawia się wodospad Kamieńczyk i labirynt Błędne Skały.

7. Autor, podobnie jak Kaspian i Rilian, stracił w dzieciństwie matkę. Kobieta zmarła na nowotwór.

8. W Belfaście znajduje się park C.S. Lewisa. Na jego terenie znajduje się 7 rzeźb, które inspirowane były powieścią „Lew, czarownica i stara szafa”. Wśród nich znajduje się posąg autora zaglądającego do szafy, Pan Tumnus, Biała Czarownica, Maugrim, Pan i Pani Bóbr, Kamienny Stół, Aslan i Poszukiwacz.

9. Słowo 'aslan’ pochodzi z języka tureckiego i oznacza po prostu 'lwa’. Jest to również imię męskie popularne wśród muzułmanów.

10. C.S. Lewis był członkiem grupy literackiej Inklingowie, do której należał również J. R. R. Tolkien. Autor „Władcy Pierścieni” był negatywnie nastawiony do narnijskich opowieści. Nie przeszkadzało mu to jednak mieć na półce książek napisanych przez swojego przyjaciela.