Ciekawostki

Jakie ryby występują w Oceanie Spokojnym?

tuńczyk

Poławia się tutaj duża ilości dorszy, sardynek, tuńczyka, śledzi, łososi, makreli, miecznika czy skorupiaków. Oto kilka ciekawostek o rybach w oceanie Spokojnym.

Ryby to ważny atut gospodarczy w regionie Oceanu Spokojnego. Płytsze wody przybrzeżne kontynentów  posiadają sardynki, łososia, śledzia czy tuńczyka. Szacuje się, że w ciągu ostatnich lat, aż 60 procent wszystkich złowionych ryb pochodziło z Oceanu Spokojnego.

Ciekawą atrakcją w okolicach Kostaryki jest Marlin – ryba z rodziny żaglicowatych mieszkająca w tropikalnych i subtropikalnych wodach oceanicznych. Dorasta ona aż do 5 metrów i kilkuset kilogramów. Jest to jedno z najlepszych trofeów wędkarskich na Świecie.

Żaglica z kolei występuje w cieplejszych wodach wszystkich oceanów świata. Jest najszybszą rybą na świecie która osiąga prędkość 100 kilometrów na godzinę! Osiąga ona ponad 3 metrów długości.

Na północy Oceanu Spokojnego znajdziemy bogate łowiska rybackie. Znajdziemy tutaj głównie łososie pacyficzne, śledzie, tuńczyka, dorsza czy mintaja. Jest tutaj ponad 3000 gatunków ryb, a w tym około 75% to endemity — czyli dwukrotnie więcej niż w Oceanie Atlantyckim.

rafa koralowa i zwierzęta

Pytania i Odpowiedzi

Ile różnych rodzajów ryb jest w Oceanie Spokojnym?

W spisie co roku dodaje się około 150 do 200 gatunków ryb oraz 1700 gatunków zwierząt i roślin. Naukowcy wierzą, że oceany, które rozciągają się na 70 procentach powierzchni Ziemi posiadają około 20 tysięcy gatunków ryb i 2 miliony gatunków zwierząt i roślin.

Czy jedzenie ryb z Oceanu Spokojnego jest bezpieczne?

Czy mogę jeść ryby, które pochodzą z Oceanu Spokojnego(nawet jeśli zdarzyło się to co w Fukishimie? Tak, jedzenie ryb z Pacyfiku jest bezpieczne w stosunku do poziomu promieniowania, które mogło wystąpić z powodu Fukishimy.

Który ocean jest najlepszy do wędkowania?

Największym atutem Pacyfiku są jego ryby. W wodach przybrzeżnych kontynentów i na bardziej umiarkowanych wyspach żyje śledź, łosoś, sardynka, miecznik i tuńczyk, a także skorupiaki.

Który ocean lub morze nie ma ryb?

Morze Martwe, technicznie ogromne jezioro, nie posiada żadnych ryb ani roślin wodnych. Morze Martwe ma zasolenie około 35%, jest prawie 10 razy bardziej słone niż ocean. Znajdują się w nim tylko niektóre mikroskopijne bakterie i grzyby.