Europa

30 Fascynujących Ciekawostek o Nuuk w Grenlandii

Nuuk

 

Nuuk (po duńsku: Godthaab lub Godthåb) jest stolicą Grenlandii. Znajduje się wokół ujścia wyspy Nuup Kangerlua na zachodnim wybrzeżu Grenlandii, około 240 km na południe od koła podbiegunowego. Oto ciekawostki o Nuuk.

1. Grenlandczycy mieszkający w Nuuk cieszą się polarnym klimatem z chłodnym latem, mroźnymi i śnieżnymi zimami oraz średnią roczną temperaturą wynoszącą -1,4°C.

2. Liczba mieszkańców w 2014 roku wynosiła 16900 osób.

3. Miasto posiada port lotniczy skomunikowany z wieloma miejscowościami Grenlandii. Latają stąd samoloty linii Air Greenland.

4. W pobliżu kolonialnego portu znajduje się nowo odrestaurowana, pokryta dachem miejscówka, gdzie codziennie sprzedawane są na targu foki, ptaki i ryby.

5. Miasto znajduje się na współrzędnych 64.1750° N, 51.7389° W.

6. Jeśli jesteś w Nuuk, upewnij się, że przyłączyłeś się do trasy obserwacyjnej wielorybów. Jest to rzadka okazja, aby zbliżyć się do tych majestatycznych stworzeń w ich naturalnym środowisku.

7. Po oryginalne grenlandzkie dzieła sztuki i prezenty przejdź do Anori Art. Sklep oferuje szeroki wybór biżuterii, torebek, rzeźb, wyrobów skórzanych, ceramiki i obrazów.

8. Miasto ostało założone w 1728 roku przez norweskiego misjonarza Hansa Egede. Nazwał on miasto Godthåb, co oznacza Dobrą Nadzieję.

9. Obecnie ludność Nuuk to głównie Eskimosi i Duńczycy.

10. Nuuk jest siedzibą Uniwersytetu Grenlandzkiego.

11. Oficjalnym językiem Nuuk jest grenlandzki.

12. Grenlandia jest mniej więcej tej samej wielkości co Hiszpania i Francja, ale ma małą populację. Na Grenlandii mieszka około 55000 ludzi.

13. Air Greenland obsługuje całoroczne loty między Kopenhagą a Narsarsuaq i Kangerlussuaq.

14. Wejdź do Muzeum Kittat , aby zobaczyć tradycyjne stroje narodowe wykonane z kolorowych tkanin i ozdobione koralikami.

15. Loty do Reykjavíku i innych miejscowości na Islandii obsługują linie lotnicze Air Iceland.

16. Całkowita powierzchnia lądu Nuuk to 265 mil kwadratowych.

17. Nuuk leży u podnóża gór Ukusisaat i Quassussuaq.

18. Nuuk jest podzielone na cztery dzielnice. Są to Nuuk, Nuussuaq, Quassussuup Tungaa i Qinngorput.

19. Główna katedra została wybudowana w 1849 roku.

20. W przeciwieństwie do większości stolic, mieszkańcy Nuuk często używają łodzi i helikopterów zamiast samochodów jako środka transportu ze względu na brak infrastruktury drogowej.

21. Air Greenland oferuje codzienne loty krajowe do lotniska Nuuk z Narsarsuaq, Kangerlussuaq, Sisimiut, Maniitsoq, Ilulissat i Aasiaat.

22. Zapoznaj się z historią Nuuk w Muzeum Nuutoqaq. Znajdujące się w historycznym porcie kolonialnym.

23. Wiosną odwiedzający mogą cieszyć się jazdą na nartach.

24. Pierwszymi mieszkańcami mogli być ludzie zwani Saqqaq. Pojawili się oni na Grenlandii ponad 4000 lat temu.

25. W 2014 roku Grenlandia gościła 79873 turystów, z których wielu odwiedziło Nuuk ze względu na wspaniałe krajobrazy.

26. Nuuk znajduje się na krawędzi dużego półwyspu u ujścia gigantycznego systemu fiordów.

27. Udaj się do Muzeum Nuuk Art, aby zobaczyć imponującą 500-częściową kolekcję współczesnej i historycznej sztuki Grenlandczyków, w tym Buuti Pedersen, Harald Moltke, Anne Birthe Hove i Miki Jacobsen.

28. Żaden przewoźnik lotniczy nie oferuje bezpośrednich lotów między Ameryką Północną a Grenlandią. Air Iceland Connect obsługuje całoroczne loty między Reykjavikiem a Kulusuk na Grenlandii oraz sezonowe loty do południowego miasta Narsarsuaq.

29. Żadne drogi i autostrady nie łączą miast Grenlandii, co sprawia, że podróżowanie samolotem jest najwygodniejszym sposobem na dotarcie do Nuuk.

30. Grenlandia ma długą historię osadnictwa, która rozpoczęła się 4500 lat temu wraz z pierwszymi Eskimosami aż do duńskiego osadnictwa w ciągu ostatnich dwóch stuleci.