10 najlepszych atrakcji w Helsinkach
Helsinki – mroźna stolica Finlandii to obecnie coraz częstsza destynacja podróżnicza. Czemu zawdzięcza ona swoją tak wielką popularność? Co należy koniecznie zobaczyć albo przeżyć będąc w Helsinkach? Jakie jest top 10 atrakcji tego niezwykłego miejsce? O tym wszystkim powiemy poniżej!
Helsinki – mroźne, białe miasto
Przede wszystkim warto jednak powiedzieć kilka słów o Helsinkach. Jak się tam dostać? Otóż dwie najbardziej popularne drogi to samolot albo też prom ze stolicy Estonii – Tallina. Warto wspomnieć, że jest to stosunkowo spore miasto. Co prawda liczba mieszkańców samego miasta to nieco ponad 600 tysięcy, niemniej jednak całej aglomeracji, już około 1, 4 miliona osób. Helsinki położone są nad Morzem Bałtyckim, a konkretniej nad jego częścią – Zatoką Fińską. Znajduje się w nich słynny Port. Czy miasto to obfituje w różnego rodzaju zabytki? Zdecydowanie i stanowczo tak!
1) Katedra i Plac Senacki
Co warto zobaczyć w Helsinkach? Zacznijmy od swego rodzaju basiców. W każdym mieście, a w szczególności w każdej stolicy znajdują się pewne miejsca i budynki, które musimy zobaczyć, ponieważ tworzą one panoramę i specyficzny klimat danego miasta. W Helsinkach za takie dwie budowle uchodzą właśnie Katedra oraz może nie tyle budynek, ile Plac Senacki. Katedra wygląda wyjątkowo majestatycznie – cała w bieli na tle błękitnego nieba. Co jednak dość zaskakujące – w środku urządzona jest ona bardzo skromnie przede wszystkim z uwagi na swój luterański charakter. Plac Senacki zaś rozciąga się zaraz przed nią – wokół niego znajdują się wszelkie budynki rządowe, zaś pośrodku niego – pomnik cara Aleksandra III bardzo szanowanego przez finów.
2) Twierdza Sounmenlina
To jedna z najlepiej zachowanych morskich fortec, wpisana oczywiście na listę UNESCO. Co istotne, nie dostaniemy się tak po prostu lądem – trzeba wybrać się na przeprawę promem, co jednak stanowi dodatkową atrakcję.
3) Salmiakki
Cóż to może być? No właśnie, na północy Europy obowiązują nieco inne smaki niż na południu. W Finlandii szczególnie często spotykana jest właśnie salmiakki, czyli słona lukrecja. Spotkamy ją także w Szwecji i Norwegii. Początkowo sprzedawana była w formie cukierków mających mieć działanie zdrowotne, z czasem jednak znaleziono dla niej wiele innych zastosowań. Obecnie traktowana jest jako przekąska czy przysmak a jest tak rozpowszechniona, że spotkamy nawet lody o smaku słonej lukrecji. Co ważne – lepiej najpierw zakupić trochę tego smakołyku i spróbować, czy jesteśmy w stanie to przełknąć!
4) Kaplica Ciszy
Nie jest to można najbardziej znana atrakcja Helsinek, niemniej jednak warto się z nią zapoznać. Otóż bowiem w centrum miasta, obok ruchliwego dworca autobusowego wyrasta nagle prosta, drewniana konstrukcja. Generalnie bowiem zamysł jest taki, aby umieć znaleźć ciszę i spokój w sobie.
5) Hale targowe i wyjątkowe jedzenie
No właśnie – wróćmy jeszcze do tematu jedzenia. Helsinki i Finlandia to bowiem nie tylko piękna architektura i przyroda, lecz również oryginalne jedzenie. Szczególnie zaś warto przejść się do lokalnych hal targowych – tam znajdziemy mięso z niedźwiedzia czy renifera a także ogromny wybór wszelkich ryb, które Finowie kochają, w szczególności zaś łososia oraz śledzia.
6) Fińska sauna
To obowiązkowy punkt podczas pobytu w Finlandii. Warto tu wspomnieć, że fińska sauna, rzeczywiście pochodzi z tych rejonów i jest tak rozpowszechniona, że wielu Finów albo posiada ją we własnym domu albo też często z korzysta z publicznych saun.
7) rejs wokół archipelagu Helsinek
W Helsinkach nawet latem nie jest gorąco, niebo nieraz jest błękitne albo zakryte stalowo szarymi chmurami, zaś zimne wody Bałtyku mają wyjątkową, głęboko granatową barwę. Ta paleta odcieni chłodu w połączeniu z naturą wielu fińskich wysepek będzie się pięknie komponowała i da nam wiele przyjemnych, estetycznych wrażeń podczas unikalnego rejsu wokół archipelagu Helsinek.
8) wzornictwo fińskie
Warto jeszcze wspomnieć o tym, że Finlandia słynie z ciekawego wzornictwa, oryginalnego designu oraz wykorzystania naturalnych, ciepłych materiałów. Warto zatem wybrać się czy to do Muzeum Designu czy też do wielu lokalnych pracowni wzornictwa, w których nie tylko będziemy mogli podziwiać unikalne wyroby, ale także zakupić coś.
9) Muzeum Narodowe
Oczywiście na bardziej pochmurne, deszczowe czy chłodne dni polecane jest Muzeum Narodowe z początku XIX wieku zawierające w sobie największe zbiory historyczne w Finlandii.
10) Ateneum
Warto także rozważyć wizytę w tutejszym Muzeum Sztuki. Zaskoczy nas ono na pewno wyjątkowym stylem oraz jakością malarstwa fińskich artystów, których nazwiska znane są w w świecie sztuki, niemniej jednak rzadko kiedy pojawiają się w programie nauczania. Tutaj zaś odkryjemy ich prawdziwe piękno – zdecydowanie warto to zobaczyć na własne oczy!