Ciekawostki

Nissan – Ciekawostki, Informacje i Fakty

Nissan

Początki zmian przemysłowych Japonii były następstwem wyjścia kraju z izolacji i otwarcia na świat. Pierwszym krajem z rozwoju którego starano się czerpać wzorce były Stany Zjednoczone. I to właśnie temu krajowi swój rozwój zawdzięcza motoryzacja w Japonii. Masujiro Hashimoto dał początek przyszłemu koncernowi samochodowemu w roku 1911 zaczynając od założenia firmy nazwanej Kwaishinsha. Oto ciekawostki, fakty i informacje o marce Nissan.

1. Początkowo firma obrotnego Japończyka przechodziła wiele przeobrażeń, wiązały się one również ze zmianami nazwy. Ostatecznie w 1934 roku przedsiębiorstwo przyjęło nazwę Nissan Motor Co. Ltd.

2. Pierwsze pojazdy produkowane na szeroką skalę oparte były na licencji brytyjskiego Austina. Dzięki tej współpracy Nissan stał się z czasem 2 producentem samochodów w Japonii.

3. Do 1983 firma dla swoich aut używała nazwę Datsun i od tegoż roku przejęła zarezerwowaną dla ciężarówek nazwę Nissan.

4. W 1947 roku Nissan zapoczątkował prace nad samochodem elektrycznym tworząc model Nissan Tama. Samochód wyposażono w silnik napędzany baterią kwasowo-ołowiową umożliwiająca przejechanie 65 kilometrów z prędkością maksymalna 96 km/h.

5. Sprzedaż samochodów może przybierać różne formy. Weźmy za przykład Nissana, jego hiszpański dealer sprzedał Nissana X Trail za pomocą Twittera. To jest pierwszy taki przypadek w Europie.

6. Nissan jako jeden z pierwszych producentów samochodów uchylił rąbka tajemnicy dotyczącej testowania samochodów. Montowany w samochodach zestaw audio testowany był nieprzerwanie przez 1200 dni co dało 1 728 000 minut. Wycieraczki w prototypowych autach Nissana testowane są nieprzerwanie przez 480 godzin w różnych warunkach atmosferycznych, kierunkowskazy uruchamiane są 2, 25 miliona razy.

7. Kluczyki Nissana GT-R mają futurystyczny kształt i spełniają rolę małego komputera sprawdzającego wiele elementów związanych z eksploatacją auta. Kluczyk wyposażony jest w miniaturowy ekran, na którym wyświetlane są istotne informacje np. stan paliwa w baku, poziom oleju, kiedy auto ma trafić na przegląd itp. informacje. Kluczyki oczywiście spełniają także swoją podstawową rolę jak uruchomienie auta, unieruchomienie, włączenie ogrzewania itp.

8. Jeden z modeli Nissana Nawarro poddany został tuningowi, dzięki któremu zwiększono moc jego silnika do 800 KM, do tuningu wykorzystano silnik z Nissana GT-R R35, którego seryjna moc wynosi 565 KM.

9. 43, 4 % akcji Nissana posiada francuski koncern samochodowy Renault.

10. Nissan należy do największych producentów samochodów na świecie, obecny jest w 160 krajach.