Ciekawostki

10 ciekawostek o niedźwiedziach dla dzieci

niedźwiedź

Niedźwiedzie są niezwykle inteligentnymi zwierzętami. Mają o wiele lepsze umiejętności nawigacyjne niż ludzie, doskonałą pamięć, duży stosunek mózgu do ciała i używają narzędzi w różnych kontekstach, od zabawy po polowanie. Oto zaskakujące informacje oraz ciekawostki o niedźwiedziach które przygotowaliśmy dla dzieci.

1. Obecnie występuje 7 gatunków niedźwiedzi : czarny, andyjski, brunatny, himalajski, polarny, bambusowy – czyli panda wielka, i malajski. Zamieszkują one głównie Arktykę, Amerykę Północną, Azję i Europę.

2. Niedźwiedzie to bardzo inteligentne stworzenia. Potrafią odnaleźć się na swoim bardzo rozległym terenie – mają doskonały zmysł nawigacji, wykorzystują także różne narzędzia, zarówno do zdobycia pokarmu, jak i do zabawy.

3. Wszystkie niedźwiedzie potrafią stanąć na dwóch łapach i przejść krótki kawałek w taki sposób. Zwykle robią to podczas walk między sobą, lub gdy czują ciekawy według nich zapach – na przykład jedzenia. Dzięki temu łatwiej zdobyć im przewagę nad przeciwnikiem, a także wychwycić dokładną woń i skąd dobiega.

4. Niedźwiedzie, w prawie wszystkich ekosystemach,w których występują, są szczytowymi gatunkami. Nie posiadają one naturalnych wrogów, jednak dużym zagrożeniem dla nich jest działalność człowieka.

5. Niedźwiedź bambusowy, czyli panda wielka to jedyny niedźwiedź, który nie jest wszystkożerny. Panda jest roślinożerna, a dokładniej głównym składnikiem jej diety jest bambus. Inne niedźwiedzie są wszystkożerne, co oznacza, że jedzą różne rośliny, zioła, owoce, ale także ryby i mięso.

6. Większość gatunków niedźwiedzi, za wyjątkiem pandy wielkiej, jest doskonałymi pływakami. Najlepszym pływakiem wśród nich jest niedźwiedź polarny, który często nazywany jest niedźwiedziem morskim.

7. Niedźwiedzie, jak przystało na szczytowy gatunek drabiny pokarmowej, mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł słuchu, węchu i wzroku. Potrafią wyczuć jedzenie nawet z odległości 30 kilometrów lub ukryte na 2 kilometry pod śniegiem ryby.

8. Niedźwiedzie przez lato i jesień magazynują duże ilości tłuszczu, by móc przetrwać hibernację, czyli sen zimowy w gawrze. Najwięcej tłuszczu magazynują niedźwiedzice, gdyż pod koniec snu zimowego zwykle wydają na świat młode, które muszą wykarmić.

9. Większość niedźwiedzi – oprócz polarnych z oczywistych względów – potrafi się wspinać. Nawet potężne grizzly mogą wspiąć się na drzewa, a niedźwiedzie brunatne świetnie wspinają się po górach.

10. Niedźwiedzice to bardzo czułe matki. Jeśli coś zagrozi ich młodym natychmiast ruszą im pomóc.