Podróże

Narty i snowboard – Twój stary sprzęt wymięka?

Skiing. Snowboarding. Extreme winter sports

W ostatnich tygodniach aura była łaskawa dla miłośników sportów zimowych. Niektóre osoby mogły jednak przeżyć duże rozczarowanie, gdy po wyjęciu narciarskiego sprzętu okazało się, że konieczna jest jego wymiana. Narty i deski snowboardowe nie należą bowiem do tanich.

Jazda na nartach i snowboardzie nie należy bez wątpienia do sportów narodowych Polaków, ale popularność takie aktywności rośnie z roku na rok. Z badania wykonanego dla Polskich Kolei Linowych wynika, że obecnie 29% z nas jeździ na nartach, natomiast 8% – na snowboardzie. O ile jeszcze kilkanaście lat temu można było mówić, że to sport elitarny, dziś na stoku może w zasadzie jeździć każdy. Niestety, ciągle największym problemem bywa jednak sprzęt narciarski, chociaż ten jest coraz lepszy.

– Aby czerpać prawdziwą przyjemność z szusowania po stokach, potrzebny jest odpowiedni sprzęt narciarski. To wymaga nierzadko dużej inwestycji. Sprzęt ma jednak to do siebie, że po prostu się zużywa, szczególnie gdy bardzo często z niego korzystamy – zauważa przedstawiciel TAKTO Finanse. – Warto jednak dobrze się zastanowić nad tym, czy postawić na tani, ale niezbyt wysokiej jakości sprzęt, czy wyposażyć się w markowe narty lub deskę snowboardową. Najczęściej lepiej kupić dobry sprzęt, korzystając nawet z pożyczki, niż wydawać pieniądze na coś, co bardzo szybko się zużyje – podkreśla specjalista TAKTO Finanse.

Kiedy wymienić sprzęt narciarski?

Skąd wiadomo, kiedy trzeba wymienić sprzęt narciarski? Powodów ku temu może być co najmniej kilka. Przede wszystkim trzeba wymienić narty na nowe, gdy ich krawędź nie nadaje się już do ostrzenia. Podobnie jest, gdy materiał, z którego wykonano narty, traci swoją sprężystość. Dobrym powodem na zmianę sprzętu może być także zwiększenie umiejętności narciarskich. Gdy przechodzi się już do kategorii zaawansowanych narciarzy, najlepiej poszukać nart długich, które pozwolą na szybkie szusowanie po stoku. Powodem do zmiany sprzętu narciarskiego może być także fakt, że dziecko wyrośnie ze swojego sprzętu.

Także sprzęt, z którego korzystają snowboardziści prędzej czy później wymaga wymiany na nowy. Zwykle taki sprzęt wystarcza na pięć sezonów, ale to zależy tak naprawdę od intensywności jego użytkowania. Trudno przecież, żeby rzadko eksploatowana deska szybko się zużyła. Podobnie jak narty, również snowboard traci z czasem swoją sprężystość, do tego bywa, że deska po prostu się złamie lub nie będzie się nadawała do dalszej eksploatacji z powodu nieumiejętnego serwisowania. Deskę warto także wymienić, gdy nasze umiejętności snowboardzisty znacznie wzrosły. Dla początkujących najlepsza jest deska miękka, potem można przesiąść się na twardą, która jest zdecydowanie szybsza.

Jak sfinansować zakup nart lub snowboardu?

Nawet zakładając, że nie każdy musi od razu kupować najlepszy sprzęt narciarski, również przyzwoite, średniej klasy narty wraz z akcesoriami albo deska snowboardowa to wydatek od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Dodatkowym problemem jest fakt, że często dopiero tuż przed wyjazdem w góry wyciąga się sprzęt narciarski. Gdy okaże się, że ten jest już zużyty, a za dwa lub trzy dni wyjeżdżamy, trudno w tak szybkim czasie zebrać gotówkę na zakup nowych nart lub deski snowboardowej. Co w takiej sytuacji?

Komfortowym rozwiązaniem jest skorzystanie z oszczędności. Niestety, nie wszyscy je posiadają. Alternatywą może być zatem pożyczka. Jeśli nie mamy wiele czasu, najlepiej od razu zrezygnować z pożyczenia pieniędzy w banku, bo to trwa zwykle dość długo i sprawdzić ofertę rynku pozabankowego. Warto dodać, że obecnie coraz więcej firm pożyczkowych proponuje już nie tylko niskokwotowe chwilówki, ale również pożyczki na raty. W przypadku tych ostatnich można pożyczyć nawet kilkanaście tysięcy złotych, co powinno bez problemu pokryć wydatki na wysokiej klasy sprzęt narciarski. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że pożyczkę można rozłożyć na wygodne do spłacenia raty, a wszystkie formalności załatwimy przez internet.

Wymiana nart lub deski snowboardowej może okazać się koniecznością, gdy będziemy chcieli rozpocząć nowy sezon na stoku. Warto pamiętać, że sprawny, w dobrym stanie sprzęt wpływa nie tylko na komfort szusowania, ale również na bezpieczeństwo. Dlatego na sprzęcie narciarskim nie warto oszczędzać.