Podróże

20 Największych Zamków na Świecie

Zamek w Edynburgu

Zamki, strażnicy historii różnych kultur, to wspaniałe miejsca, które przyciągają turystów z całego świata. Oto lista 20 największych zamków na świecie, które zachwycają swoją historią, położeniem oraz fascynują monumentalnością. To tylko mały wgląd w bogaty świat największych zamków na świecie. 

1. Zamek w Edynburgu – Edinburgh Castle, Szkocja

Zamek w Edynburgu to ikona Szkocji, górująca na wulkanicznym wzgórzu nad miastem. Jego historia sięga XII wieku. Przez wieki stanowił opokę w historii Szkocji, a obecnie jest popularną atrakcją turystyczną. Znajduje się w nim wiele sal i muzeów, w tym słynne Szkockie Muzeum Koronacyjne.

2. Cytadela w Aleppo, Syria

Cytadela w Aleppo to jedna z najstarszych i największych cytadel na świecie, położona w Aleppo, Syrii. Jej początki sięgają III tysiąclecia p.n.e., a obecny wygląd to efekt wielu przebudów i renowacji. Jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

3. Zamek Himeji – Zamek Białej Czapli, Japonia

Zamek Himeji, znany jako „Biała Czapla”, to największy i najlepiej zachowany zamek w Japonii. Położony jest w Himeji, region Kansai. Jego historia sięga XIV wieku. Charakteryzuje się białą fasadą, która przypomina rozwartą skrzydła białej czapli.

4. Zamek Królewski w Budapeszcie – Zamek Buda, Węgry

Zamek Królewski w Budapeszcie, znany jako Zamek Buda, jest położony na wzgórzu Gellért w Budapeszcie. Jest to symbol miasta i jedna z głównych atrakcji turystycznych. Jego korzenie sięgają XIII wieku, a obecny wygląd to pokłosie licznych zmian koncepcji właścicieli na przestrzeni wieków.

5. Zamek Spiski, Słowacja

Zamek Spiski to jeden z największych zamków w Europie Środkowej i największy na Słowacji. Jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się w okolicy miejscowości Spiska Nowa Wieś. Jego historia sięga XII wieku.

6. Twierdza Hohensalzburg, Austria

Twierdza Hohensalzburg wznosi się na wzgórzu w Salzburgu w Austrii. Jest to jeden z największych i najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków w Europie. Budowla sięga XI wieku. Zamek obecnie jest otwarty dla turystów i można z niego podziwiać wspaniałe widoki na miasto. Zajmuje około 30 000 metrów kwadratowych.

7. Zamek w Windsorze, Wielka Brytania

Zamek Windsor to jeden z najstarszych i największych zamków na świecie. Jest to rezydencja królewska położona w hrabstwie Berkshire, Wielka Brytania. Jego początki sięgają aż 900 lat wstecz i od tamtej pory jest nieprzerwanie zamieszany przez rodzinę królewską. Często uznawany za największy zamieszkany zamek na świecie, obejmujący obszar około 54 835 metrów kwadratowych.

8. Zamek Praski – Zamek na Hradczanach, Czechy

Zamek Praski, znany jako Zamek na Hradczanach, to jeden z najważniejszych zabytków Pragi i Czech. Jest to zamek kompleksowy, składający się z pałaców, kościołów, klasztorów i ogrodów. Jego historia sięga IX wieku. Jest uważany za największy starożytny zamek na świecie według Księgi Rekordów Guinnessa, z powierzchnią wynoszącą około 7,28 hektarów.

9. Twierdza Mehrangarh, Indie

Twierdza Mehrangarh to majestatyczna budowla w Jodhpurze w Indiach. Jest to jeden z największych zamków w tym kraju. Historia twierdzy sięga XV wieku. Zamek jest otoczony imponującymi murami, z których można oglądać przepiękne, otaczające go miasto.

10. Zamek w Malborku, Polska

Zamek w Malborku, znany również jako Zamek Krzyżacki, został zbudowany przez Zakon Krzyżacki w latach 1274-1457. Jest to największy gotycki zamek ceglany na świecie i jedna z głównych atrakcji turystycznych w Polsce. Jego powierzchnia wynosi około 21 hektarów, co czyni go jednym z największych zamków na świecie pod względem powierzchni.

11. Zamek Bran, Rumunia

Zamek Bran, położony w Transylwanii, Rumunia, jest często kojarzony z postacią Drakuli. Początki budowli sięgają XIII wieku, a obecny stan i wygląd zamek zawdzięcza  przebudowie dokonanej w XVIII wieku.

12. Zamek Château de Chambord, Francja

Zamek Chambord, usytuowany w regionie Loara, Francja, to ikona renesansowej architektury. Zbudowany został w XVI wieku dla Franciszka I i do dziś zachwyca niezwykłą symetrią i komplikowaną strukturą.

13. Zamek Alcázar of Segovia, Hiszpania

Zamek Alcázar of Segovia, położony jest w Segowii, Hiszpania, to zamek w stylu gotyckim, który datuje się na XII wiek. Zamek inspirował Walta Disneya przy tworzeniu Zamku Królewskiego w Disneylandzie.

14. Zamek Mont Saint-Michel, Francja

Zamek Mont Saint-Michel w Normandii, to unikatowe miejsce zlokalizowane na wyspie. Kompleks ten jest zarówno zamkiem, jak i opactwem, którego powstanie datuje się na VIII wiek.

15. Zamek Chenonceau, Francja

Zamek Chenonceau, położony nad rzeką Cher we Francji, to zamek w stylu renesansowym. Jest znany jako „Zamek Kobiet”, ponieważ wiele wpływowych kobiet kształtowało jego historię i przewinęło się przez jego alkowy oraz sale balowe.

16. Zamek Guaita, San Marino

Zamek Guaita, usytuowany na wzgórzu Monte Titano w San Marino, to zamek o ponad tysiącletniej historii. Jest symbolem San Marino i stanowi ważną atrakcję turystyczną.

17. Zamek Kronborg, Dania

Zamek Kronborg, znany jako „Zamek Hamleta”, to zamek położony w Helsingør w Danii. Jego budowla rozpoczęła się w XVI wieku. Zamek Kronborg inspirował sztukę i literaturę, szczególnie warto wspomnieć w tym miejscu sztukę „Hamlet” Williama Szekspira.

18. Zamek Osaka, Japonia:

Zamek Osaka, wzniesiony w XVI wieku, to zamek położony w Osace. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych zamków kraju, a jego biała fasada i czerwone dachy stanowią niezwykły widok, który stał się pocztówkową ikoną Kraju Kwitnącej Wiśni.

19. Zamek Schwerin, Niemcy

Zamek Schwerin, położony na wyspie w jeziorze Schwerin w Niemczech, to zamek w stylu romantycznym. Jest to symbol miasta Schwerin i jeden z najpiękniejszych zamków w kraju.

20. Zamek Bojnice, Słowacja

Zamek Bojnice, położony w Bojnicach na Słowacji, to bajkowy zamek w stylu romantycznym. Jest najczęściej odwiedzanym zamkiem w Słowacji i słynie z licznych legend i opowieści.