Podróże

10 zaskakujących ciekawostek o powietrzu

czyste powietrze

Powietrze jest mieszaniną wielu gazów i drobnych cząsteczek pyłu. Jest czystym gazem, w którym żyją i oddychają żywe istoty.  Powietrze jest mieszaniną około 78% azotu, 21% tlenu, 0,9% argonu, 0,04% dwutlenku węgla i bardzo małych ilości innych gazów.

Oto ciekawostki o tym co nas otacza – powietrze.

1. Do krajów o najczystszym powietrzu należą Nowa Zelandia, Brunei i Szwecja. Najbardziej zanieczyszczone powietrze występuje w Arabii Saudyjskiej, Katarze i Egipcie.

2. Do spalania paliwa potrzebne jest powietrze, a konkretnie tlen. Do spalenia 1 litra benzyny potrzebne jest ponad 11 kilogramów powietrza, czyli około 9500 litrów.

3. Człowiek w stanie spoczynku zużywa ok. 5-7 litrów powietrza na minutę. Człowiek, który biegnie potrzebuje już około 50 litrów.

4. Na poziomie morza, przy temperaturze 10 st. C powietrze ma gęstość ok. 1,25 kg/m3. Wraz ze wzrostem temperatury gęstość powietrza maleje. Zmniejsza się ona również wraz z wysokością.

5. Kanadyjczycy z Edmonton wymyślili kilka lat temu sprzedaż powietrza w puszkach. Nazwali swój projekt Vitality Air. Pierwszymi zamawiającymi byli Chińczycy, w których kraju jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia.

6. W Polsce jeden z podatków pobierany jest od powietrza. Chodzi o tzw. opłatę klimatyczną, która pobierana jest od turystów w miejscowościach atrakcyjnych przyrodniczo lub w uzdrowiskach.

7. W dzień rośliny pobierają z powietrza dwutlenek węgla, który potrzebny jest im w procesie fotosyntezy, a wydalają tlen. W nocy fotosynteza zostaje zahamowana przez brak światła, a rośliny z powietrza pobierają tlen i wydalają dwutlenek węgla.

8. 7 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza. Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Ma przyczyniać się do zwiększania świadomości społeczeństwa na temat wpływu jakości powietrza na środowisko przyrodnicze, a także zdrowie i rozwój człowieka.

9. Zanieczyszczenie powietrza znane jako wielki smog londyński spowodowało śmierć ok. 12 tysięcy ludzi. Smog utrzymywał się od 5 do 9 grudnia 1952 r. W ciągu kilku dni jego trwania zmarło ponad 4 tysiące ludzi. Reszta poniosła śmierć w ciągu następnych tygodni.

10. Jedne z pierwszych badań nad składem powietrza przeprowadził francuski fizyk i chemik Antoine Lavoisier. W 1779 r. nazwał on powietrze, które powoduje spalanie, tlenem, czyli z greckiego 'tworzący kwasy’, a pozostałą część określił mianem azotu, czyli z greckiego 'bez życia’.