3. Owczarek kaukaski

Owczarek kaukaski to wymagający pies. Ma gęste futro, nie lubi współpracować z ludźmi, jeśli jednak jest dobrze ułożony to będzie przyjazny dla rodziny. Z natury jest to pies nieprzyjazny i nieufny dla obcych. Pilnuje domu i czuje się za niego odpowiedzialny. Samiec waży około 50 kilogramów, ale może ważyć znacznie więcej. Suczki ważą około 45 kilogramów, mają około 70 centymetrów wzrostu.

4. Kangal

Kangal jest psem stróżującym. Wygląda na powolnego oraz ociężałego, ale ma sporo energii. Gdy zobaczy zagrożenie to wówczas ma dużo energii i zwinności. Rzadko szczeka, jest dość spokojnym psem na co dzień. Kangal jest cierpliwy w stosunku do dzieci, nie atakują ich, potrafią się z nimi bawić. Samiec waży od 50 do 70 kilogramów, a suczki ważą od 40 do 60 kilogramów.

5. Bernardyn

Bernardyn to olbrzymi i kudłaty pies. Bernardyny są też znane w wersji z krótkim włosiem. Psy są łagodne, ale były psami pilnującymi, więc mogą objawiać pewną agresję. Tolerują inne psy i koty, lubią dzieci i są wobec nich delikatne. Psy są ciężkie, ważą od 65 do 130 kilogramów.

6. Nowofundland

Nowofundland to pies kudłaty, wielki, ale spokojny. Lubi dzieci, zaprzyjaźnia się z nimi bez problemów. Nie należy do ras agresywnych, nie potrafi stróżować. Jest przyjazny dla domowników oraz obcych. Samiec waży do 70 kilogramów, a suczka do 55 kilogramów.

7. Mastiff hiszpański

Mastiff hiszpański jest wielki, ale spokojny, bardzo pewny siebie. Odstrasza głośnym szczekaniem, ale nie rzuca się na ludzi. Potrafi towarzyszyć całej rodzinie i jest jej niesamowicie lojalny. Samce ważą do 100 kilogramów, a waga suczek waha się od 55 do 80 kilogramów. Samce mają w kłębie 77-88 cm, a suszki mają 72-88 cm w kłębie.

8. Wilczarz irlandzki

Wilczarz irlandzki jest przyjazny w stosunku do rodziny, ale osoby obce traktuje z dystansem. Samiec ma 79 cm w kłębie i waży ok. 55 kilogramów, natomiast samica ma 71 cm w kłębie i waży około 41 kilogramów. Nie jest agresywnym zwierzęciem.

9. Mastiff angielski

Mastiff angielski ma naprawdę angielskie usposobienie – jest flegmatyczny i bardzo spokojny. Zrównoważone zwierzę jest bardzo ciężkie – może ważyć nawet 120 kilogramów, a rekordzista tej rasy ważył 150 kilogramów. Suczki ważą 75-95 kilogramów. W jego naturze nie ma agresji.

10. Dog niemiecki

Dog niemiecki jest wielki, a właściwie bardzo wysoki. Mierzyć może 103 cm w kłębie. Stając na łapach osiąga ponad 2 metry wzrostu. Pies budzi respekt, ale jest uczuciowy i nie cierpi samotności. Suczki tej rasy ważą 46-60 kilogramów. Samce mogą ważyć 54-90 kilogramów. Łagodna rasa jest naprawdę rekomendowana każdej rodzinie.