Ciekawostki

10 Największych Krajów na Świecie

Oficjalne informacje podają, że obecnie na świecie funkcjonuje 196 niezależnych państw. Pod względem powierzchni najmniejszy jest Watykan będący stolicą Kościoła Katolickiego. Mieści się na terenie Rzymu i zajmuje zaledwie 0,44km kwadratowych. Sporym zainteresowaniem cieszą się jednak potęgi, które pod względem powierzchni potrafią przebić również całą Unię Europejską.

Jakie państwa zaliczamy do największych?

1. Rosja

Największym państwem jest Rosja. Zajmuje przeszło 17 milionów kilometrów kwadratowych i znajduje się właściwie na dwóch kontynentach – w Azji oraz w Europie. Szacuje się, że na terenie kraju mieszka obecnie ponad 144 miliony ludzi.

2. Kanada

Kanada to państwo znajdujące się w Ameryce Północnej. Zajmuje ponad 10 milionów kwadratowych. Szacuje się, że na jej terenie mieszka niespełna 40 milionów ludzi. Co ciekawe, na jej terenie znajduje się również 44 parki narodowe.

3. Chiny

Chiny to państwo o największym zaludnieniu przekraczającym 1,4 mld mieszkańców. Jednocześnie w rankingu na największe państwo zajmuje dopiero trzecie miejsce.

4. Stany Zjednoczone

Stany Zjednoczone znajdują się w Ameryce Południowej i należą do jednych z najbardziej zróżnicowanych państw na świecie. Zaludnienie wynosi niespełna 330 milionów. Powierzchnia kraju wynosi 9,6 mln km kwadratowych.

5. Brazylia

Brazylia to państwo znajdujące się w Ameryce Południowej. Jego powierzchnia wynosi ok. 8,5 mln kilometrów kwadratowych. Szacuje się, że w kraju mieszka przeszło 212 milionów ludzi.

6. Australia

Australia to kraj o powierzchni 7,7 milionów kwadratowych i jednocześnie o najmniejszym zaludnieniu. W kraju mieszka niespełna 26 milionów ludzi.

7. Indie

Indie to państwo znajdujące się na terenie Azji. Jego powierzchnia wynosi 3,3 mln kilometrów kwadratowych. Ilość ludzi przekracza 1,3 mld.

8. Argentyna

Argentyna to piękny kraj znajdujący się w Ameryce Południowej. Powierzchnia państwa wynosi 2,8 mln kilometrów kwadratowych. Ilość mieszkańców przekracza 45 milionów.

9. Kazachstan

Kazachstan to państwo znajdujące się w Azji. Jego powierzchnia jest niewiele mniejsza niż powierzchnia Argentyny. Liczy sobie 2,7 mln kilometrów kwadratowych.

10. Algieria

Algieria to największe państwo Afryki. Powierzchnia kraju wynosi 2,4 mln kilometrów kwadratowych. Kraj zamieszkiwany jest przez ponad 43 mln ludzi.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *