Ciekawostki

10 Największych Gadów na Świecie

Można śmiało powiedzieć, że gady, które możemy dzisiaj podziwiać są tak naprawdę pozostałością po mezozoiku. Z obszernej grupy pozostały zaledwie cztery rzędy gadów, reszta wymarła. Na całym świecie żyje około sześciu tysięcy gatunków gadów.

Jakie zaliczamy do największych?

1. Krokodyl różańcowy

Największym gadem żyjącym do dnia dzisiejszego na naszej planecie jest krokodyl różańcowy. Występują przede wszystkim w Azji Południowo-Wschodniej, a długość jego ciała może osiągnąć nawet do sześciu metrów.

2. Waran z Komodo

Waran z Komodo to największa jaszczurka na świecie. Jest również niezwykle niebezpieczny i bardzo szybki. Dorosły osobnik może liczyć sobie nawet ponad trzy metry długości. Masa ciała może przekroczyć nawet 80 kilogramów.

3. Pyton siatkowy

Pyton siatkowy zamieszkuje przede wszystkim Filipiny oraz Indonezję. Średnia długość samca wynosi nawet do 10 metrów. Waga z kolei oscyluje wokół 100 kilogramów.

4. Żółw olbrzymi

Żółw olbrzymi to obecnie największy na świecie żółw. Ich długość może osiągać nawet do 90cm. Waga waha się między 100-1500 kilogramów.

5. Amerykański aligator

Amerykański aligator to kolejna bestia zamieszkująca przede wszystkim rzeki. Dorosły osobnik może liczyć sobie nawet do ponad 3 metrów długości.

6. Anakonda

Anakonda to jeden z największych węży na świecie. Można ten gatunek spotkać w okolicach dorzecza Amazonki, choć pojawia się właściwie w całej Ameryce Południowej. Dorosły osobnik może liczyć sobie nawet do czterech metrów długości i ważyć ponad sto kilogramów.

7. Krokodyl nilowy

Krokodyl nilowy występuje na terenach Afryki głównie w pobliżu Nilu. Jego długość może przekroczyć nawet pięć metrów. Masa ciała może z kolei przekroczyć tonę. Żywią się mniejszymi ssakami, choć zdarzały się ataki na człowieka.

8. Żółw słoniowy

Żółw słoniowy zamieszkuje Galapagos. Dorosły samiec może liczyć sobie nawet do 1,5 metra długości. Waga może z kolei wynosić nawet do 200 kilogramów.

9. Krokodyl orinokański

Krokodyl orinokański to jeden z większych gadów zamieszkujących Amerykę Południową. Maksymalna zanotowana długość wynosiła 5 metrów.

10. Gawiale

Gawiale zamieszkują okolice Indii, Nepalu i Pakistanu. Dorosły osobnik może ważyć nawet do 150 kilogramów. Długość ciała może wynosić 7 metrów.