Europa

Największe centra handlowe w Wielkiej Brytanii

Westfield London, centrum handlowe w Londynie, o powierzchni 241,547 m² jest największym centrum handlowym w Wielkiej Brytanii.

Zobacz też: ciekawostki o Londynie

W Zjednoczonym Królestwie znajdują się światowej klasy centra handlowe, w tym jedne z największych centrów handlowych w Europie. Niektóre z tych dużych centrów handlowych w kraju przyciągają miliony turystów rocznie. W tym miejscu pokażemy 20 największych centrów handlowych w kraju pod względem wielkości.

5. Bluewater – Kent

bluewater
źródło: bluewater.co.uk

Bluewater Shopping Centre zlokalizowane w Stone, Kent, Anglia jest centrum handlowym znajdującym się poza miastem. Znajduje się 28,6 km od centrum Londynu. Centrum handlowe powstało 16 marca 1999 roku. Zajmuje powierzchnię 155 700 m2. Obiekt ma trójkątny kształt z 330 sklepami, 40 restauracjami i kawiarniami oraz 13-salowym kinem. Pracuje tu ponad 7000 pracowników, a każdego roku obsługiwanych jest 27 milionów odwiedzających.

4. Westfield Stratford City – Londyn

Westfield Stratford City

Westfield Stratford City, zlokalizowane w Stratford, Londyn, jest czwartym co do wielkości centrum handlowym w Wielkiej Brytanii. Łączna powierzchnia handlowa centrum wynosi 177 030,6 m2. Zostało otwarte 13 września 2011 roku. Właścicielami centrum handlowego są Westfield Group, Fundusz Emerytalny ABP oraz Rada Inwestycyjna CPP. W centrum handlowo-rozrywkowym znajduje się 17-salowe kino oraz czynne 24 godziny na dobę kasyno. Znajduje się tu 280 sklepów i 70 restauracji. Częścią kompleksu są również dwa hotele: Premier Inn i hotel z 350 pokojami. Każdego roku w centrum handlowym obsługiwanych jest 42 milionów odwiedzających.

3. Intu Trafford Centre – Manchester

Intu Trafford Centre

Intu Trafford Centre to trzecie co do wielkości centrum handlowe w Wielkiej Brytanii. Centrum znajduje się w pobliżu osiedla przemysłowego Trafford Park w Greater Manchester w Anglii. Intu Trafford Centre zostało założone w 1998 roku i jest własnością Intu Properties. Wartość rynkowa centrum handlowego w 2016 roku wynosiła 1,9 mld funtów. Styl reprezentuje rokokowy/późny barokowy styl architektoniczny. Każdego roku centrum handlowe obsługuje jest 32 milionów odwiedzających.

2. Intu Metrocentre – Gateshead

Intu Metrocentre
źródło: intu.co.uk

Intu Metrocentre, centrum handlowe w Gateshead, o powierzchni 190 000 m² jest drugim największym centrum handlowym w Wielkiej Brytanii. Wcześniej znane jako MetroCentrum. Znajduje się na dawnym terenie przemysłowym w Gateshead w Anglii, niedaleko rzeki Tyne. Pierwszy etap centrum handlowego został oddany do użytku 28 kwietnia 1986 roku. Mieści ponad 340 sklepów. Na terenie obiektu znajduje się 12-salowe kino Odeon oraz kryta arkada rozrywkowa Namco Funscape. Każdego roku centrum handlowe obsługuje jest 21 milionów odwiedzających.

1. Westfield London – Londyn

Westfield London

Westfield Londyn rozpoczął pierwszy etap rozbudowy z 600 milionami funtów. Etapowa ekspansja o powierzchni 68 748 m kw., w ramach której w 2018 roku zostanie otwartych zostanie ponad 90 nowych sklepów, kawiarni, restauracji i punktów wypoczynkowych, a Westfield London zajmie powierzchnię 241 547 m kw. i stanie się największym centrum handlowym Europy. Rozbudowa wzmocni zachodni Londyn jako wiodące centrum handlowe, gastronomiczne i rozrywkowe. Każdego roku centrum handlowe obsługuje jest 27 milionów odwiedzających.

Czytaj dalej: Interesujące ciekawostki o Wielkiej Brytanii