10 najważniejszych wynalazków i odkryć w dziejach ludzkości

koło

Potrzeba matką wynalazku. Odkąd ludzie pojawili się na naszej planecie, dowodzą, że to powiedzenie jest prawdziwe.

Ilekroć w historii świata ludzkość dochodziła do punktu, w którym zdawało się napotkać impas lub przeszkodę nie do pokonania, zjawiali się ci, którzy znajdowali rozwiązania, posuwając cywilizację do przodu, wzbogacając naszą kulturę i wprowadzając w życie codzienne nowe udogodnienia.

Oto kilka najważniejszych wynalazków w historii świata, bez których trudno dziś wyobrazić sobie życie.

1. Za jeden z najważniejszych wynalazków ludzkości uznaje się koło, które powstało około trzech i pół tysiąca lat przed naszą erą. Na przestrzeni dziejów było używane nie tylko do wszelkiego rodzaju pojazdów, ale i do sprzętów i maszyn produkcyjnych. Trudno byłoby zliczyć wszelkie konstrukcje, w których ten element jest niezbędny.

2. W okolicach 100 roku naszej ery w Chinach powstał papier. Wynalazek ten do tej pory nie stracił na wartości i nie został zastąpiony nowszym modelem.

3. Wynalezienie zegara było przełomem dla ludzkości. Zanim w baroku powstały pierwsze zegarki kieszonkowe, które stały się potem symbolem epoki, ludzie orientowali się w czasie za pomocą zegarów słonecznych i klepsydr.

4. W 1879 roku Tomasz Edison wynalazł żarówkę, źródło światła, stosowane dziś w każdym domu, które wyparło stopniowo oświetlenie gazowe i lampy naftowe.

5. W 1894 roku Guglielmo Marconi wynalazł radio. Dzięki temu wynalazcy kapitanowie statków, które okrążały ziemie pokonując tysiące mil przez oceany, mogli pozostawać ze sobą w kontakcie.

6. W 1895 Auguste i Louis Lumiere, bracia z Francji, opracowali kinematograf, dając początek wielkiej fascynacji kinem na całym świecie. Ich pierwszy pokaz filmów w paryskiej kawiarni zrobił furorę.

7. W 1903 roku Orville i Wilbur Wright dokonali pierwszego lotu samolotem. Nie był on długi, samolot przeleciał długość niewiele większą niż jego własna, a jednak od tego momentu świat przygotowywał się na wielkie zmiany w podróżowaniu.

8. W 1928 Alexander Fleming dal światu penicylinę, która była pierwszym w historii antybiotykiem.

9. W 1969 roku Neil Armstrong i Edwin Aldrin byli pierwszymi ludźmi, którzy wylądowali na Księżycu. Było to epokowe wydarzenie i pokonanie granic, które były nieprzekraczalne dla ludzi przez tysiące lat.

10. W 1967 roku Christian Barnard dokonał pierwszego przeszczepu serca, dając nadzieję milionom ludzi, dla których wady serca były do tego momentu wyrokiem.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *