Ciekawostki

10 najważniejszych wynalazków i odkryć w dziejach ludzkości

koło

Potrzeba matką wynalazku. Odkąd ludzie pojawili się na naszej planecie, dowodzą, że to powiedzenie jest prawdziwe.

Ilekroć w historii świata ludzkość dochodziła do punktu, w którym zdawało się napotkać impas lub przeszkodę nie do pokonania, zjawiali się ci, którzy znajdowali rozwiązania, posuwając cywilizację do przodu, wzbogacając naszą kulturę i wprowadzając w życie codzienne nowe udogodnienia.

Oto kilka najważniejszych wynalazków w historii świata, bez których trudno dziś wyobrazić sobie życie.

1. Za jeden z najważniejszych wynalazków ludzkości uznaje się koło, które powstało około trzech i pół tysiąca lat przed naszą erą. Na przestrzeni dziejów było używane nie tylko do wszelkiego rodzaju pojazdów, ale i do sprzętów i maszyn produkcyjnych. Trudno byłoby zliczyć wszelkie konstrukcje, w których ten element jest niezbędny.

2. W okolicach 100 roku naszej ery w Chinach powstał papier. Wynalazek ten do tej pory nie stracił na wartości i nie został zastąpiony nowszym modelem.

3. Wynalezienie zegara było przełomem dla ludzkości. Zanim w baroku powstały pierwsze zegarki kieszonkowe, które stały się potem symbolem epoki, ludzie orientowali się w czasie za pomocą zegarów słonecznych i klepsydr.

4. W 1879 roku Tomasz Edison wynalazł żarówkę, źródło światła, stosowane dziś w każdym domu, które wyparło stopniowo oświetlenie gazowe i lampy naftowe.

5. W 1894 roku Guglielmo Marconi wynalazł radio. Dzięki temu wynalazcy kapitanowie statków, które okrążały ziemie pokonując tysiące mil przez oceany, mogli pozostawać ze sobą w kontakcie.

6. W 1895 Auguste i Louis Lumiere, bracia z Francji, opracowali kinematograf, dając początek wielkiej fascynacji kinem na całym świecie. Ich pierwszy pokaz filmów w paryskiej kawiarni zrobił furorę.

7. W 1903 roku Orville i Wilbur Wright dokonali pierwszego lotu samolotem. Nie był on długi, samolot przeleciał długość niewiele większą niż jego własna, a jednak od tego momentu świat przygotowywał się na wielkie zmiany w podróżowaniu.

8. W 1928 Alexander Fleming dal światu penicylinę, która była pierwszym w historii antybiotykiem.

9. W 1969 roku Neil Armstrong i Edwin Aldrin byli pierwszymi ludźmi, którzy wylądowali na Księżycu. Było to epokowe wydarzenie i pokonanie granic, które były nieprzekraczalne dla ludzi przez tysiące lat.

10. W 1967 roku Christian Barnard dokonał pierwszego przeszczepu serca, dając nadzieję milionom ludzi, dla których wady serca były do tego momentu wyrokiem.