Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Fenkach

Fenek

Fenek to niewielki ssak z rodziny psowatych, który posiada wielu miłośników. Swój urok zawdzięcza przede wszystkim dużym, charakterystycznym uszom. Jest to rodzaj lisa, która występuje na obszarach pustynnych. Przedstawiamy 10 ciekawostek o tym niewiarygodnie uroczym zwierzęciu!

1. Fenek to najmniejszy przedstawiciel rodziny psowatych – osiąga długość zaledwie 30-40 centymetrów.

2. Ten ssak występuje powszechnie na suchych terenach Półwyspu Arabskiego oraz w północnej części Afryki.

3. Uszy fenka mogą osiągać długość 15cm – to niemal połowa długości jego całego ciała! Tak duże uszy pozwalają fenkom na usłyszenie potencjalnego zagrożenia nawet z bardzo dużej odległości.

4. Fenki stanowią również zwierzę hodowlane: ich łagodne, przyjazne usposobienie sprawia, że można je wytresować. Szczenięta szybko przyzwyczajają się do ludzi, chętnie bawią się z nimi i spędzają czas.

5. W warunkach hodowlanych zwierzę to może dożywać nawet 12 lat, co zbliżone jest do długości życia wielu ras psów domowych.

fenki

6. Nowo narodzone fenki ważą zaledwie 30g.

7. Fenki to zwierzęta bardzo aktywne nocą, które swoje dnie spędzają na spaniu w głębokich norkach chroniących je od wiatru i upału.

8. Fenek to prawdziwy mistrz w tworzeniu norek. Mają one często wiele korytarzyków, komór i dodatkowych wyjść, co zapewnia możliwość szybkiej ucieczki w przypadku ataku jakiegokolwiek drapieżnika. Wielkość norek uzależniona jest od ilości członków w rodzinie – fenki zamieszkują powstałe sieci korytarzy w kilka osobników.

9. Fenek to jedno z niewielu zwierząt, którego opuszki łapek pokryte są stosunkowo gęstym owłosieniem. Zapewnia to doskonałe zabezpieczenie przed powstaniem oparzeń od rozgrzanego piasku.

10. Ze względu na swoje niewielkie wymiary posiadają wielu naturalnych drapieżników m.in. hieny i szakale, ale również sowy.

Fenki to zwierzęta, które z pewnością zachwycają swoim niewinnym, oryginalnym wyglądem i ciepłym, przyjaznym charakterem. Mimo prowadzenia wielu hodowli na całym świecie, fenki wciąż pozostają zwierzętami dzikimi i nieudomowionymi, które najlepiej czują się w swoim naturalnym, pustynnym środowisku i w dużym towarzystwie osobników tego samego gatunku.