Podróże

Najlepsze plaże nad Bałtykiem. W te miejsca warto wybrać się na wakacje

Najlepsze plaże nad Bałtykiem

Linia polskiego wybrzeża liczy ponad 500 km długości. Ciągną się tam kilometry pięknych, piaszczystych plaż. Dodatkowo wiele z nich jest odznaczonych Błękitną Flagą – międzynarodowym certyfikatem przyznawanym przez Fundację na Rzecz Edukacji Ekologicznej. Gdzie spędzić wakacje nad polskim morzem?

W 2021 roku najwięcej Polaków odwiedziło województwo pomorskie i małopolskie (po 22% wypoczywających przez co najmniej dwa dni). W porównaniu do roku 2020 obydwa te regiony odnotowały wzrost liczby odwiedzających o 2-3 punkty procentowe. Trzecie miejsce pod względem popularności zajęło w 2021 roku województwo zachodniopomorskie (18% wypoczywających).

Polacy pytani o plany wakacyjne na rok 2022 odpowiedzieli, że zamierzają odpoczywać co najmniej 2 dni (56%). Brak planów wakacyjnych deklaruje 27% respondentów biorących udział w badaniu CBOS. Planujący wyjazdy wypoczynkowe – podobnie jak w latach poprzednich – stawiają na wakacje w Polsce. W kraju zamierza wypoczywać 88% respondentów wybierających co najmniej dwudniowe wyjazdy, z czego aż 61% badanych chce spędzić wakacje wyłącznie na terenie Polski.

Najpiękniejsze plaże nad Bałtykiem

Wybierając się nad polskie morze na wakacje, warto sprawdzić, które nadmorskie plaże są oznaczone Błękitną Flagą. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wypoczywamy nad najczystszą, najbezpieczniejszą i wyróżnioną plażą nad Bałtykiem. Zdobycie takiego certyfikatu wiążę się ze spełnieniem rygorystycznych kryteriów, do których należy regularne badanie wody, ochrona środowiska, bezpieczeństwo na terenie plaży oraz dostęp do kąpieliska.

Jedną z piękniejszych linii brzegowych nad Bałtykiem znajdziemy w Jarosławcu. Jest tam sztuczna plaża, która zwana jest także polskim Dubajem. Zachwyca złotym piaskiem oraz czystą, płytką i ciepłą wodą. Miejsce to wyróżnia się tym, że na całej długości plaży można szukać bursztynów. Dodatkowo warto tam również odwiedzić Muzeum Bursztynu.

Kolejnym miejscem, w którym warto wypoczywać w wakacje, jest Ustka. Każdego roku plaże w tym rejonie są wysoko oceniane przede wszystkim ze względu na infrastrukturę, czystość piasku oraz wody, a także atrakcje w okolicy.

Niezwykle szeroka, czysta i piaszczysta jest także plaża w Dziwnowie. Uznaje się ją od lat za jedną z najpiękniejszych plaż nad Morzem Bałtyckim. Wśród najwyżej ocenianych kąpielisk w dużych miastach są te znajdujące się w Gdańsku, Kołobrzegu i Świnoujściu. Rajem dla miłośników kąpieli słonecznych i plażowania są również plaże w Helu i Sopocie. Dodatkowo miasta te oferują mnóstwo atrakcji dla turystów, takich jak np. fokarium w Helu, czy najsłynniejsze molo w Sopocie.

Ile wydamy na wakacje?

W tym roku na wakacyjny wyjazd Polacy planują wydać średnio 1358 zł za osobę. To o 11,1% więcej niż rok temu, gdy wydatki wakacyjne oscylowały na poziomie 1222 zł za osobę. Większe koszty związane z wypoczynkiem podczas wakacji deklaruje 52% respondentów CBOS. Wzrost cen wypoczynku jest spowodowany inflacją w Polsce, która wpływa również na codzienne życie. Więcej niż rok temu nie planuje przeznaczyć na wakacyjny wypoczynek 29% badanych. Zdecydowanie więcej nie wyda na urlop tylko 6% pytanych.

Podobnie jak w poprzednim roku większość Polaków deklaruje, że za wakacyjny wypoczynek zapłaci pomiędzy 2,5 a 5 tys. zł. Mniejszy budżet – poniżej 1,5 tys. zł – planuje 16% badanych. Wydatki wakacyjne na poziomie od 1,5 do 2,5 tys. zł zaplanowało 22% ankietowanych. Wyższe kwoty od 5 do 10 tys. zł zamierza wydać na wakacje tylko 16% turystów.

Jak sfinansować wakacyjny wyjazd?

Mimo że wielu Polaków deklaruje, że wakacyjny wypoczynek sfinansuje z oszczędności, to jednak nie wszystkich badanych stać na taki wydatek. Rosnące ceny i wysoka inflacja sprawiają, że w naszym portfelu zostaje mniej wolnych środków. Jeśli brakuje nam gotówki na wakacyjny wyjazd, warto skorzystać z pożyczki przez Internet. Szczegóły znajdziesz pod adresem https://www.vivus.pl/pozyczki-na-rozne-okazje/pozyczka-na-wakacje. Do złożenia wniosku potrzebny jest tylko dowód osobisty i numer konta bankowego. Po pozytywnym rozpatrzeniu pieniądze trafiają na rachunek pożyczkobiorcy.

– W przypadku nieprzewidzianych wydatków, ale i wakacyjnych planów, warto wziąć pod uwagę finansowanie szybką pożyczką online. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Po pierwsze nie trzeba tracić czasu na dojazd do placówki pożyczkodawcy. Wniosek można złożyć bez względu na to, gdzie się znajdujemy, wystarczy urządzenie podłączone do Internetu – wskazuje ekspert VIVUS. – Po drugie nie ma skomplikowanych formalności, często wystarczy tylko seria i numer dowodu, żeby wystąpić o pożyczkę. Dodatkowo cały proces pożyczkowy jest krótki, a pieniądze są przelewane na konto pożyczkobiorcy szybko – podkreśla ekspert.

Ostatnie pandemiczne zawirowania i obawy spowodowały, że coraz więcej Polaków chętnie wypoczywa nad polskim morzem. Jedynym powodem do zmartwień dla wypoczywających nad Bałtykiem jest niestety kapryśna aura. Turystom wynagradzają to jednak piękne, szerokie i piaszczyste plaże.

4.5/5 - (liczba ocen: 2)

One thought on “Najlepsze plaże nad Bałtykiem. W te miejsca warto wybrać się na wakacje

  • Tyle mówi się o plażach, nigdy o tej w Rowach. Według mnie ta jest najpiękniejsza

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *