Najlepsze atrakcje we wsi Istebna
Istebna to malowniczo położona, atrakcyjna pod względem turystycznym górska wioska położona w województwie śląskim, na południowym krańcu Beskidu Śląskiego, u stóp szczytu Złotego Gronia, nieopodal trasy 941, blisko tak znanych miejscowości, jak Koniaków, Jaworzynka i nieco dalej Wisła.
Zobacz też -> Interesujące atrakcje we wsi Istebna
Łączy je z nimi urokliwa, warta odwiedzenia trasa prowadząca przez Przełęcz Kubalonkę.
O tych miejscowościach mówi się często „Trójwieś” – stanowią one niebywałą atrakcję dla odwiedzających te rejony turystów.
Co warto zobaczyć we wsi Istebna
Wspomniana już Kubalonka w Beskidzie Śląskim to przełęcz pomiędzy 2 szczytami Kubalonki i nienazwanym wierzchołkiem. Znajduje się ona na wysokości 758 m n. p.m. Na przełęczy czeka na turystów bogate zaplecze gastronomiczne – bart, restauracje a także pensjonaty. Tuż nad przełęczą, na stokach szczytu Kubalonka, przebiegają trasy narciarskie biegowe ze strzelnicą do biathlonu. Jest tu także wyciąg dla początkujących narciarzy.
W Istebnej na narciarzy czeka Wyciąg Narciarski Zagroń, Kompleks ten oferuje narciarzom i snowboardzistom 3 wyciągi – krzesełkowy (840 m), talerzykowy i taśmowy dla najmłodszych. Przy wyciągach znajdują się piękne trasy zjazdowe – oświetlone i ratrakowane, a także sztucznie naśnieżane. Działa tu szkoła narciarska i wypożyczalnia sprzętu.
– Kolejny wyciąg narciarski to Złoty Groń. Oferuje on wyciąg krzesełkowy 6-osobowy o długości 800 m i przepustowości 2400 os/h, wyciąg talerzykowy o długości 290 m oraz bezpłatny wyciąg tak zwanego Przedszkola Narciarskiego. Trasy zjazdowe są oświetlone i naśnieżane. Ponadto działa tu Dziecięcy Park Narciarski, Szkoła Narciarska SITN-PZN i Szkoła Snowboardu pod patronatem SITS-PZS.
Istebna stanowi świetną bazę wypadową jeśli chodzi o wyprawy w góry Beskidu. Są to przepiękne tereny zarówno jeśli chodzi o wędrówki piesze po wielokilometrowych szlakach turystycznych, jak i wycieczki rowerowe po doskonale przygotowanych trasach. W rejonie Istebnej każdy turysta znajdzie coś ciekawego dla siebie, nawet przy niesprzyjającej aurze. Gdy pada deszcz, jest zimno i warunki nie sprzyjają wędrówce po górach, warto odwiedzić liczne muzea, galerie i inne atrakcyjne miejsca przygotowane z myślą o przybyłych w te rejony turystach.
W Istebnej zachowała się piękna, unikatowa góralska architektura drewniana. Wiele z domów zamieniono na niewielkie muzea lub też izby pamięci. Żywy foklor beskidzki widoczny jest tu na każdym kroku, m. in. podczas licznych imprez plenerowych, takich jak Dni Istebnej, Bike Maraton czy Spotkania Gajdoszy.
Z zabytków architektonicznych Istebnej wymienić należy kościół Dobrego Pasterza. Powstał on dzięki pracy mieszkańców, wspomaganych przez lokalny garnizon wojska. Było to w roku 1720. Kościół został wyposażony dzięki darom przekazywanym przez okolicznych mieszkańców. Jest on wyjątkowo bogato zdobiony. Na uwagę zasługują m. in. liczne obrazy skupiające się na motywach św. Maksymiliana Kolbego oraz Sądu Ostatecznego.
Jeśli zapragniemy odwiedzić prawdziwie góralskie obejście, koniecznie wpaść musimy do Kurnej Chaty Jana Kawuloka w Istebnej. Jest to leżący na Szlaku Architektury Drewnianej doskonale zachowany budynek z roku 1863. W środku zobaczyć możemy, jak dawnymi czasy wyglądało życie górali w kurnej chacie (czyli bez komina, gdzie dym ulatywał bezpośrednio z pieca na izbę). Dobrze jest przyłączyć się do jakiejś odwiedzającej to miejsce grupy i posłuchać, co o dawnych obyczajach opowiada przewodnik.
Wypożyczyć też można bezpłatny audioprzewodnik. Przy odrobinie szczęścia można mieć okazję zobaczyć występ kapeli góralskiej, gdyż chata stanowi swego rodzaju muzeum dawnych instrumentów muzycznych oraz sprzętów służących do ich wyrabiania i konserwacji. Jan Kawulok, pierwotny właściciel chaty, był typowym góralskim muzykiem, który posługiwał się folkowymi instrumentami dętymi pochodzącymi z różnych górskich rejonów kraju. Zobaczyć tu możemy różne piszczałki, okaryny, rogi pasterskie, fujarki i gajdy.
Dla chętnych turystów – po uprzedniej rezerwacji telefonicznej – przygotowuje się ciekawe warsztaty ludowego rękodzieła, takie jak wyrabianie masła czy szydełkowanie słynnych koronek koniakowskich. Warto z nich skorzystać, by jeszcze bardziej poznać uroki góralskiego folkloru!
Na miłośników góralskiej sztuki ludowej czeka niezmiernie ciekawe Muzeum Jana Wałacha. Jest to galeria prezentująca obrazy, rzeźby, grafiki, oraz drzeworyty tego beskidzkiego twórcy. Muzeum znajduje się w Andziałówce, dzielnicy Istebnej, w dawnym warsztacie artysty, niedaleko Karczmy Po Zbóju. Warto odwiedzić to miejsce i zapoznać się z niebanalną, przesiąkniętą tutejszym folklorem twórczość artysty. Jego działa znajdziemy również w kościele Dobrego Pasterza w Istebnej.
Istebna to rodzinna miejscowość Jerzego Kukuczki, wybitnego polskiego himalaisty. Warto odwiedzić izbę pamięci, niewielkie muzeum z pamiątkami po zmarłym tragicznie Jerzym. Obejrzymy tu liczne pamiątki po himalaiście, który zdobywał trudno dostępne, najwyższe na świecie szczyty i zapoczątkował w Polsce modę na wspinaczkę wysokogórską.
Na najmłodszych (choć nie tylko !) turystów czeka niezmiernie ciekawe miejsce, jakim jest Ośrodek Edukacji Ekologicznej. Powstały pod koniec lat 90-tych ośrodek prezentuje najciekawsze elementy beskidzkiej fauny i flory. Zobaczyć tu możemy unikatowe dla tych rejonów rośliny, a także zwierzęta, mieszkańców beskidzkich lasów.
Zwiedzić warto również interesującą kuźnię w Istebnej. Jej właściciel, Jan Juroszek, od ponad 20 lat wykuwa z żelaza najróżniejsze przedmioty, zarówno użytkowe jak i prawdziwe dzieła sztuki ! Piękne przykłady unikatowego kowalstwa artystycznego obejrzymy najlepiej po wcześniejszym umówieniu.
Czytaj dalej: Najlepsze atrakcje dla dzieci w Istebnie