Polska

10 najlepszych atrakcji we wsi Istebna

Istebna wieś

Istebna to tak zwana inaczej trójwieś, znajdująca się w Beskidach. Tworzy ją razem z Koniakowem i Jaworzynką. Położone są w historycznych częściach Śląska Cieszyńskiego i są bardzo dużą atrakcją turystyczną.

1. Złoty Groń

To przepiękny punkt widokowy znajdujący się w Istebnej. Wybudowano tutaj piękne i dosyć okazały hotel. Widok, który dostrzec można z tego miejsca obejmuje całą Trójwieś Beskidzką i można go podziwiać z tarasu jednego z pokoi hotelowych. Niedaleko znajduje się także Ochodzita, czyli inny punkt widokowy z krajobrazem sięgającym samych Tatr, przy sprzyjającej temu pogodzie.

2. Stecówka i Kubalonka

To bardzo łatwo dostępne, zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi, przepiękne punkty widokowe. W bliskiej okolicy Przełęczy Kubalonki mieści się Izba Pamięci Jerzego Kukuczki, który był bardzo słynnym himalaistą i jego rodzina pochodziła z Istebnej. Do dnia dzisiejszego mieszka w tym miejscu żona himalaisty i opowiada o jego wyprawach oraz pamiątkach. Na szczycie Kubalonki, znajduje się niewielki drewniany kościół w którym para pobrała się. Na Stecówce podziwiać można stada owiec, które przeganiane są po halach.

3. Centrum Pasterskie

Miejsce, w którym dowiemy się jak dokładnie wytwarza się oscypki, do czego służy wełna owcza. W centrum odbywają się liczne warsztaty i znajduje się wiele przedmiotów związanych z produkcją oscypków oraz pozyskiwanie wełny na surowiec.

4. Koronki

Istebna oraz Koniaków to najsłynniejsze w całym kraju miejsce, z którego pochodzą najpiękniejsze koronki. W koronkach są wszystkie możliwe przedmioty na nawet ściany i całe pomieszczenia poświęcone pamięci wielu ludzi. Można spotkać pamiątki takie jak kubeczki, magnesy lub pocztówki całe w koronkach. W księdze rekordów Guinnessa, znajduje się wpis o Największej Koniakowskiej Koronce na Świcie, która osiągnęła aż 5 metrów średnicy i zużyto na nią 50 kilometrów nitki.

Zobacz też -> Ciekawe atrakcje we wsi Istebna

5. Tradycje góralskie

Trójwieś jest centrum góralskich tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Mieszkańcy żyją tradycją i jest dzięki temu bardzo naturalna i z całą pewnością nie tylko udawana przed turystami i odwiedzającymi. Znajduje się tutaj Chata Kawuloka, która wybudowana została tradycyjnie bez komina i należy do Szlaku Architektury Drewnianej. Również Chata na Szańcach jest ostoją tradycji góralskiej, w której usłyszeć można pełne wesołych anegdot opowieści o góralach, a także zakupić pamiątki w postaci koronek.

6. Ośrodki Edukacji Ekologicznej

Znajduje się tutaj Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej, a także centrum ekologiczne Ursus. Są to miejsca szczególnie zwracające uwagę na otaczającą przyrodę i piękno natury. Ursus skupia się głównie na zwierzętach, które zamieszkują Beskidy oraz życiu podwodnym. Doskonałe obiekty do odwiedzenia przez rodziny z dziećmi, które zachwycone będą poznać tajemnice nieznanego świata przyrody.

7. Park Wodny Olza

Znajduje się w ośrodku Zagroń i jest doskonałą atrakcją na niepogodę lub aktywny wypoczynek. Przy wspomnianym ośrodku Zagroń znajduje się także Mini Zoo, które jest bardzo interesującą atrakcją dla najmłodszych pociech.

8. Park Linowy Base Camp

To miejsce idealne na treningi wspinaczkowe, przed wybraniem się w nieco trudniejsze szlaki górskie. Park Linowy doskonale sprawdza się jako atrakcja dla młodszych dziec, lecz również i dla ich starszych, dorosłych rodziców lub rodzeństwa. Możliwy jest tutaj zjazd tak zwaną tyrolką pomiędzy drzewami.

9. Trójstyk

To wyjątkowe miejsce, w którym łączą się granice trzech sąsiadujących ze sobą państwa, czyli Polski, Słowacji oraz Czech. Będąc w okolicy trójstyku nie można nie odwiedzić naszych sąsiadów i przekonać się jakie kryją ciekawe atrakcje tuz za polską granicą.

10. Kuchnia

Jedzenie w Istebnej i całej Trójwsi jest wyjątkowe, bardzo tradycyjne i przygotowywane według starych, przekazywanych przez pokolenia przepisów. Kaczka z knedlami, czeska marlenka, góralskie serki i oscypki oraz wiele innych tradycyjnych, góralskich potraw, które tylko tutaj mają swój wyjątkowy i niepowtarzalny smak.

Czytaj dalej: Najlepsze atrakcje dla dzieci w Istebnie