10 najlepszych atrakcji we wsi Istebna

Istebna wieś

Istebna to tak zwana inaczej trójwieś, znajdująca się w Beskidach. Tworzy ją razem z Koniakowem i Jaworzynką. Położone są w historycznych częściach Śląska Cieszyńskiego i są bardzo dużą atarkcją turystyczną.

1. Złoty Groń – to przepiękny punkt widokowy znajdujący się w Istebnej. Wybudowano tutaj piękne i dosyć okazały hotel. Widok, który dostrzec można z tego miejsca obejmuje całą Trójwieś Beskidzką i można go podziwiać z tarasu jednego z pokoi hotelowych. Niedaleko znajduje się także Ochodzita, czyli inny punkt widokowy z krajobrazem sięgającym samych Tatr, przy sprzyjającej temu pogodzie.

2. Stecówka i Kubalonka – to bardzo łatwo dostępne, zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi, przepiękne punkty widokowe. W bliskiej okolicy Przełęczy Kubalonki mieści się Izba Pamięci Jerzego Kukuczki, który był bardzo słynnym himalaistą i jego rodzina pochodziła z Istebnej. Do dnia dzisiejszego mieszka w tym miejscu żona himalaisty i opowiada o jego wyprawach oraz pamiątkach. Na szczycie Kubalonki, znajduje się niewielki drewniany kościół w którym para pobrała się. Na Stecówce podziwiać można stada owiec, które przeganiane są po halach.

3. Centrum Pasterskie – miejsce, w którym dowiemy się jak dokładnie wytwarza się oscypki, do czego służy wełna owcza. W centrum odbywają się liczne warsztaty i znajduje się wiele przedmiotów związanych z produkcją oscypków oraz pozyskiwanie wełny na surowiec.

4. Koronki – Istebna oraz Koniaków to najsłynniejsze w całym kraju miejsce, z którego pochodzą najpiękniejsze koronki. W koronkach są wszystkie możliwe przedmioty na nawet ściany i całe pomieszczenia poświęcone pamięci wielu ludzi. Można spotkać pamiątki takie jak kubeczki, magnesy lub pocztówki całe w koronkach. W księdze rekordów Guinnessa, znajduje się wpis o Największej Koniakowskiej Koronce na Świcie, która osiągnęła aż 5 metrów średnicy i zużyto na nią 50 kilometrów nitki.

5. Tradycje góralskie – Trójwieś jest centrum góralskich tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Mieszkańcy żyją tradycją i jest dzięki temu bardzo naturalna i z całą pewnością nie tylko udawana przed turystami i odwiedzającymi. Znajduje się tutaj Chata Kawuloka, która wybudowana została tradycyjnie bez komina i należy do Szlaku Architektury Drewnianej. Również Chata na Szańcach jest ostoją tradycji góralskiej, w której usłyszeć można pełne wesołych anegdot opowieści o góralach, a także zakupić pamiątki w postaci koronek.

6. Ośrodki Edukacji Ekologicznej – znajduje się tutaj Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej, a także centrum ekologiczne Ursus. Są to miejsca szczególnie zwracające uwagę na otaczającą przyrodę i piękno natury. Ursus skupia się głównie na zwierzętach, które zamieszkują Beskidy oraz życiu podwodnym. Doskonałe obiekty do odwiedzenia przez rodziny z dziećmi, które zachwycone będą poznać tajemnice nieznanego świata przyrody.

7. Park Wodny Olza – znajduje się w ośrodku Zagroń i jest doskonałą atrakcją na niepogodę lub aktywny wypoczynek. Przy wspomnianym ośrodku Zagroń znajduje się także Mini Zoo, które jest bardzo interesującą atrakcją dla najmłodszych pociech.

8. Park Linowy Base Camp – to miejsce idealne na treningi wspinaczkowe, przed wybraniem się w nieco trudniejsze szlaki górskie. Park Linowy doskonale sprawdza się jako atrakcja dla młodszych dziec, lecz również i dla ich starszych, dorosłych rodziców lub rodzeństwa. Możliwy jest tutaj zjazd tak zwaną tyrolką pomiędzy drzewami.

9. Trójstyk – to wyjątkowe miejsce, w którym łączą się granice trzech sąsiadujących ze sobą państwa, czyli Polski, Słowacji oraz Czech. Będąc w okolicy trójstyku nie można nie odwiedzić naszych sąsiadów i przekonać się jakie kryją ciekawe atrakcje tuz za polską granicą.

10. Kuchnia – jedzenie w Istebnej i całej Trójwsi jest wyjątkowe, bardzo tradycyjne i przygotowywane według starych, przekazywanych przez pokolenia przepisów. Kaczka z knedlami, czeska marlenka, góralskie serki i oscypki oraz wiele innych tradycyjnych, góralskich potraw, które tylko tutaj mają swój wyjątkowy i niepowtarzalny smak.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *