Polska

10 najlepszych atrakcji dla dzieci w Istebnie

Istebna
źródło: Kamil Czaiński / Wikipedia

Istebna to położona w województwie śląskim malownicza miejscowość turystyczna. Miasteczko położone w Beskidzie Śląskim charakteryzuje się górzystymi i leśnymi krajobrazami oraz piękną rzeką Olzą. Istebna jest również częścią Beskidzkiej Trójwsi, którą tworzy wraz z innymi miejscowościami, czyli Jaworzynką i Koniakowem. Pełna atrakcji Istebna zachęca do spędzenia czasu z rodziną i aktywnego wypoczynku na łonie znajdującej się tam natury.

1. Beskidzka Ścieżka Planetarna

Jedną z atrakcji w Istebnej jest mająca dwanaście kilometrów długości ścieżka, która łączy w sobie relaksujący spacer wraz z przyswajaniem informacji o Układzie Słonecznym, pomniejszonym do tych celów o pięćset milionów razy. Dokładny opis trasy ułatwi przemieszczanie się po ścieżce, a piękne widoki oraz garść cennych informacji sprawią, że dorośli wraz z dziećmi nie tylko miło spędzą czas, lecz także wykorzystają go do celów edukacyjnych.

2. Muzeum Jana Wałacha

Położona w lesie, wykonana z belek świerkowych pracownia malarza, drzeworytnika oraz grafika Jana Wałacha stanowi kolejny ważny punkt Istebnej. To właśnie tutaj można podziwiać piękne ekspozycje, sztalugi oraz obrazy artysty, wśród których znajdują się portrety, krajobrazy oraz martwa natura.

3. Chata Kawuloka

Zbudowana w 1863 roku stworzona z drewna Chata Kawuloka jest istotnym miejscem wędrówki każdego turysty w Istebnej. Muzeum zostało wpisane na listę Szlaku Architektury Drewnianej, a do jego ekspozycji należą instrumenty muzyczne (m. in. fujary, gajdy, okaryny i rogi pasterskie) oraz szereg sprzętów do ich konserwacji i pielęgnacji. Miejsce to znajdzie swoje uznanie wśród kochających muzykę rodzin i ich pociech.

4. Kuźnia

Jan Juroszek zaprasza zwiedzających Istebną na prezentację wykuwanych przez siebie dzieł kowalstwa artystycznego. W jego zbiorach znaleźć można żyrandole, balustrady, schody, ogrodzenia, kinkiety, zawiasy i wiele innych przedmiotów, które wyróżnia kunszt, miłość do natury i bogata wyobraźnia artysty.

5. Park linowy Base Camp

W leśnej dolinie Istebnej powstał niezwykły park linowy wyróżniony certyfikatem Bezpiecznego Parku Linowego. W ofercie znajduje się szereg ścieżek na wysokości i niemal czterdzieści przeszkód do pokonania dla maluchów, nieco większych dzieci oraz dorosłych. Do wyboru są cztery trasy: dla początkujących, średniozaawansowanych, zaawansowanych oraz tyrolkowa, które z pewnością spełnią oczekiwania najbardziej aktywnych osób.

6. Kompleks Zagroń

Nad rzeką Olzą na zboczu góry Zagroń umieszczony jest ośrodek narciarski, na którego terenie znajduje się wyciąg krzesełkowy, talerzykowy oraz taśmowy. Ponadto, na miejscu są dostępne najszersze w Polsce trasy zjazdowe niebieskie, czerwono-niebieskie oraz zielone, podzielone przez wzgląd na poziomy trudności. Kompleks Zagroń jest idealnym miejscem dla rodzin, które kochają sport lub pragną poszerzyć swoje umiejętności. Całodzienna zabawa w ośrodku narciarskim z pewnością przypadnie dzieciom do gustu. Ponadto, na terenie Kompleksu Zagroń znajduje się również szeroki wachlarz obiektów gastronomicznych, noclegowych oraz szkoleniowych. Inną atrakcją jest Natural Park, czyli pełen alejek i kaskad obszar zbudowany z kamienia, otoczony licznymi drzewami i krzewami.

7. Ośrodek Edukacji Ekologicznej

Na kompleks składa się Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej oraz Centrum Ursus, które podkreślają piękno otaczającej nas przyrody oraz pozwalają na głębsze poznanie świata natury i zwierząt w Istebnej

8. Park Wodny Olza

W Istebnej znajduje się Aquapark, czyli obiekt pełen krętych zjeżdżalni, rwących rzek, wodospadów, leżaków z masażami wodnymi, grot skalnych, saun, jacuzzi, gejzerów oraz ścianek wspinaczkowych. Dla najmniejszych stworzony basenik dla maluszków, a dla nieco większych dzieci powstał specjalny brodzik. Temperatura ciepłych wód w obiekcie wynosi 30 stopni, dzięki czemu na terenie Aquaparku można spędzić cały dzień.

9. Akacjowy plac zabaw

Dzieci w Istebnej mogą także skorzystać z wykonanego całkowicie z drewna, ekologicznego parku zabaw usytuowanego w otoczeniu pięknych górskich widoków i lasów.

10. Pracownia rodzin Konarzewskich

Pracownia Rodzin Konarzewskich stanowi kolejne muzeum, które warto odwiedzić w Istebnej. To właśnie w tym miejscu poznać można losy wspomnianej rodziny osiedlonej w miasteczku na początku lat dwudziestych XX wieku. W tym miejscu znajduje się pracownia rzemiosła artystycznego, kaplica, pensjonat oraz Muzeum Sztuki Śląskiej, które również warto zwiedzić. Turyści mogą podziwiać przedmioty należące do kompozytora Stanisława Konarzewskiego, malarstwo i rzeźbiarstwo Ludwika Konarzewskiego oraz dzieła malarskie Iwony i Antoniego Konarzewskich.

Istebna jest jedną z najciekawszych miejscowości w województwie śląskim. Otoczona pięknymi krajobrazami oraz leśnymi terenami, jest miasteczkiem wielu znanych lokalnie artystów. Dzięki różnorodnym muzeom dzieci mogą poznać historię tamtejszego malarstwa, muzyki oraz szeroko pojętego rzemiosła, oraz poznać historię tego niezwykłego miejsca. Dla tych, którzy preferują formy aktywnego wypoczynku, miasteczko również przygotowało ciekawą ofertę turystyczną. Dzieci mogą skorzystać w Istebnej z parków wodnych i linowych, ścieżek spacerowych oraz ośrodka narciarskiego pełnego tras o różnym stopniu trudności.

Czytaj dalej: Najlepsze atrakcje w Istebnie