Polska

Najlepsze atrakcje w Zielonej górze

Zielona Góra
źródło: Staszek99 / Wikipedia

Zielona Góra jest miastem w województwie lubuskim, przepięknie położonym na rozległych wzgórzach na zboczu doliny Odry. Rzeka przecina w tym miejscu pasmo wzniesień tworząc Wał Zielonogórski, Razem z Nową Solą i Sulechowem miasta tworzą tzw. Lubuskie Trójmiasto.

Zobacz też -> Najlepsze atrakcje w Zielonej Górze

Nazwa mówi sama za siebie – miasto naprawdę pełne jest zieleni. Wjeżdża się do niego nie przez przedmieścia pełne zabudowań handlowych i gospodarczych, wprost z bujnego, zielonego lasu! Miasto znane jest przede wszystkim ze swoich wielowiekowych tradycji winiarskich, które przyciągają co roku rzesze turystów. Lecz nie tylko dla miłośników tego szlachetnego trunku znajdą się w Zielonej Górze liczne atrakcje. Miasto nie ucierpiało zbyt mocno w czasie zawieruchy wojennej, przez co po dziś dzień możemy cieszyć się tu pięknem zabytków i miejsc naznaczonych historią.

Warto przyjechać do Zielonej Góry we wrześniu, gdy odbywa się tu wielka impreza Winobranie, czyli inaczej mówiąc Dni Zielonej Góry. Jest to największa, coroczna tego typu impreza w regionie, trwająca około tygodnia. Towarzyszą jej liczne pomniejsze imprezy organizowane przez lokalne stowarzyszenia i kluby, jarmarki i koncerty a także prezentacje wyrobów lokalnych rzemieślników. Najważniejsze jednak są lubuskie wina! Głównym punktem imprezy, najbardziej znanym i najbardziej kolorowym jest korowód. Organizuje go przeważnie Teatr Lubuski, zapraszając do współpracy tancerzy-amatorów, szczudlarzy, teatry uliczne oraz uczniów zielonogórskich szkół. Korowód to przemarsz kilkusetosobowej grupy barwnie poprzebieranych osób, które dostojnie kroczą za królem całego winobrania – czyli bogiem Bachusem. Na pięknie przystrojonych platformach przewożone są wina z poszczególnych winnic, którymi częstowani są przechodnie. W czasie Winobrania odbywa się wiele imprez towarzyszących, jak na przykład występy gwiazd znanych z estrady. Obowiązkowym punktem corocznych obchodów jest Winobraniowy Konkurs Win, Jarmark Winobraniowy, Spotkania Teatralne, wycieczki trasą podzielonogórskich winnicach a także nastrojowe rejsy galarem po rzece Odrze. W czasie trwania Dni Zielonej Góry warto odwiedzić Miasteczko Winiarskie. To tutaj winiarze z całego regionu prezentują swoje wyroby w maleńkich, drewnianych domkach.

Co warto zobaczyć w Zielonej Górze

W Zielonej Górze bardzo szybko powstaje w ostatnim czasie sporo obiektów, które zainteresować mogą całe rodziny, a szczególnie dzieci. Zielona Góra słynie z rozlokowanych w tym rejonie winnic, którym sprzyja łagodny klimat, duże nasłonecznienie oraz dogodne położenie na wzgórzach. Wino to trunek co prawda dla dorosłych, ale ponieważ tutejsze winnice stały się tak popularne – pomyślano także o dzieciach. Dla najmłodszych przygotowano – nieco na wzór wrocławskich krasnali – Szlak Bachusikowy, czyli kilkadziesiąt wesołych figurek zlokalizowanych wzdłuż jednego z najdłuższych w naszym kraju deptaków. Bachusiki to dzieci boga wina Bachusa. Ich figurki są urocze, znajdują się w ciekawych turystycznie miejscach w mieści, np. na ścianie Wieży Łaziebnej (Głodowej), przy Ratuszu, przy reliktach na Rynku, nad arkadami apteki, w oknie budynku Filharmonii, przy Palmiarni i w wielu innych punktach Zielonej Góry. Poszukiwać ich można z mapą dostępną w Centrum Informacji Turystycznej. Każdy z uroczych małych Bakusików ma swoje imię, np. Winolubikus, Odpadek, Ciekawek. Poszukiwanie figurek to wspaniały sposób na spędzenie ciekawego dnia wraz z dziećmi, którym z pewnością spodoba się ta zabawa, a przy okazji pozwiedzają interesujące miejsca w Zielonej Górze.

W samym centrum Zielonej Góry, niedaleko Starego Miasta, znajduje się malownicze wzniesienie porośnięte winoroślą sprzed 200 lat. To właśnie Winne Wzgórze, jedna z atrakcji miasta. Winnice zajmują tu około 3, 2 hektara powierzchni. Wzgórze jest ulubionym miejscem spacerów mieszkańców Zielonej Góry a także przyjeżdżających do miasta licznych turystów, którzy z jego szczytu podziwiać mogą przepiękną panoramę najbliższej okolicy. Na szczycie Winnego Wzgórza postawiono niedawno imponującą Palmiarnię, którą warto odwiedzić zwłaszcza w czasie niepogody, jak również liczne altanki i ławeczki dla spacerowiczów.

Zielona Góra posiada imponującą, rozległą Starówkę, którą warto odwiedzić przyjeżdżając do miasta. Zachował się tutaj niepowtarzalny, unikatowy, XIII – wieczny układ przestrzenny z rynkiem na planie prostokąta. Odchodzi od niego 6 uliczek. Zabudowania na rynku to przede wszystkim XIX-wieczne pełne uroku kamienice, bogato i ciekawie zdobione w stylu eklektycznym, modernistycznym a także neorenesansowym. Przetrwały one w niemal nienaruszonym stanie działania wojenne i do dziś w swej oryginalnej formie zdobią starówkę Zielonej Góry.

Przy niepogodzie warto wybrać się do Centrum Keplera. Tutaj nowoczesność miesza się z dawnymi dziejami, tu możemy poprzez zabawę poznać ciekawostki z dziedziny wielu nauk. Centrum Nauki Keplera to dwa obiekty – Planetarium Wenus oraz Centrum Przyrodnicze. Zarządza nimi Zielonogórski Ośrodek Kultury. Planetarium Wenus jest największym tego typu obiektem w zachodniej Polsce. Zostało oddane do użytku w Zielonej Górze w roku 2015. O jego wyjątkowości stanowi fakt zastosowania ruchomej kopuły, która przystosowana jest do zmian kąta nachylenia względem oglądających na widowni w czasie pokazu. Tylko w trzech planetariach na świecie zastosowano taką technologię. Kopuła w Planetarium Wenus waży blisko 3 tony i ma około 10 metrów średnicy. Jednocześnie na widowni mogą przebywać 93 osoby. W Planetarium zastosowano nowoczesny unikatowy system projekcyjny, który umożliwia wyświetlanie pokazów gwiaździstego nieba a także inne projekcje, również w technice fulldome oraz w 3D. Możemy tu oglądać zarówno seanse edukacyjne adresowane głównie do młodzieży oraz dzieci, a także filmy, które przedstawiają kroki milowe w dziejach kosmonautyki, astronomii i podbojów kosmosu.

Na terenie Planetarium znajdziemy także Laboratorium Optyczne „Jaskinia Światła” , gdzie interaktywne stanowiska przybliżą nam pasjonujące zjawiska optyczne. Jest tu również ekspozycja astronomiczna „Układ słoneczny”, gdzie zastosowano wyjątkowy system projekcji multimedialnych na kuli- ekranie sferycznym. Zwiedzić można także ciekawą wystawę meteorytów z ponad setką okazów, jak również ekspozycję poświęconą patronowi zielonogórskiego obiektu – Janowi Keplerowi.

Dla młodych wielbicieli przyrody czeka interaktywne Centrum Przyrodnicze. Centrum mieści się w budynku XIX-wiecznej fabryki tekstylnej, która w czasie II wojny światowej została zmieniona w fabrykę zbrojeniową. Obecnie, po renowacji i rewitalizacji obiektu, możemy tu w atrakcyjny sposób pogłębić swą wiedzę z zakresu biologii, geografii, fizyki czy chemii. Służą do tego nowoczesne, interaktywne stanowiska, przy których goście (w szczególności dzieci! ) mogą samodzielnie przeprowadzać rozmaite doświadczenia. Stanowisk jest 34 i wciąż powstają nowe, aby zapewnić zwiedzającym ciekawe doznania oraz niepowtarzalną, bardzo pouczającą zabawę. Znajdziemy tu przeglądarkę rentgenowską, mikroskopy, powietrzne działo czy na przykład efektowną kulę plazmową. W zrozumieniu poszczególnych zjawisk i obsłudze stanowisk interaktywnych pomagają zwiedzającym przewodnicy-animatorzy. Często zmieniane są w Centrum interesujące wystawy czasowe, związane np. z rękodziełem. Można wziąć również udział w zorganizowanych warsztatach, spotkaniach z ciekawymi ludźmi (np. podróżnikami) czy uczestniczyć w zajęciach z cyklu Akademii Młodego Biologa.

Warto wybrać się wraz z dziećmi do Palmiarni, aby zobaczyć jedną z najwyższych palm w Polsce, a także do Ogrodu Botanicznego z mini zo, o po którym biegają ciekawe świata surykatki. Palmiarnia, która stoi na szczycie Wzgórza Winnego, jest niewątpliwie jednym z najbardziej charakterystycznych i znanych miejsc w mieście. Zlokalizowana jest w miejscu historycznym, gdzie 200 lat temu mieścił się dawny dom winiarza Augusta Gremplera. Był on założycielem pierwszej wytwórni wina musującego na tych terenach. Jego zakłady zbankrutowały na przełomie XIX i XX wieku. Na tyłach dawnych zabudowań winiarni w 1961 roku zbudowano szklarnię, a w niej posadzono kilka palm i urządzono kawiarnię. Szybko zyskała ona dużą popularność i wymagała rozbudowania aby przyjąć licznie odwiedzających to miejsce gości. Dwukrotnie przebudowywano szklarnię, by móc pomieścił imponujący zbiór roślin – ostatni raz w 2006 roku, gdy cenna palma daktylowa wyrosła ponad dach. Zbudowano Nową Palmiarnię w centrum miasta, imponujący gmach z wielkimi tarasami widokowymi. Oddano ją do użytku w roku 2008. W środku, pośród bogatej roślinności, znajduje się restauracja, kawiarnia, taras widokowy z przepiękną panoramą Zielonej Góry oraz mediateka. Z najwyżej umiejscowionego tarasu Palmiarni zobaczymy przepiękne zielone wzgórza, na których położone jest miasto.

Co jeszcze warto zobaczyć w Zielonej Górze? Ciekawym obiektem są doskonale zachowane fragmenty dawnych obronnych murów miejskich. Pochodzą one najprawdopodobniej z pierwszej połowy wieku XV. Pierwotnie były to mury z kamienia polnego i cegły, którymi umacniano istniejące usypane wały ziemne. Wtedy też powstały liczne bramy, baszty a także fosa. Całe mury miejskie otaczające Zieloną Górę miały długość około ośmiuset metrów a kształtem swym przypominały elipsę. Po dziś dzień zachowały się fragmenty średniowiecznych murów, m. in. część Bramy Nowej – tak zwana Wieża Łazienna (zwana też Łaziebną albo Głodową), którą znajdziemy przy skrzyżowaniu ulic Krawieckiej i Masarskiej. Do dziś widoczne są na wieży ślady po zamurowanym przejściu. Fragmenty murów obejrzeć także możemy w okolicach ulicy Sobieskiego jak również na Placu Powstańców Wielkopolskich.

Kiedy pogoda nie dopisuje, gdy chcemy odpoczywać aktywnie z całą rodziną, warto odwiedzić Centrum Rekreacyjno – Sportowe. Znajduje się tu hala sportowa na 5000 miejsc a także kompleks basenowy z efektownymi zjeżdżalniami i balonem wodnym. Idealne miejsce na aktywny odpoczynek zarówno dla dorosłych jak i dla najmłodszych ! W obiekcie znajdziemy również siłownię, salę do squasha, salę zabaw dla dzieci, restaurację, sklep sportowy i oraz salon odnowy biologicznej.

Ogród Botaniczny wraz z Mini Zoo otwarto w roku 2007, po ponad półwiecznej nieobecności. Na powierzchni 2, 5 hektara możemy obcować z blisko pół tysiącem gatunków i odmian roślin pochodzących głównie z Półkuli Północnej. W Mini Zoo, ulubionej atrakcji najmłodszych, obejrzymy urocze surykatki a także barwne pawie.

Na młodych entuzjastów sportów akrobatycznych czeka nie lada atrakcja, czyli Park Trampolin – Skokoloco. Jest to wyjątkowe miejsce, łączące ze sobą sport oraz niebywałą wprost rozrywkę. Na przestrzeni ponad 1500m2 umieszczono rzędy batut służących do zabawy oraz wysokich skoków z akrobacjami.

Kolejnym ciekawym miejscem dla miłośników adrenaliny jest otwarty sezonowo Park Linowy Dzika Ochla. Wspinanie się tutaj to doskonała zabawa zarówno dla dzieci i młodzieży, jak również dla dorosłych. Wśród atrakcji parku linowego znajdziemy m. in.: dmuchańce, statek piracki, rowery wodne, ścianę wspinaczkową. Istnieje tu także możliwość zorganizowania ogniska.

W mieście znajdziemy także ciekawe kawiarnie, lodziarnie i inne słodkie miejsca w których dorośli mogą odpocząć wraz z najmłodszymi i gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Czytaj dalej: Atrakcje dla dzieci które znajdziemy w Zielonej Górze