Polska

Najlepsze Atrakcje w Okolicach Rzeszowa

okolice Rzeszowa

Województwo podkarpackie to region Polski, który przez długi czas był bardzo niesprawiedliwie niedoceniany przez turystów. W całej Polsce uważano, że jest to raczej ubogi region, w którym nie znajdziemy zbyt wielu ciekawych rzeczy do zobaczenia. W rzeczywistości tereny te skrywają w sobie mnóstwo niezwykłych skarbów. Stolica regionu – Rzeszów – sam w sobie ma do zaoferowania bardzo wiele. Spędzając tam czas warto również dowiedzieć się, jakie ciekawe atrakcje znajdziemy w najbliższej okolicy. Co warto zobaczyć w okolicach Rzeszowa.

1. Zamek w Łańcucie

Jest to jeden z najbardziej znanych zamków w Polsce. Pomimo tego, że zamek istniał w tym miejscu już wcześniej, jego główna rozbudowana miała miejsce w XVII wieku. Dzięki temu rezydencja uniknęła między innymi okrutnego losu i nie została zdobyta przez Szwedów w czasie słynnego Potopu. Dziś zamek jest bardzo ważnym obiektem turystycznym w regionie. Możemy w nim podziwiać piękne, zabytkowe wnętrza i dowiedzieć się wiele na temat życia dawnej polskiej szlachty.

2. Przemyśl

Miasto położone na granicy polsko – ukraińskiej oferuje wiele interesujących atrakcji. Pomimo tego, że samo miasto nie jest wielkie, liczba tutejszych zabytków i przykładów starej architektury jest ogromna. Znajdują się tu między innymi pałace dawnych rodzin szlacheckich znaczących dla całej tej okolicy, takich jak Lubomirscy. Wśród obiektów sakralnych znajdziemy zarówno kościoły rzymskokatolickie, jak i świątynie protestanckie oraz cerkwie.

3. Twierdza Przemyśl

W bezpośrednim sąsiedztwie Przemyśla znajduje się ogromny zespół umocnień. Na początku I wojny światowej była to trzecia największa twierdza Europy. Umocnienia zaczęto budować już w XIX wieku. Odegrały one niezwykle ważną rolę w czasie I wojny światowej, kiedy toczyły się tu ciężkie walki pomiędzy armią austriacką a rosyjską. Obecnie jest to dobrze zorganizowany zespół turystyczny, który można zwiedzać na kilka sposobów. Oprócz odwiedzania pojedynczych fortów można zdecydować się na przebycie pieszo lub rowerem szlaku, który biegnie wzdłuż całych fortyfikacji.

4. Mielec

Mielec, pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, jest istotny dla całej historii regionu podkarpackiego. Szczególnego znaczenia miasto zaczęło nabierać od XIX wieku, kiedy nastąpił znaczny rozwój przemysłu. Dziś Mielec znany jest jako „lotnicze miasto”. Zarówno w okresie przedwojennym, jak i powojennym działało tu wiele przedsiębiorstw z branży lotniczej. Również dzisiaj istnieje tu wiele firm, które zajmują się produkcją różnych samolotów i śmigłowców. Do najbardziej znanych należy zakład będący własnością firmy Sikorsky Aircraft Corporation, w którym produkuje się słynne śmigłowce Black Hawk.

5. Sanok

Sanok jest jednym z kilku stosunkowo niewielkich miast na terenie Podkarpacia, do których zdecydowanie warto zajrzeć. Miasta te posiadają bardzo ciekawą i bogatą historię. Architektura którą możemy oglądać w nich dzisiaj to piękny przykład niewielkich miast galicyjskich, w których mieszała się kultura polska, ukraińska czy żydowska. Na szczególną uwagę zasługuje tu miejski rynek z wieloma pięknymi kamienicami oraz obiektami sakralnymi, na czele z kościołem oo. Franciszkanów.

6. Krosno

Krosno jest kolejnym ciekawym punktem na mapie Podkarpacia. Historia miasta sięga już średniowiecza. Również tutaj jednym z najciekawszych punktów jest zabytkowy rynek, z architekturą pochodzącą głównie z XIX wieku. Warto odwiedzić również tutejsze Muzeum Rzemiosła. Znaleźć można w nim wiele eksponatów pokazujących dawne techniki i pracę rzemieślników z minionych wieków.

7. Zamek Kamieniec

Niedaleko Krosna położone są ruiny zamku Kamieniec. Budowla powstała jeszcze w średniowieczu, jako gotycki zamek. Później jednak została przebudowana w stylu renesansowym. Na przestrzeni wieków zamek stanowił istotną budowlę warowną oraz siedzibę wielu znanych rodzin szlacheckich. Pomimo tego, że do dnia dzisiejszego zachowały się tylko jego ruiny, to obiekt nadal robi wielkie wrażenie. Spacerując wśród jego murów można wyobrazić sobie, jak potężną budowlą był on kiedyś.

8. Kopalnia ropy naftowej w Bóbrce

Stosunkowo niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że Podkarpacie jest kolebką całego, światowego przemysłu naftowego. To właśnie tutaj w XIX wieku słynny polski inżynier Ignacy Łukasiewicz ze swoimi wspólnikami założył pierwszą na świecie kopalnię ropy. Wśród wielu innych osiągnięć Łukasiewicza warto wymienić również wynalezienie lampy naftowej. Obecnie na terenie dawnej kopalni znajduje się niezwykle ciekawy skansen – swoją drogą, pierwszy taki obiekt w całej Europie, prezentujący dawne techniki wydobywania ropy naftowej. Jest to wspaniała atrakcja między innymi dla osób zainteresowanych technologią i dawnym przemysłem.

9. Klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu

Zagórz to niewielka miejscowość położona w powiecie sanockim. Znajdują się tu jedne z najwspanialszych ruin obiektów sakralnych i warownych w całej Polsce. Klasztor powstał nieco wcześniej, ale jego złoty wiek przypada na XVIII stulecie. Budowla miała iście monumentalny wygląd. Jej położenie na niewielkim wzgórzu sprawia dodatkowo, że zdecydowanie góruje nad całą okolicą. Klasztor został jednak opuszczony po wielkim pożarze w XIX wieku. Nie odbudowano go do dzisiaj, ale jego ruiny wciąż są wspaniałą atrakcją.

10. Bieszczady

Bieszczady to jednocześnie stosunkowo mało uczęszczane, jak i bardzo znane polskie góry. Pasmo znajduje się w południowo – wschodnim rogu Polski, a dojazd od Rzeszowa jest bardzo łatwy. Bieszczady nie są może najwyższymi górami w Polsce, ale jednocześnie słyną ze swojej dzikości i niezwykłego charakteru. Zdecydowanie warto je odwiedzić, tym bardziej, że znajdziemy tam mnóstwo lekkich szlaków które nie wymagają wcale szczególnej kondycji.

Czytaj dalej: Rzeszów – Atrakcje dla dzieci