Ciekawostki

Matura angielski — jak się przygotować i co warto powtórzyć?

uczniowie piszących i zdających egzamin w klasie

Jeśli zależy Ci na dobrym wyniku matury z angielskiego, z pewnością chcesz wiedzieć, jak skutecznie się przygotować i co warto powtórzyć przed egzaminem — praktyczne wskazówki znajdziesz poniżej. Przeczytaj także, jak się uczyć, gdy masz niewiele czasu!

Przed maturą masz z pewnością wiele zajęć i obowiązków, a czas do egzaminu płynie nieubłaganie. Z odpowiednim przygotowaniem z pewnością uzyskasz satysfakcjonujący wynik na podstawowej lub rozszerzonej maturze — choćby dlatego, że odpowiedzialnie podchodzisz do przygotowań i właśnie czytasz o tym, jak zrobić to lepiej!

Matura angielski — jak się przygotować, żeby zdać?

Rozpoczęcie przygotowań z dużym wyprzedzeniem i regularna nauka to podstawa sukcesu. Warto wyznaczyć konkretne dni na naukę angielskiego i zapisać je w kalendarzu. Nawet krótkie sesje nauki, ale powtarzane regularnie, dadzą dobre efekty.

Ważnym elementem przygotowań do matury z angielskiego jest uważne słuchanie na lekcjach. Możesz zapamiętać w ten sposób wiele materiału, więc wykorzystaj zajęcia na 100%, by mniej czasu spędzać nad książkami w domu. Uczestnicz w lekcji, zadawaj pytania, a jeśli masz możliwość zapisania się na dodatkowe zajęcia — zrób to! Alternatywą są korepetycje z angielskiego, które warto rozważyć, jeśli przygotowujesz się do matury rozszerzonej i zależy Ci na wysokim wyniku.

Przygotowując się do matury, warto wypełniać próbne arkusze lub matury z poprzednich lat. Dzięki temu poznasz specyfikę pytań i sam układ egzaminu. Ważnym elementem nauki jest poznawanie nowego słownictwa, najlepiej pogrupowanego na działy tematyczne. Naukę słówek ułatwiają fiszki. Nie pomijaj nauki gramatyki — możesz przygotować mapy myśli z cechami charakterystycznymi każdego czasu i powiesić je w pokoju. Dzięki temu będziesz mógł powtórzyć materiał np. przed wyjściem do szkoły.

Nie zapominaj o dłuższej wypowiedzi pisemnej na egzaminie. Może to być e-mail lub list, wypowiedź na forum, list formalny, artykuł, rozprawka. Zobacz wzory, wypisz sobie i przyswój przydatne zwroty i ćwicz pisanie takich form. Przydatne z pewnością okażą się repetytoria maturalne, w których ważne informacje są przekazywane w prosty sposób i pogrupowane w łatwe do przyswojenia działy, np.

  • 100 dni do matury. Gotowy plan nauki
  • Vademecum. Matura 2022. Język angielski
  • Dasz radę! Język angielski. Zbiór zadań
  • Teraz matura. Język angielski. Arkusze maturalne. Poziom podstawowy

Jak uczyć się angielskiego, gdy masz mało czasu?

Przygotowania do matury pochłaniają sporo czasu, a wielu uczniów skupia się na innych przedmiotach i język obcy schodzi na dalszy plan. Tymczasem możliwość nauki języka mamy zawsze i wszędzie. Przyswajanie nowych słówek, reguł gramatycznych lub poznawanie tekstów w tym języku nie wymaga takiego skupienia jak obliczenia matematyczne czy wzory chemiczne. Wykorzystaj te momenty w ciągu dnia, kiedy i tak nie możesz poświęcić czasu na produktywną naukę czegoś innego — kiedy idziesz dokądś pieszo, jedziesz tramwajem, czekasz w kolejce lub spędzasz przerwę czy okienko w szkole.

Zawsze noś ze sobą repetytorium Matura: angielski (kupione np. na stronie taniaksiazka.pl), by móc powtórzyć ważne zasady, i trochę fiszek, dzięki którym powtórzysz słownictwo nawet podczas jazdy komunikacją miejską. Słuchaj podcastów lub audiobooków w języku angielskim (np. czekając w kolejce czy idąc). Zaobserwuj w social mediach zagraniczne konta lub profile służące do nauki języka, by pojawiały się na Twoich tablicach. Zainstaluj aplikacje językowe na telefon. Jeśli w wolnych chwilach lubisz oglądać filmy lub seriale, włączaj język angielski z angielskimi napisami. Jeśli lubisz czytać — spróbuj czytać książkę w języku angielskim (choćby bajkę dla dzieci!). Takie regularne obcowanie z językiem angielskim jest bardzo skutecznym sposobem na naukę, a przy tym nie zajmie Ci wolnych dni lub popołudni, które — być może — wolisz poświęcić na inny przedmiot.

Co powtórzyć przed maturą?

Podczas ostatnich powtórek nie próbuj przerabiać ponownie całego materiału — na to jest już za późno. Przypomnij sobie najważniejsze zasady dotyczące używania czasów i charakterystyczne dla nich słowa. Powtórz zwroty potrzebne do wypowiedzi pisemnych (grzecznościowe, wprowadzające, nawiązujące czy kończące). W miarę możliwości wróć także do tematów, które sprawiały Ci trudność podczas nauki. Dużym ułatwieniem w skutecznych powtórkach będzie repetytorium lub podręczniki szkolne. Zwykle znajdują się w nich podsumowania działów — to najprostszy sposób na całościową powtórkę.

Nawet jeśli język angielski nie jest Twoim ulubionym przedmiotem, miej na uwadze, że posługiwanie się językiem obcym to bardzo praktyczna umiejętność. Wiedza przyswojona do matury może przydać się w przyszłości. Życzymy powodzenia na egzaminie!