Ciekawostki

30 Największych Państw Świata

świat
fot. pixabay.com

Może nie każdy zdaje sobie sprawę, ale aż 71% powierzchni na świecie zajmuje woda. Zaledwie 29% to kontynenty. Dużo, nie dużo. Wszystko uzależnione jak się na to spojrzy. Jakie są największe państwa na świecie? Ocean Spokojny zajmuje 155 557 000 km2. Żaden kraj nie jest w stanie go pobić. Czas więc sprawdzić kto jest liderem, a kto zajmuje odległe, 30 miejsce.

1. Rosja

Państwo, które znajduje się na kontynencie europejskim i w Azji, zajmuje 17 098 242 km2. Chyba nikogo nie dziwi ten fakt, że kraj o którym ostatnio mówi się na ogół negatywnie, znajduje się na pierwszym miejscu. Zgodnie z zapisami znajdującymi się w konstytucji, znajduje się tam aż 85 jednostek federalnych. Ciekawostką jest to, że z jednej strony Rosja graniczy z Oceanem Spokojnym i…Polską. Na szczęście na granicy rosyjsko-polskiej jest spokojnie.

2. Kanada

Jej powierzchnia to 9 984 670 km2. Stolica znajduje się w Ottawie. Pomimo tego, że Kanada leży w Ameryce Północnej.

3. Chiny

A dokładnie to Chińska Republika Ludowa, która ma 9 596 960 km2. Stolica znajduje się w Pekinie. To państwo leżące w Azji, wyróżnia się monopartią socjalistyczną.

4. Stany Zjednoczone

Kraj, którego stolicą jest Waszyngton, zajmuje łącznie 9 525 067 km2. W składzie tego kraju znajduje się również Portoryko, Guam, Mariany Północne, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Samoa Amerykańskie, Dalekie Wyspy Mniejsze Stanów Zjednoczonych. Zapewne wiele osób nie słyszało o kilku z tych miejsc.

5. Brazylia

Kraj, którego jest Brasilia, ma powierzchnię 8 515 767 km2. Republika federalna zawsze zarządzana jest przez urzędującego prezydenta.

6. Australia

Stolicą jest Canberra. Łącznie kontynent-kraj zajmuje powierzchnię 7 682 300 km2. Do tego państwa zaliczają się także Wyspy Heard i McDonald, Norfolk, Wyspa Bożego Narodzenia, Wyspy Kokosowe, Wyspy Morza Koralowego (całość obejmuje rafy koralowe i niewielkie wyspy, jakie rozrzucone są na obszarze 780 000 km2), Wyspy Ashmore i i Cartiera.

7. Indie

Stolica to New Delhi. Ten egzotyczny kraj zajmuje 3 287 263 km2.

8. Argentyna

Republika Argentyńska ma swoją stolicę w Buenos Aires. Cały kraj zajmuje 2 780 400 km2. Jak sama nazwa wskazuje, jeżeli chodzi o ustrój, ma się do czynienia z republiką.

9. Kazachstan

Republika Kazachstańska ma 2 724 900 km2. Stolica to Nur-Sułtan. W Kazachstanie ma się do czynienia z demokracją. Głową państwa jest prezydent, a szefem rządu jest premier.

10. Algieria

Zajmuje 2 381 741 km2. Jej cała nazwa to Algierska Republika Ludowo-Demokratyczna. Ustrój polityczny to unitarna semi prezydencka republika ludowa. Stolica tego kraju znajduje się w Algier. Głową państwa jest prezydent. Tutaj także na czele rządu stoi premier.

11. Demokratyczna Republika Konga

Państwo, które zajmuje 2 344 858 km2. Jest to drugie pod względem powierzchni, jakie można znaleźć na kontynencie afrykańskim. Jeżeli chodzi o liczbę ludności, to zajmują oni trzecie miejsce w Afryce. Językiem urzędowym jest francuski. Stolica znajduje się w Kinszasa. Obowiązuje tu na co dzień Konstytucja Demokratycznej Republiki Konga. Głową państwa jest prezydent.

12. Arabia Saudyjska

A dokładnie Królestwo Arabii Saudyjskiej, które zajmuje 2 149 690 km2. Językiem urzędowym jest arabski. Stolica znajduje się w Rijad. Ustrój polityczny to unitarna islamska monarchia absolutna. Na czele państwa znajduje się Król. Tutaj także ma się do czynienia z Księciem Koronnym. Szefem rządu jest z kolei premier.

13. Meksyk

Chociaż należałoby powiedzieć, że Meksykańskie Stany Zjednoczone. Ich powierzchnia wynosi 1 964 375 km2. Nie ma tu języka urzędowego, jednak zdecydowana większość ludności korzysta z hiszpańskiego. Łącznie na szczeblu lokalnym rozróżnia się tutaj aż 68 języków. Stolica Meksyk. Ustrój polityczny to republika federalna.

14. Indonezja

Republika Indonezji zajmuje 1 904 569 km2. Językiem urzędowym jest indonezyjski. Stolica znajduje się w Dżakarcie. Indonezja to tak naprawdę wyspiarskie państwo unitarne, które podlega prezydentowi i premierowi. Obywatele opierają swoje prawa na Konstytucji Republiki Indonezyjskiej.

15. Sudan

Afrykańska Republika Sudanu zajmuje łącznie 1 861 484 km2. Znaleźć ją można nad Morzem Czerwonym. Kraj graniczy aż z siedmioma państwami, w tym z Egiptem i Erytreą. Językiem urzędowym jest arabski, a zaraz zanim angielski. Stolicą Sudanu jest Chartum. Na co dzień obowiązuje tutaj konstytucja. Głową państwa jest przewodniczący Tymczasowej rady Suwerennej. Szefem rządu jest premier.

16. Libia

Oficjalnie Państwo Libia, które ma swoją stolicę w Trypolisie, zajmuje łącznie 1 759 540 km2. Na co dzień ma się to do czynienia z demokracją. Językiem urzędowym jest arabski. Głową państwa jest Przewodniczący Rady Prezydenckiej. Szefem rządu jest premier. To właśnie ten kraj, gdzie w zdecydowanej większości ma się do czynienia z pustyniami. Jeżeli ktoś chciałby zobaczyć na własne oczy Pustynię Libijską lub Saharę, to już będzie wiedział, gdzie ma się udać. Libia graniczy m.in. z Egiptem, Sudanem, a także z Algierią i Tunezją.

17. Iran

Oficjalnie Islamska Republika Irańska zajmuje łącznie 1 648 195 km2. Stolicą jest Teheran. Ustrój polityczny to republika irańska. Głową Państwa jest Najwyższy Przywódca. Szefem rządu jest prezydent. Językiem urzędowym jest perski. Znaleźć można ten kraj pomiędzy Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską a Zatoką Omańską. Cały kraj został podzielony na 31 ostanów. Oficjalną religią jest islam szyicki. Można tutaj znaleźć także katolików.

18. Mongolia

To azjatyckie państwo, jakie zajmuje 1 564 116 km2. Językiem urzędowym jest mongolski. Stolica znajduje się w Ułan Bator. Głową państwa jest prezydent. Szefem rządu premier. Jest to demokracja, która graniczy z Chińską Republiką Ludową, Rosją. Jest to jeden z tych krajów, które w Azji nie mają dostęp do morza. W stolicy zamieszkuje aż ok. 47% ludności tego kraju. Można tu na co dzień spotkać buddystów, islamistów, szamanistów, chrześcijan, a także osoby, jakie na co dzień nie deklarują przynależności do żadnej wiary.

19. Peru

Republika Peru zajmuje aż 1 285 216 km2. Stolicą jest Lima. W kraju można spotkać aż trzy języki urzędowe. Jest to hiszpański, keczua i ajmar. Głową państwa jest prezydent. Szefem rządu jest premier. Amerykańskie państwo można w zdecydowanej większości spotkać katolików i ewangelików.

20. Czad

Republika Czadu, którą można znaleźć w Afryce, to kolejne państwo, jakie nie ma dostępu do morza. Zajmuje ona łącznie 1 284 000 km2. Głową Państwa jest Przewodniczący Tymczasowej Rady Wojskowej. Szefem rządu jest premier. Stolicą jest Ndżamena. Ustrój polityczny to dyktatura wojskowa. Językiem urzędowym jest francuski i arabski. Kraj graniczy z Kamerunem i Nigerią.

21. Niger

Kraj, któy swoim zasięgiem obejmuje 1 267 000 km2. Językiem urzędowym jest francuski. Stolica to Niamey. Głową państwa jest Przewodniczący Narodowej Rady Ocalenia. Dyktatura wojskowa to ustrój polityczny. To właśnie w Republice Nigru znajduje się Sahara.

22. Angola

Republika Angoli to kolejne afrykańskie państwo, jakie zajmuje łącznie 1 246 700 km2. Językiem urzędowym jest portugalski. Stolicą jest Luanda.

23. Mali

Zajmuje siódme miejsce, jeżeli chodzi o państwa leżące w Afryce. Mali ze stolicą w Bamako ma łącznie 1 240 192 km2. Można tu wyróżnić kilkanaście języków urzędowych, w tym m.in. bambara, dogon, songhaj, fula.

24. Południowa Afryka

Republika Południowej Afryki ma 1 219 090 km2. Wyróżnia się tu trzy stolice. Pretoria to stolica egzekutywna. Kapsztad to stolica legislacyjna. Bloemfontein to stolica sądownicza. Tutaj także ma się do czynienia z kilkunastoma językami urzędowymi, m.in. afrikaans, angielski, tsonga, zulu.

25. Kolumbia

Na chwile czas uciec do Amerykii, gdzie czeka Republika Kolumbii, która zajmuje 1 138 910 km2. Stolica znajduje się w Bogocie. Głową państwa i szefem rządu jest jednocześnie prezydent. Językiem urzędowym jest hiszpański.

26. Etiopia

Po chwilowym pobycie czas na to, aby ponownie powrócić do Afryki, gdzie tym razem czeka Federalna Demokratyczna Republika Etiopii, której powierzchnia łączna wynosi 1 104 300 km2. Językiem urzędowym jest mharski. Stolicą jest Addis Abeba. Kraj graniczy z Sudanem, Kenią, Erytreą. Typ państwa to parlamentarna republika federalna. Głową państwa jet prezydentem. Szefem rządu premier.

27. Boliwia

Oficjalnie Wielonarodowwe Państwo Boliwia znajdujące się w Ameryce, zajmuje łącznie 1 098 581 km2. Językiem urzędowym jest hiszpański i aż 36 języków lokalnych. Stolicą państwa jest Sucre i La Paz. Głową państwa i jednocześnie szefem rządu jest urzędujący prezydent.

28. Mauretania

Oficjalnie Islamska Republika Mauretańska. Państwo zajmuje łącznie 1 098 581 km2. Językiem urzędowym jest arabski i francuski. Stolicą jest Nawakszut. Typ państwa to republika islamska. Głową państwa jest prezydent. Szefem rządu premier.

29. Egipt

Oficjalnie Republika Arabska Egiptu ma łącznie 1 001 450 km2. Państwo położone jest w Afryce, ale graniczy z Azją. Oprócz tego Egipt graniczy także z Palestyną, a dokładnie Strefą Gazy, Izraelem, Sudanem i Libią. Stolicą jest Kair. Ustrój polityczny to demokracja. Głową państwa jest prezydent. Szefem rządu jest premier. Nazwa krau oznacza „Czarny Ląd”. Kraj graniczy z Morzem Śródziemnym i Morzem Czerwonym. Najwyższym punktem w kraju jest Góra Świętej Katarzyny, jaka ma prawie 2700 m.n.p.m.

30. Tanzania

United Republic of Tanzania (Zjednoczona Republika Tanzanii) to kraj położony we wschodniej Afryce, graniczący z Oceanem Indyjskim na wschodzie. Tanzania graniczy z wieloma krajami: Kenią i Ugandą na północy, Rwandą, Burundi i Demokratyczną Republiką Konga na zachodzie oraz Zambią, Malawi i Mozambikiem na południu. Kraj obejmuje również wiele wysp, w tym Zanzibar, Pemba i Mafia. Tanzania ma powierzchnię około 947 303 km², co czyni ją jednym z większych krajów w Afryce pod względem powierzchni.