Ciekawostki

15 Intrygujących Ciekawostek o Marlonie Brando

marlon brando
źródło: Studio publicity still / Wikipedia

Marlon Brando jest jedną z największych ikon kinematografii światowej dzięki zagraniu Dona Corleone w „Ojcu Chrzestnym”. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na jego temat.

1. Marlon Brando urodził się w stanie Nebraska. Jego ojciec był producentem past chemicznych, a cała rodzina miała pochodzenie, w którym mieszała się krew niemiecka, angielska, holenderska oraz irlandzka.

2. Jeszcze podczas drugiej wojny światowej Marlon Brando brał udział w warsztatach aktorskich, podczas których po raz pierwszy zetknął się z tak zwaną metodą Stanisławskiego. Realizm psychologiczny postaci był później jego znakiem rozpoznawczym, a kiedy odnosił pierwsze sukcesy, Lee Strasberg przypisywał je swoim naukom.

3. W 1951 roku Marlon Brando zagrał w niezwykle głośnym filmie pod tytułem „Tramwaj zwany pożądaniem”, a za rolę w nim otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara. Już rok później był nominowany do Oscara za rolę w filmie „Viva Zapata!”, a dwa lata później za film „Juliusz Cezar”.

4. W 1972 roku zagrał Vita Corleone w „Ojcu chrzestnym” Francisa Forda Coppoli i był to punkt zwrotny w jego karierze. Reżyser nalegał przed rozpoczęciem zdjęć, żeby rolę tę powierzyć najlepszemu aktorowi na świecie i wybór padł właśnie na Brando.

5. W 1973 roku Marlon Brando odmówił przyjęcia Oscara za rolę w „Ojcu chrzestnym”. Był to znak protestu przeciwko dyskryminacji Indian oraz fałszywemu przedstawianiu ich w hollywoodzkich westernach. Zamiast niego po Oscara wyszła młoda Indianka, która wyjaśniła powody, dla których aktor nie przyjmuje najważniejszej nagrody filmowej.

6. W 2001 roku Marlon Brando razem z amerykańskim aktorem komediowym, Chrisem Tuckerem, wystąpili w teledysku do utworu Michaela Jacksona, „You Rock My World”.

7. Marlon Brando był właścicielem małego archipelagu na Oceanie Spokojnym, gdzie przez jakiś czas mieszkał.

8. Miał doświadczenia homoseksualne i podkreślał, że się tego nie wstydzi. Był jednym z pierwszych aktorów w Hollywood, który oficjalnie przyznał się do swojej biseksualności. Jego partnerami byli na przykład Paul Newman, Marvin Gaye oraz James Dean.

9. W 1990 roku syn Marlona Brando został skazany za morderstwo przyjaciela swojej siostry. Zmarł dopiero w 2008 roku na zapalenie płuc.

10. Marlon Brando na planie filmowym zwracał uwagę za sprawą swojej nietypowej diety, która składała się w dużej mierze z zamawianych fast foodów oraz masła orzechowego, za którym bardzo przepadał.

11. W okresach, kiedy przybierał na wadze, przechodził na bardzo restrykcyjną dietę, ale nigdy nie mógł na niej zbyt długo wytrzymać. Dlatego też wracał do starych nawyków i uwielbiał wymyślać dla siebie wymyślne pseudonimy nawiązujące do sposobu odżywiania się w danym okresie.

12. Według rankingu brytyjskiej sieci filmowej UCI Marlon Brando zajmuje pierwsze miejsce wśród kinowych gangsterów wszech czasów.

13. Słynął z tego, że bardzo trudno się z nim pracuje. Producenci „Ojca chrzestnego” byli długo namawiani, aby zgodzili się na jego udział w filmie. Często miał również wygórowane wymagania finansowe, dlatego wiele ról odrzucił.

14. W najgorszym pod tym względem momencie życia ważył około 150 kilogramów i miał poważne problemy z otyłością. Jego żona zamykała wówczas lodówkę na kłódkę.

15. Zmarł w wieku osiemdziesięciu lat z powodu bulimii i niewydolności serca.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *