10 największych domowych ras kotów na świecie

Ashera

Wydaje się, że koty domowe to zwykłe, niewielkich rozmiarów dachowce. Ras kotów domowych jest jednak bardzo dużo. Niektóre z nich mogą osiągać naprawdę bardzo duże rozmiary. Przyjrzyjmy się największym z nich.

1. Ashera

To zdecydowanie największy kot domowy. Może osiągać długość 150 cm i wagę do 15 kg. Ashera to rasa krzyżowa, jest to kot domowy połączony z serwalem afrykańskim, stąd jego charakterystyczna cętkowana sierść. Nazwa rasy Ashera jest zastrzeżona.

2. Savannah

To kolejna rasa stworzona sztucznie. Jest to połączenie serwala sawannowego z kotem domowym. Na jego sierści podobnie, jak u kota rasy Ashera widnieją cętki. Dorosły osobnik osiąga wagę 12kg. Jego charakter jest łagodny, wymaga jednak odpowiedniego podejścia.

3. Main Coon

Main Coon jest rasą udomowioną, kiedyś żyjącą dziko. Może osiągać wagę do 8,2 kg, jego długość może sięgnąć 100cm. Jego sierść jest pręgowana, a barwa jego sierści może być brązowa, ruda lub w odcieniach szarości. Main Coon jest kotem cierpliwym i spokojnym.

4. Chausie

Może osiągać wagę do 11 kg. Jego długość bez ogona to około 50 cm. Jego barwa jest niezwykle charakterystyczna, wymieszane odcienie szarości i czerni sprawiają wrażenie cętek, jego ogon i głowa natomiast są najczęściej pręgowane. Chausie jest kotem lubiącym zabawę, odznacza się również inteligencją.

5. Kot syberyjski

Rasa kota syberyjskiego jest rasą udomowioną o pochodzeniu naturalnym. Kot syberyjski może osiągać wagę do 12 kg. Posiada długą miękką sierść, a na jego uszach występują charakterystyczne frędzelki. Jest rasą o żywiołowym charakterze.

6. Ragdoll

Dorosły samiec osiągnąć może wagę 10 kg. Koty rasy ragdoll posiadają dość łagodne usposobienie. Ich sierść jest charakterystycznie cieniowana, z przewagą koloru białego na korpusie i charakterystyczną ciemną maseczką na pyszczku. Jego uszy również zazwyczaj są ciemne.

7. Kot brytyjski

Może osiągnąć wagę do 9 kg. Jego sierść jest krótka, może występować zarówno w odcieniach rudości, jak i w najbardziej charakterystycznym dla niego kolorze błękitnej szarości. Wynika to z faktu, iż w połowie ubiegłego wieku, jako rasa zagrożona został skrzyżowany z rasą niebieskiego persa.

8. Kot norweski leśny

Rasa niegdyś żyjąca dziko, później udomowiona. Kot norweski leśny osiągać może wagę do 8kg. Świetnie sprawdza się jako kot domowy, posiada jednak lekko dzikie usposobienie.

9. Kot kurylski bobtail

Dorosły kot kurylski osiągnąć może wagę 7,5 kg. Pochodzi z Azji. Charakteryzuje się dosyć mocną budową, jednak najbardziej charakterystyczną jego cechą jest krótki ogon o długości niespełna dziesięciu centymetrów. Najczęściej występuje w kolorze rudym. Jego usposobienie należy do łagodnych.

10. Kot bengalski

Ta rasa to skrzyżowanie kota domowego z kotkiem bengalskim. Jego waga to około 6 kg. Koty bengalskie są nieco większe od zwykłych kotów domowych.

Na jego sierści występują charakterystyczne, bardzo duże cętki, dzięki którym nie sposób pomylić tej rasy z żadną inną. W okolicach szyi i na przednich łapach natomiast pojawiają się charakterystyczne pręgi. Koty bengalskie są kotami bardzo towarzyskimi.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.