Ciekawostki

15 intrygujących ciekawostek o Marku Kamińskim

Marek Kamiński
żródło: Marek Kamiński (autoportret) / Wikipedia

Marek Kamiński jest polskim filozofem oraz jednym z najsłynniejszych podróżników ekstremalnych w naszym kraju. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Marek Kamiński urodził się w Połczynie-Zdroju i kształcił w Koszalinie. Jego pierwszą samotną wyprawą była podróż z Gdańska, gdzie mieszkał wraz z rodziną, do Łodzi. Miał wówczas osiem lat.

2. W wieku piętnastu lat Marek Kamiński wyruszył do Afryki statkiem towarowym. Była to jego pierwsza tak odległa podróż.

3. Jest bardzo wykształcony. Studiował fizykę i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie management w Barcelonie. Studia filozoficzne kontynuował w Hamburgu, gdzie zamieszkał.

4. Był pierwszą osobą na świecie, której udało się zdobyć oba bieguny Ziemi, bez korzystania z jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz.

5. Był pierwszym człowiekiem, który w okresie zimowym przepłynął kajakiem Wisłę. Zdobył też Spitzbergen, masyw Vinsona i Mount Gunbjorn. Aż dwa razy udało mu się przejść Grenlandię na nartach.

6. Czterdzieści sześć dni zajęło mu przejście Pustyni Gibsona w Australii, która ma około ośmiuset metrów długości.

7. To on był liderem pierwszej w historii wyprawy na biegun północny oraz południowy z udziałem niepełnosprawnej osoby, a mianowicie Jasia Meli. Ich sukces odbił się wielkim echem na całym świecie i był komentowany przez media. Sam Jaś Mela jest obecnie podróżnikiem i aktywnym działaczem społecznym.

8. Podczas wyprawy „Trzeci Biegun” Marek Kamiński przeszedł 4 tysiące kilometrów Szlakiem Świętego Jakuba. Trasa rozpoczynała się w Kaliningradzie przy grobowcu Immanuela Kanta, czyli niemieckiego filozofa oświeceniowego, a kończyła przy grobie Świętego Jakuba w Santiago de Compostela.

9. Był pierwszym człowiekiem w historii świata, który pokonał drogą Trans-Siberian Highway bez emisji spalin. Całą trasę do Japonii przez Syberią i Pustynę Gobi pokonał za pomocą samochodu elektrycznego, a dystans wynosił około 30 tysięcy kilometrów.

10. Jest twórcą metody motywacyjnej „Biegun”, która motywuje ludzi do przekraczania własnych możliwości.

11. W 1996 roku założył Fundację Marka Kamińskiego, której celem jest wspieranie dzieci i młodzieży w rozwoju ogólnym. Fundacja ta wspiera ludzi, którzy stracili sens życia poprzez wyznaczanie im celów do zrealizowania. Tak zwnay LifePlan to roczny program oraz stypendium dla ambitnych natolatków, którzy nie są wspierani w swoich działaniach przez swoje otoczenie. Z kolei LifePlan App to zaawansowana aplikacja, której celem jest pomaganie ludziom dotkniętym przez najróżniejsze choroby cywilizacyjne takie, jak depresja czy wypalenie zawodowe.

12. Instytut Marka Kamińskiego zajmuje się kształtowaniem globalnej świadomości związanej z wiarą w ludzkie możliwości, globalną inteligencją czy też rozwojem.

13. Instytut Marka Kamińskiego realizuje program „Power4Change”, który polega na wyprawach dookoła świata z humanoidalny robotem, który identyfikuje najróżniejsze wyzwania i znajduje rozwiązania w tym zakresie.

14. Marek Kamiński jest bardzo popularnym mówcą motywacyjnym w Polsce, który podczas spotkań porusza zarówno tematy filozoficzne, jak i dotyczące ludzkich możliwości, sztucznej inteligencji czy podróży.

15. Jest autorem kilkunastu książek, które zostały przetłumaczone na wiele innych języków.