Ciekawostki

30 ciekawostek i faktów o Majorce

Majorka informacje

Nazwa wyspy pochodzi od starego łacińskiego wyrażenia „insula maior”, które oznacza „większą wyspę”. Rzymianie i Hiszpanie użyliby tego wyrażenia w czasach starożytnych, aby odnieść się do wyspy, ponieważ Majorka jest największą wyspą Hiszpanii. Z biegiem czasu wyrażenie to było błędnie wymawiane i zmieniane. Brytyjczycy ogłosili ją „Majorca”, podczas gdy reszta świata po prostu nazywa ją „Mallorca”.

Na Majorce każdego roku przybywają miliony turystów. Na przykład, w 2014 r. na wyspie lotnisko Sant Joan w Palmie obsłużyło ponad 27 832 865 osób. W tym samym roku ponad 1,5 mln turystów odwiedziło wyspę drogą morską.

W 2015 roku na Majorce było ponad 3400 restauracji. Liczbę te podała Rada Turystyczna Majorki.

Plaże na Majorce należą do najczęściej odwiedzanych na świecie. Na przykład ponad 500 000 turystów odwiedza plażę Es Trenc rocznie. Turyści ci są tak liczni, że zabierają z plaży aż dwadzieścia pięć ton piasku.

Mallorca jest rodzinnym miastem Duncana Fergusona, wybitnego piłkarza, który grał w Everton Football Club.

Robert Graves, jeden z najlepszych angielskich poetów i uczonych wszech czasów, jest również jednym z pierwszych osadników zagranicznych z Anglii na wyspie. Zdecydował się osiedlić w mało znanej wiosce Dei w Majorce.

Wiele armii zaatakowało Majorkę. Najsłynniejszą inwazją była inwazja króla Jakuba I z Aragonii, który wyspę zaatakował 15.500 końmi i 15.000 żołnierzami. Inwazja miała miejsce 8 września 1229 r. w Santa Ponsa, czyli w ważnym punkcie wejścia na wyspę.

Palma jest najbardziej skoncentrowanym regionem wśród ludności wyspy. Prawie połowa ludności Majorki mieszka w Palmie.

La Balanguera – adaptacją miejscowego wiersza jest hymnem narodowy Majorki. Poemat pochodzi z popularnej, ale starodawnej piosenki potocznie śpiewanej przez dzieci o pająku.

Imponująca katedra La Seu w Palmie jest jednym z najważniejszych zabytków na Majorce. Jest to ogromna katedra zbudowana na miejscu dawnego meczetu. Budynek katedry rozpoczął się w 1230 roku i trwał przez 400 lat. Dodatkowe prace odbywały się z udziałem znanego architekta Antoni Gaudiego.

W 123 roku pne, Rzymianie zajęli wyspę. Turyści przybywają na wyspę od 1952 roku. Większość z turystów chce doświadczyć pozostałości starożytnych cywilizacji, które kiedyś rządziły Majorką.

Majorka każdego roku zaprasza dziesiątki tysięcy rowerzystów do profesjonalnego treningu i wyścigów. Na wyspie gości ponad 35 000 sportowców rocznie. Rowerzyści ci to nie tylko zawodowcy, którzy lubią korzystać z krajobrazu wyspy, ale także turyści rowerowi.

Na Majorce pieką Ensaimadas, czyli miejscowe ciasto dostępne tylko na wyspie.

Wyspa słynie na całym świecie z eleganckiego i wspaniałego wina degustacyjnego. Czerwona odmiana wina składa się głównie z Manto Negro, Sauvignon, Syrah Monastrell, Merlot i Tempranillo. Odmiana biała składa się z Prensal Blanc, Chardonnay, Moscatel, Macabeo i Parellada. Najlepszym regionem winiarskim na wyspie jest Bodega.

Na wschodnim krańcu półwyspu Formentor na wyspie znajduje się „Cap de Formentor”. Mieszkańcy nazywają ten cypel „punktem spotkań z wiatrami”.

Wyspa w coraz większym stopniu słynie z gajów oliwnych. Doprowadziło to do rozwoju turystyki oliwnej na wyspie, a wiele z młynów przekształcono w muzea lub miejsca turystyczne.

Najlepszą wodą do picia na Majorce jest woda mineralna. Jest to odżywcza woda i jest bezpieczniejsza niż zwykła woda z kranu.

Największy klub nocny na Majorce znajduje się w regionie Avenida S’ Olivera. Klub szczyci się największą maszyną do piany na świecie. Klub znany jest na całym świecie z imprez popcornowych, wodnych i tych w pianie.

Produktem z mięsa jest kiełbasa sobrasada, która od wieków jest tradycyjnym przysmakiem na wyspie. Mięso wykorzystywane do produkcji tych kiełbas to mięso wieprzowe.

Majorka jest obecna w różnych reportażach prasowych jako potencjalna strona dla różnych potajemnych działań CIA. 14 listopada 2006 r. „Diario de Mallorca” opublikował najbardziej wiarygodny raport na temat tych działań.

Średni wiek na Majorce wynosi 33 lata.

Majorka jest znana z pięknych plaż i pogody, ale na tej malowniczej wyspie jest o wiele więcej niż tylko to, co może zobaczyć oko.

Turystyka jest obecna na wyspie od wielu lat, goszcząc w latach dwudziestych XX wieku Audrey Hepburn czy Elizabeth Taylor. Od lat pięćdziesiątych XX wieku na wyspie zaczęto uprawiać masową turystykę.

Artyści i pisarze od dziesięcioleci przyciągają do dramatycznego i malowniczego zachodniego wybrzeża wyspy. Robert Graves, znany jako jeden z największych poetów Anglii, był jednym z pierwszych Anglików, który przeniósł się na wyspę. Mieszkał i został pochowany w ładnej górskiej wiosce Deia, która od tego czasu stała się ośrodkiem twórczym dla gwiazd.

Wyspa szczyci się on wspaniałym pasmem górskim Serra de Tramuntana, który otrzymał status światowego dziedzictwa UNESCO za obszar o wielkim znaczeniu fizycznym i kulturalnym. Jego najwyższym szczytem jest Puig Major który ma 1445 metrów wysokości i jest najwyższym szczytem na Balearach. Za nim znajduje się Puig de Massanella, który ma 1364 metry.

Majorka ma niesamowitą gamę systemów jaskiń, z których najbardziej imponujące jest Coves del Drach na wschodnim wybrzeżu wyspy. Ten podziemny świat wypełniony jest całą gamą gigantycznych stalaktytów, stalagmitów i podziemnych jezior.

Na wyspie panuje klimat śródziemnomorski, gdzie średnia roczna temperatura na wybrzeżu wynosi 21°C, a przeciętnie jest ponad 300 dni słonecznych w ciągu roku.