10 Interesujących Ciekawostek o Lwowie

fot. Lestat (Jan Mehlich) / Wikipedia

Lwów to najpiękniejsza miejscowość na Ukrainie oraz miasto, które jeszcze przed drugą wojną światową leżało w granicach Polski.

Jest więc do dziś eklektycznym pod względem kulturowym miejscem, kojarzonym ze sztuką polską, ukraińską i żydowską oraz wypełnionym śladami niezwykłej historii.

Oto kilka ciekawostek na jego temat.

1. Założenie Lwowa

Lwów został założony w XIII wieku przez księcia halicko-wołyńskiego, Daniela. Nazwa miasta nawiązuje do imienia jego syna, Lwa.

2. Zróżnicowany etnicznie

Przed wybuchem drugiej wojny światowej Lwów był najbardziej zróżnicowaną pod względem etnicznym miejscowością w II Rzeczypospolitej. Mieszkali w nim nie tylko Polacy, Ukraińcy i Żydzi, ale również sporo Niemców i Rusinów.

3. Zakład Narodowy im. Ossolińskich

W 1817 roku we Lwowie powstał Zakład Narodowy im. Ossolińskich, który posiadał wyjątkowo bogatą bibliotekę oraz własne wydawnictwo.

4. Cmentarz Łyczakowski

Na słynnym Cmentarzu Łyczakowskim znajduje się wydzielona część, gdzie pochowano niemal trzy tysiące słynnych Orląt Lwowskich. Była to inteligencka młodzież szkół średnich i wyższych, która walczyła o Lwów i Małopolskę w roku 1920.

5. Elektryczna linia tramwajowa

Lwów był pierwszym miastem, w którym powstała elektryczna linia tramwajowa. Stało się to w roku w 1894 z okazji Powszechnej Wystawy Krajowej.

6. Historia polskiego futbolu

We Lwowie została zdobyta pierwsza bramka w historii polskiego futbolu. Doszło do tego w 1894 roku w meczu Sokoła Lwów z krakowską drużyną.

7. Zabytki

Zabytki Lwowa wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zostały potraktowane jako historyczny zespół Starego Miasta.

8. Lwowska Szkoła Matematyczna

Działająca w dwudziestoleciu międzywojennym Lwowska Szkoła Matematyczna, specjalizująca się w analizie funkcjonalnej, jest do dziś popularna wśród matematyków na całym świecie. To właśnie tutaj działali Stefan Banach i Hugo Steinhaus.

9. Ignacy Łukasiewicz

We Lwowie żył i pracował Ignacy Łukasiewicz, który wsławił się na całym świecie po tym, jak wynalazł lampę naftową. Pisaliśmy też o ciekawostkach na temat Ignacego Łukasiewicza.

10. Kolejka linowa

We Lwowie powstała pierwsza kolejka linowa w Polsce. Stało się to pod koniec XIX wieku z okazji Powszechnej Wystawy Krajowej. Trasa była długa na 170 metrów, a kolejkę rozebrano po wystawie, ponieważ uznano ją za zbędną.

3/5 - (liczba ocen: 1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.