Ciekawostki

26 Interesujących Ciekawostek o Łososiu

łosoś

Łososie polegają na zmysłach węchu, prądach oceanicznych i księżycu, aby znaleźć wody, w których się urodziły. Łosoś przemierza tysiące kilometrów, aż dotrze do miejsc tarła. Zapraszam do zapoznania się z informacjami i ciekawostkami o łososiach.

1. Łosoś atlantycki potrafi wyczuć jedną kroplę zapachu w obszarze odpowiadającym dziesięciu basenom olimpijskim.

2. Siedem, jeśli policzyć pstrąga kalifornijskiego, co naukowcy odkryli niedawno, jest bliżej spokrewniony z łososiem niż z pstrągiem, jak wcześniej sądzono. Pozostałe gatunki są: Łosoś atlantycki, łosoś czawycza, łosoś keta, łosoś Coho, łosoś różowy i łosoś karalucha.

3. Łosoś może mieć trzy różne kolory w ciągu swojego życia. Młode łososie karłowate są jasnobarwne i plamiste, a podczas dorosłego życia w oceanie są srebrzysto-niebieskie. Kiedy nadchodzi czas tarła, dorosłe ciała zmieniają kolor na jaskrawoczerwony, a ich głowa na zielony.

4. Średnio, łosoś żyje 4-5 lat, ale może dożyć nawet 7 lat.

5. Łosoś jest uważany za zdrową żywność.

6. Młode łososie żywią się planktonem. Z wiekiem jedzą owady, małe bezkręgowce, małe ryby i inne organizmy morskie.

7. Niektóre gatunki łososia spędzają całe swoje życie w rzekach.

8. Łosoś spędza wczesne lata w rzekach słodkowodnych, a następnie wypływa w morze. W morzu żyją przez większość dorosłego życia, dopóki nie są gotowe do tarła.

9. Samice łososia mogą mieć od 1500 do 10000 jaj i tylko 0-10 z tych jaj przetrwa jako osobniki dorosłe. Średnio na każdą parę tarłową przypadają dwie dorosłe osobniki.

10. Łososie mają mięso pomarańczowe.

11. Aby złowić łososia używaj jaskrawo kolorowych przynęt i dodawaj do nich przynętę i zapach. Najlepiej go łowić wcześnie rano lub późno w nocy.

12. Niektóre populacje łososi są redukowane do 3% ich pierwotnej wielkości z powodu przełowienia.

13. Najstarsza znaleziona skamielina łososia ma 50 milionów lat.

14. Łosoś atlantycki jest jednym z najbardziej zagrożonych gatunków łososia.

15. Tak jak my, łosoś ma osobowość. Dowody osobowości są wszechobecne u wszystkich gatunków ryb, w tym nawet gupików. Dowody na osobowość łososia atlantyckiego zostały wykazane przez badaczy, którzy stwierdzili, że poszczególne łososie różniły się w swoich zachowaniach unikania drapieżników.

16. Łosoś jest anadromiczny, co oznacza, że rodzi się w wodzie słodkiej, migruje do słonej wody, a następnie wraca do wody słodkiej na tarło.

17. Czawycza jest największym z łososi na Pacyfiku. Ich duże rozmiary pozwalają im na tarło w większym żwirze niż większość innych łososi. Łosoś różowy jest najmniejszy.

18. Łosoś jest bogaty w niezbędne witaminy i może zmniejszyć ryzyko choroby wieńcowej i niektórych nowotworów.

19. Czawycza może dożyć do dziewięciu lat i ważyć nawet 50 kilogramów.

20. Łososie mają miękkie płetwy i krótkie płetwy grzbietowe.

21. Niedźwiedzie Grizzly uwielbiają ucztować na tych rybach, gdy migrują w górę rzeki.

22. Łosoś zmienia kolor, aby zwabić partnera do tarła, a wiele samców łososia podczas tarła rozwija zahaczoną szczękę.

23. Niektóre gatunki są pokryte czarnymi plamkami i czerwonymi paskami.

24. Łosoś w Stanach Zjednoczonych występuje głównie na północno-zachodnim wybrzeżu, jak również na całej Alasce.

25. Samce i samice różnią się kształtem głowy i szczęki. Samice mają opływową głowę, podczas gdy samce przed tarłem rozwijają w szczękach strukturę hakową.

26. Wykazano, że poszczególne łososie różnią się wzorami plamek na ich powłokach skrzelowych. Naukowcy wykazali, że ich wzorce są na tyle unikalne, że możemy odróżnić poszczególne osobniki.