Europa

10 najlepszych atrakcji w Londynie

Statystyki podają, że obecnie co trzeci mieszkaniec Londynu nie urodził się w tym mieście. Sprawia to, że stolica Wielkiej Brytanii staje się jeszcze bardziej wielokulturowa niż było to do tej pory.

Dodatkowo tanie połączenia lotnicze sprawiają, że Londyn jest niemal na wyciągnięcie ręki, nawet na weekendową wycieczkę. Jakie są najciekawsze zabytki i miejsca, które warto odwiedzić i zobaczyć na własne oczy? Poniżej podajemy 10 najlepszych atrakcji w Londynie.

1. Tower Bridge

Sylwetka tego niesamowitego mostu zwodzonego jest jednym z symboli miasta. Zbudowano go nad Tamizą nieopodal Tower of London, od której otrzymał swoją nazwę. Powstał pod koniec XIX wieku, a zbudował go Horace Jones w stylu wiktoriańskiego neogotyku. Dzięki swej budowie umożliwia przepływanie pod nim nawet statków oceanicznych. (Zobacz jak dojechać)

2. Więzienie i twierdza – Tower of London

Tower of London

Pełna nazwa budowli brzmi Jer Majesty’s Royal Palace and Fortress the Tower of London. Jest to założenie obronne, które miało pełnić funkcję również rezydencji władców. Niestety, ostatnim, który pomieszkiwał w Tower był Jakub I. Później budynek pełnił różne funkcje – twierdzy, a nawet zoo.

Do historii Tower of London przeszło głównie jako więzienie dla szczególnie istotnych więźniów. Byli tu przetrzymywani Anna Boleyn, Thomas Cromwell, Rudolf Hess.

Warto zobaczyć również strażników pełniących wartę przed wejściem. To tak zwani Yeomen Warders, ubrani w charakterystyczne czarno-czerwone stroje. (Zobacz jak dojechać)

3. Opactwo Westminsterskie – serce religijnej Anglii

Opactwo Westminsterskie

Obok katedry św. Pawła i katedry w Canterbury jest jedną z najważniejszych świątyń anglikańskich, która ma też długą historię rzymskokatolicką. Według legendy miała powstać w 616 roku w miejscu określanym jako Thorney Island. Rozbudowa przybytku odbyła się za czasów Wilhelma Zdobywcy, który upiększył i powiększył opactwo w ramach umowy politycznej z papiestwem. Kolejni królowie regularnie rozbudowywali założenie klasztorne, które zostało utrzymane w stylu gotyckim i neogotyckim.

W opactwie odbywają się koronacje królów Wielkiej Brytanii od czasów wspomnianego już Wilhelma Zdobywcy. Wyjątek stanowią wyłącznie Edward V i Edward VIII. Tu również znajdują się miejsca pochówków władców i osób zasłużonych dla Zjednoczonego Królestwa. (Zobacz jak dojechać)

4. Pałac królowej – Buckingham Palace

Palac Buckingham strażnicy

Buckingham jest obecnie oficjalną rezydencją rodziny królewskiej, którą to funkcję pełni nieprzerwanie od 1837 roku. Stanowi on największe założenie pałacowe na świecie.

Powstał w 1703 roku i był wielokrotnie przebudowywany, aby otrzymać swoją obecną formę – ponad 600 komnat, 70 łazienek i 200 sypialni.

W okresie od kwietnia do lipca codzienne o 11:30 przed pałacem odbywa się uroczysta zmiana warty. Warto wybrać się, żeby zobaczyć to ciekawe widowisko. (Zobacz jak dojechać)

5. London Eye – oko na świat

London Eye

Oprócz zabytków typowo historycznych Londyn ma jedną atrakcję, która stała się już wręcz symbolem miasta na równi z Tower of London lub Westminsterem. Mowa oczywiście o London Eye, gigantycznym diabelskim młynie, który góruje nad dzielnicą Lambeth, przy samym brzegu Tamizy. Został on ukończony w 1999 roku w ramach tak zwanych budynków nowego tysiąclecia (pozostałe dwa to: The O2 i Millenium Bridge). Na kole znajdują się 32 kapsuły, z których można podziwiać spektakularną panoramę miasta. (Zobacz jak dojechać)

6. Big Ben

big ben Londyn

Historia jednej z najbardziej znanych wież zegarowych na świecie sięga XIX wieku i wielkiego pożaru, który strawił przyległy pałac w 1834. Wówczas podjęto się budowy nowego kompleksu i nowej wieży.

Nazwa Big Ben jest w pełni zwyczajowa. Pierwotnie odnosiła się wyłącznie do znajdującego się na wieży dzwonu i pochodziła od nazwiska sir Benjamina Halla, pełniącego funkcję głównego komisarza robót. Sama wieża od 2012 roku nosi nazwę Elisabeth Tower, dla uczczenia 60 lat panowania królowej Elżbiety II. (Zobacz jak dojechać)

7. Mekka dla miłośników sztuki – British Museum

British Museum

British Museum to jedno z największych muzeum starożytności na świecie. Inicjatorem powstania był sir Hans Sloance, który szukał sposobu na zabezpieczenie swojej prywatnej kolekcji. Zaproponował sprzedaż państwu i parlament przychylił się do zakupu. Uchwała o utworzeniu muzeum została przyjęta w 1753 roku. Od tego czasu muzeum czynne jest niemal nieprzerwanie, a liczba zwiedzających obecnie wynosi około 5 milionów osób rocznie. W skład ekspozycji wchodzą rzeźby z Partenonu, egipskie mumie, kamień z Rosetty i waza portlandzka. (Zobacz jak dojechać)

8. Tate Gallery – nieco nowocześniej

Galeria Tate

Tate Gallery stanowi niesamowity kompleks galerii rozsianych w całej Anglii, których zadaniem jest prezentacja i kolekcjonowanie dzieł sztuki nie tylko z Wielkiej Brytanii, ale też z całego świata. W londyńskim Tate Britain można podziwiać dzieła twórców od początku XVI wieku do czasów współczesnych. Od roku 1984 galeria przyznaje nagrodę Turnera – jedno z najważniejszych odznaczeń artystycznych na świecie. (Zobacz jak dojechać)

9. Hyde Park – wolność myśli

hyde park

Hyde Park jest jednym z parków królewskich, znajdujących się na terenie Londynu. Zielona przestrzeń koncentruje się wokół położonego w środku założenia jeziora Serpentine. W tej przestrzeni znajduje się słynne Speakers Corner, czyli miejsce wolności słowa i poglądów, w którym każdy ma prawo do swobodnego wypowiadania swoich opinii. (Zobacz jak dojechać)

10. Katedra świętego Pawła

Katedra św Pawła

Jej monumentalna bryła, zwieńczona rozległą kopułą wznosi się nad miastem. Jest to jedna z najważniejszych świątyń anglikańskich. Została wzniesiona w 1710 roku w dzielnicy City of London, w stylu barokowym przez wybitnego architekta Christophera Wrena na miejscu budowli, która spłonęła w pożarze Londynu z 1666 roku. W katedrze zostali pochowani admirał Nelson, książę Wellington oraz Winston Churchill. (Zobacz jak dojechać)