Polska

Co warto zobaczyć w Łebie w jeden dzień lub weekend

wydmy

Wybrzeże Morza Bałtyckiego jest tak różnorodne, że każdy znajdzie swój kawałek plaży. Ukształtowanie powierzchni tuż przy linii brzegowej jest w każdym miejscu inna.

Zwolennicy stromych klifów znajdą coś dla siebie, to samo spotka miłośników dużych szerokich plaż. Jeszcze inni szukają zupełnie innych rozwiązań. Jednym z ciekawszych fragmentów polskiego wybrzeża jest Łeba i jej okolice. Co ciekawego czeka na urlopowiczów w Łebie?

1. Muzeum Bursztynu

Jak przystało na nadmorską miejscowość, Łeba ma swoje Muzeum Bursztynu. Dzięki ekspozycji umieszczonej w 4 salach zapoznać można się z historią powstawania bursztynu. Przy okazji zwiedzający podziwiać mogą wspaniałe okazy tego „morskiego złota” Muzeum jest własnością prywatną i w sposób bardzo przemyślany pokazuje wszystkie procesy tworzenia się bursztynu.

2. Port Łeba

Port w Łebie jest typowym portem rybackim. Oprócz kutrów znajduje się tu również przystań jachtowa. Jak przystało na port morski wejścia do niego strzeże falochron wychodzący w morze. Miejsce to jest bardzo atrakcyjne dla turystów.

3. Muzeum Wyrzutni Rakiet

Na terenie Słowińskiego Parku można zobaczyć dawny poniemiecki poligon doświadczalny z czasów II wojny. W miejscu tym Niemcy przeprowadzali próby związane z bronią rakietową. Dzisiaj można poznać tu wiele tajemnic związanych z ta ciemną stroną czasów wojny. Oprócz rakiet udostępniona jest dla zwiedzających wystawa starych fotografii obrazujących Łebę. Muzeum jest sezonowe, działa od maja do października.

4. Oceanarium

Ciekawe miejsce w którym zgromadzono wiele eksponatów prezentujących morską faunę i florę. Nie jest to typowe duże oceanarium, nie zmienia to faktu, że na małej powierzchni można ciekawie pokazać podmorski świat.

5. Ruchome Wydmy

Niebywałą atrakcją dla przyjezdnych są ruchome wydmy. Efekt wędrówek spowodowany jest w dużej mierze przez ciekawe ukształtowanie powierzchni. W pobliżu morskiego brzegu znajduje się słodkowodne jezioro , które od morza oddziela wąski pasek lądu. To właśnie w tym miejscu najlepiej zaobserwować można „wędrówkę” wydm . W ciągu roku wiatr przenosi nadmorski piasek o kilkanaście metrów zasypując po drodze drzewa.

6. Jezioro Łebsko

Niewiele jest w Polsce miejsc gdzie w tak bliskiej odległości od morza znajduje się słodkowodne jeziora. Z takim miejscem mamy do czynienia właśnie w Łebie. Dodatkowym atutem jest wielkość jeziora, zaliczane jest ono jako 3 co wielkości jezioro w Polsce. Przez jezioro przepływa rzeka Łeba uchodząc do morza. Wszystko to wpływa na niezwykłość tego miejsca.

7. Park Bosmana

Ciekawa propozycja dla dzieci, ale nie tylko. Znaleźć tu można wiele atrakcyjnych rozwiązań pozwalających w formie zabawy nauczyć się podstawowych praw rządzących nawigacją morską. Dobra zabawa połączona z edukacją przyda się nie tylko dzieciom, ale również dorosłym.

8. Labirynt Łeba

Uznawany za największy w Polsce naturalny labirynt. Na powierzchni 5000 metrów kwadratowych zlokalizowano ciekawą propozycję dobrej zabawy. Każdy może sprawdzić swój zmysł orientacji i wybrać się na fajny spacer pośród zieleni, która jest dominującym elementem tego miejsca.

9. Manufaktura Słodyczy

Jeśli spędza się czas w Łebie z dziećmi jest to miejsce, które koniecznie należy odwiedzić. Dzięki wizycie w królestwie cukierków i lizaków można poznać technikę ich powstawania oraz samemu uczestniczyć w procesie produkcji. Wizyta w słodkiej manufakturze może być dobry rozwiązaniem edukacyjnym dla dorosłych i dla dzieci.

10. Słowiński Park Narodowy

Cały teren wokół Łeby stanowi część Słowińskiego Parku Narodowego. Niezwykłość tego miejsca została doceniona nie tylko przez władze polskie. UNESCO w ramach programu „Człowiek i biosfera” włączyło ten park do sieci rezerwatów biosfery. Przybywając do Łeby można zapoznać się z historią tego miejsca i wybrać dla siebie odpowiednie miejsce do zobaczenia.